Suururityksille lapioidaan yritystukea
Huolestuttavaa tahtia velkaantuva Suomen valtio on jakanut avokätisesti yritystukia viime vuosina. Rahat on jaettu 121 000 yritykselle.
Kommentit (42)
Vierailija kirjoitti:
Rahaa kyllä riittää näköjään yritystukiin ja turhiin hävittäjiin mutta ei apua tarvitseville ihmisille. Kannattaa miettiä ketä äänestää ja pitää muistaa myös äänestää ettei näin käy uudestaan.
Kannattaisi selvittää itselleen mitä ovat yritystuet!? Suurin noin 5 mrd on ruoan alennettu alv, lisämiljardi tulee lääkkeiden ja matkalippujen yms. alennetuista alveista. Suurin osa ns.yritystuista on alennettuja verokantoja, ei niitä makseta mihinkään. Laivayhtiöitä tuetaan huoltovarmuuden takia, että ne pitäisivät Suomen lipun perässään. Edellinen hallitus taas jakoi Sannulin aviomiehen konsultoimanahulluna satatonnisia kaikenmaailman piponkutojille ja huutokauppakeisareille.
Yritystuet ja listaamattomien yhtiöitten nollaverokanta on pyhä lehmä poliitikoille