Miten pääsit eroon kynsisienestä?
Itsellänihän tuo pirulainen ilmestyi varpaankynteen n.8 vuotta sitten. Siitä on levinnut kahteen muuhunkin varpaaseen. Kävin jo silloin kun oli ensimmäisessä, lääkärissä ja siitä otettiin KAHDESTI viljely, joka tuli ulos negatiivisena (!!!). Kuulemma tulokset ei ole noissa aina luotettavia. Tuloksien tultua lääkäri väitti että kynsin on kärsinyt koska ne hankaavat lenkkareita vasten.. juoksen siis paljon. Olen juossut koko ikäni, ja yhtäkkiä varpaankynnet muka paksunisivat juoksulenkkareista.
Muutama pedikyyrin tehnytkin on sanonut, että varmasti on kynsisieni. Enpä sellaiseen enää kehtaa edes mennä koska nolottaa niin paljon.
Olen yrittänyt kotikonstein päästä eroon, mutta eipä ole ikinä onnistunut. Teepuuöljy kokeiltu, 4% vetyperoksidi kokeiltu sekä apteekin Canespro kokeiltu, ei mitään apua mistään noista.
Jaa viisautesi, ensi kesänä olisi kiva käyttää sandaaleja!
Kommentit (89)
Vierailija kirjoitti:
Pillerit, voide ja sellainen kynsilakka. Sain Espanjasta. Lähti viikossa. Lopullinen paraneminen muutama kuukausi.
Voitko antaa nimet että voin tilata .
Abicinia kaksi kertaa viikossa sienikynteen. Parin viikon välein kynsilakanpoistoaineella abicinkerros pois, kynnen hiominen ohuemmaksi, sitten taas abicinia pari kertaa viikossa kunnes kynsi on kasvanut kokonaan terveeksi.
Lopetin viimeksi heti kun sieni kasvoi ulos. Ei mennyt kuin puoli vuotta niin tuli takaisin. Eli ei varmaan haittaa jos sivelee sitä kerran viikossa kahdessa jatkossakin vielä usemman kuukauden.
Plaah! Tuskallinen vaiva. Mulla kaikki varpaiden kynnet ihan tohjona. Sienilääkekuurilla olen nyt, mutta toistaiseksi ei mitään muutoksia kynsissä. Aika epätoivoiselta tuntuu.
hiiva ja kynsi ovat samaa voi olla myös tippuri tai kuppa kynsi johtuu hoitamattomastasi ala pää viastasi. pyydä käske partnerisi testeihin.
Vasta hevostablettikuuri auttoi. Lääkäriltä sen sain.
Suun kautta otettava tablettikuuri lääkäristä (kaksi kuuria jouduin syömään, ei haittavaikutuksia minulla). Heitin vanhimmat kengät pois, jäljelle jääneet kuumensin uunissa 60 asteisiksi. Kenkien sisäpuolen suihkutus säännöllisesti apteekista saatavalla desinfioivalla suihkeella. Kaikkien sukkien pesu aina 60 asteessa. Joka aamu jalkojen pesu ja kuivaus talouspaperilla sekä aina puhtaat sukat jalkaan. Suihkuhuoneen lattian pesu desinfioivalla pesuaineella. Näillä lähti.
Eli ostoslistalle mäntysuopa ja väkiviinaetikka.
Entä jos Kloritella hinkkaa samentunutta kynnenosaa?