Paaville riitti - jyrähti Valkoiselle talolle: "Lopettakaa! Loppu minän ja rahan epäjumalanpalvonnalle! Loppu voimannäytöille! Loppu sodalle
Paavi Leo XIV esitti lauantaina tähän mennessä vahvimman kannanottonsa Iranin sotaa vastaan Pyhän Pietarin basilikassa Roomassa
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011938593.html
Katolisen kirkon johtaja piti lauantaina poikkeuksellisen voimakkaan, sotaa vastustavan puheen Roomassa.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin nimeä ei mainittu, mutta viittaukset Trumpin hallinnon toimiin Iranin sodassa vaikuttivat selkeiltä. Aiheesta kirjoittavat useat mediat, kuten CBS News, Politico ja The Guardian.
"Loppu minän ja rahan epäjumalanpalvonnalle! Loppu voimannäytöille! Loppu sodalle! Todellinen voima ilmenee elämän palvelemisessa", paavi sanoi pitämässään iltarukouksessa Pyhän Pietarin basilikassa Roomassa.
Paavi osoitti puhuessaan sanansa maailman johtajille, jotka päättävät lähteä sotaan: ”Heille me huudamme: lopettakaa! On rauhan aika!”
Samana lauantaina Trump kirjoitti Truth Socialissa, että Yhdysvallat on ”täysin tuhonnut Iranin armeijan” ja että maan johto on kuollut.
Esimerkiksi The Guardianin mukaan paavin sanoma näytti kohdistuvan erityisesti Trumpin hallinnon virkamiehiin, jotka ovat perustelleet sotaa uskonnollisin termein. Puolustusministeri Pete Hegseth on kuvaillut Iranin-operaatiota pyhäksi sodaksi ”Jeesuksen Kristuksen nimessä”.
Paavi Leo vastasi tuohon retoriikkaan puheessaan. Paavin mukaan rukoilevat ihmiset ”eivät tapa eivätkä uhkaa kuolemalla”.
Paavi Leo XIV oli ottanut kantaa myös päivää aiemmin kirjoittaen somessa, ettei ”Jumala siunaa mitään konfliktia”.
Valkoinen talo vaikutti vastaavan jo aiemmin viikolla paavin kritiikkiin sanomalla, että Trumpin ulkopoliittiset toimet ovat tehneet maailmasta ”turvallisemman, vakaamman ja vauraamman”. Tiedottaja Anna Kelly muistutti myös, että varapresidentti J. D. Vance osallistui Leo XIV:n virkaanastujaismessuun viime vuonna.
Paavin ja Yhdysvaltojen johdon väliset jännitteet ovat herättäneet huomiota viime aikoina.
Hiljattain The Free Press sivusto julkaisi jutun, jonka mukaan Yhdysvallat olisi väitetysti uhkaillut paavia.
"Yhdysvalloilla on sotavoima tehdä maailmassa ihan mitä se haluaa. Katolisen kirkon on parasta ottaa sen puoli", Yhdysvaltain puolustusministeriön alivaltiosihteeri Elbridge Colbyn väitetään sanoneen kardinaali Christophe Pierrelle.
Pentagon on kiistänyt väitteet, joiden mukaan se olisi uhannut Vatikaania.
Pimeyden voimat esittäytyvät valkeudeksi.
"Loppu minän ja rahan epäjumalanpalvonnalle! Loppu voimannäytöille! Loppu sodalle! Todellinen voima ilmenee elämän palvelemisessa"
Itsekkään luonnevikaisen narsismin ahneuden ja riiston antikristuksen mammonan epäjumalan palvojien lahko Rahan kirkko palvelee väärää jumalaa ja eksyttää jopa hurskaita kristittyjä hedonismiin, jossa kyykytetään lähimmäisiä ahneuden ja suoranaisen pahantahtoisuuden takia. Hävetkää ja tehkää parannus!
Kommentit (110)
Vierailija kirjoitti:
Ja Trumpin vastaus Paaville oli postata itsestään tekoälyllä tehty kuva Jeesuksena. Ei voi muuta sanoa, kuin että aina vaan voi näköjään mennä alemmas. Tuntuu siltä, ettei pohjaa ole lainkaan olemassa.
https://www.thedailybeast.com/trump-79-posts-himself-as-christ-after-bo…
Nää äärikristityt tuki Trumppia. Siunasi kädellä ja rukoili hänen kanssaan.
Saivat sekopään moraalittoman pressan mutta diili muka toimi koska saivat naisten oikeuksia rajattua (siis omaan ruumiiseensa). Jösses.
Vierailija kirjoitti:
Ja Trumpin vastaus Paaville oli postata itsestään tekoälyllä tehty kuva Jeesuksena. Ei voi muuta sanoa, kuin että aina vaan voi näköjään mennä alemmas. Tuntuu siltä, ettei pohjaa ole lainkaan olemassa.
https://www.thedailybeast.com/trump-79-posts-himself-as-christ-after-bo…
En jaksa enää edes hämmästyä Trumpin edesottamuksista. Vielä suunnilleen vuosi sitten ajattelin useamman kerran viikossa ettei tämän alemmaksi voi enää vajota.
Huvittavaa kuinka jenkkilän oranssi persunyhverö sai itkupotkuraivarit paavin puheesta, vaikka häntä ei siinä mainittu nimeltä. Hyvä paavi, se kalikka kalahti!
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
19-22% Usa:n äänestäjistä on katolisia!
Ihan hyvä jos Trump jatkaa tällä pasvinhaukkumis-linjalla.Kymmenesosakin katolisista riittäisi tilttaamaan vaalit demokraateille.
Hienoa Trump. Kaikki kohta inhoaa sua.
Mikä parasta niin trumppi vetää imussaan Euroopan äärioikeiston suohon.
Paaville täydet pisteet. Kerrankin joku sanoo suorat sanat tuolle tyypille.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Autuaita ovat rauhantekijät, sillä heitä kutsutaan Jumalan lapsiksi.
Autuaita ovat juustontekijät, sillä he perivät maan.
Höpsö, se tarkoittaa tietenkin kaikkien maitotuotteiden valmistajia!
Kuulin että myös isonenäiset ovat autuaita!
Katolisuutta ja paavia saa ja voi pilkata tuelta, heikko uskonto.
Trump taitaa olla suurin uhka koko maailman tulevaisuudelle.
Tuo valehtelva narsisti ei välitä mistään ja painaa vaikka nappulaa oman egonsa takia.
onhan se ollut jo aiemmin paavina
https://x.com/WhiteHouse/status/1918502592335724809?ref_src=twsrc%5Etfw…
Kymmenesosakin katolisista riittäisi tilttaamaan vaalit demokraateille.
Hienoa Trump. Kaikki kohta inhoaa sua.