Äiti soittaa koko ajan hoivakodista
En jaksa koko ajan vastata puhelimeen, kun muistisairas äiti kyselee samoja asioita monta kertaa päivässä.
Kommentit (20)
Se luo hänelle turvallisuutta. Hoivakoti ei aina ole mukava paikka. Hyvä että osaa käyttää vielä puhelinta.
Ei siinä kauaa mene kun ei enää kykene soittamaan. Eikä tunnista sinua.
Muistisairaudet on niin perseestä.
Mietipä itsesi hänen paikalleen. Miltä se tuntuisi?
Vierailija kirjoitti:
Älä vastaa. Numero estoon.
Vai oikein estoon. Ei tietenkään.
Mutta ei tarvitse vastata montaa kertaa päivässä.
Ehkä on hätä kun ei muista ja tiedä. Missä on hoitsu vastaamaan kysymyksii, sitä ei ilmeisesti näy. Olisiko äidille sukulaisen numerot myös varalle. Ja muistilappuja. Kaipaako hän kotiin. Onko paikka liian laitosmainen.
Mä muistan vanhan tilanteen, kun olin sairaalassa jonottamassa, ja siinä oli vieressä vanhus pyörätuolissa ja hän kysyi puolen minuutin välein saattajaltaan, että missä me ollaan. Ja hän vastasi joka kerran kärsivällisesti, että lääkärille pääsyä odotetaan.
Siitä kului aikaa, ja huomasin itse olevani samassa tilanteessa oman äitini kanssa. Ja kyllä. Pystyin vastaamaan rauhallisesti missä ollaan noin 150 kertaa ennen kuin hän pääsi tutkimukseen. Sanoin vielä hoitajalle, että muistaa kertoa usein tutkimuksen aikana, mitä hänelle ollaan tekemässä, kun siinä ei pystynyt itse kysymään.
Outoa, jos hän on muistisairas näyttää muisti pelaavan hyvin kun monta kertaa päivässä MUISTAA soittaa !
Pyydä että rajoittavat puhelimen käyttöä.
Jos äitisi pystyy soittamaan vielä puhelimella, muistisairaus on vielä lievää. Ehkä hän haluaa vain pitää yhteyttä.
Muistisairas äiti on parempi kuin rapajuoppo isä !
Faija soitteli myös vielä vuosi sitten monta kertaa päivässä, usein keskellä työpäivää joten en tietenkään jokaiseen puheluun vastannut ja varsinkaan, jos alkoi soida tunnin välein. Hänellä on etenevä alzheimer ja nyt ei soittele, hyvä kun kerran kuussa vastaa puheluihin.
Vierailija kirjoitti:
Outoa, jos hän on muistisairas näyttää muisti pelaavan hyvin kun monta kertaa päivässä MUISTAA soittaa !
Vanhat taidot ja asiat eivät ihan heti unohdu. Muistaa siis ap:n ja mitä on soittaminen ja että on tapana soittaa ap:lle, mutta ei muista ihan juuri soittaneensa.
Estoon ja esto pois sovittuina soittoaikoina.
Kohta se ei osaa enää soittaa. Mun äiti ei soittele enää ollenkaan, koska ei osaa käyttää enää puhelinta.
Kyllä se kohta laitostuu ja taidot katoaa.
Ei hän muista sellaisia soittoaikoja välttämättä.
Dementikoilla voi olla vaikeaa ahdistusta ja huolta joten kannattaa puhua niistä asioista joista hän haluaa vaikka ovatkin samojen asioiden toistamista. Varhaisemmat asiat dementikko muistaa parhaiten ei nykyisiä. Niin hänelle tulee hyvä mieli niin kauan kuin pystyy puhumaan koska puhekin loppuu sairauden edetessä.
Kannattaa myös käydä katsomassa ja puhua niistä asioista joita hän muistaa kasvotusten ja tärkeää jättää hänelle hyvä olo keskustelusta.
Vierailija kirjoitti:
Se luo hänelle turvallisuutta. Hoivakoti ei aina ole mukava paikka. Hyvä että osaa käyttää vielä puhelinta.
Naulan kantaan.
Ap varmaan tajuaa, että ennen pitkää puheluita ei enää tule ollenkaan.
No ei sinun ole pakko vastata niihin puheluihin.