Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Syökö täällä joku tyyliin 100€/kk? Mitä syöt päivän aikana?

Vierailija
09.11.2023 |

Tarkasti siis. Jotenkin tuntuu mahdottomalta, alle 25€/vko!

Kommentit (19242)

19241/19242 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Linkki Ylen uutiseen:

https://yle.fi/a/74-20157538

 

Kampin Pimu

19242/19242 |
08.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä ilta meneekin kuunnellessa toisella korvalla Japanin tsunamia. Onpahan "viihdykettä" sukankutomisen lomassa.

Ruokana makkarakastiketta ja keitettyjä perunoita, coleslaw'ta, etikkakurkkuja ja ruisleipää. Makkara syksyistä jämien jämä grillimakkaraa, lasken hinnaksi vaikka 0,10€, perunat omia (tai siis siskon kellarista), lasken hinnaksi vaikka 0,15€ (noin 1,5kg) niin ei tule paha mieli niille, jotka haluaa, että itsekasvatetuille kasviksillekin lasketaan hinta, voita 0,20€, jauhoja 0,10€. Kaali jämien jämää, porkkana 0,50€/kg hinnalla ostettua, yhteensä varmaan jotain 0,20€? Majoneesi on viimeinen purkki "ilmaista" jämien jämää, turkkilanen jukurtti Pirkan edullista, mausteita, sitruunamehua ja sinappia, olisko yhteensä 0,20€. Ruisleipä noita "ilmaisia" ja kurkut on tehty naapurilta saaduista kurkuista.

Perunat ja kastike kokonaisuudessaan 1€,  coleslaw pyöristettynä 0,50€. Kaikki yhteensä 2€, syöjiä neljä, eli 0,50€/hlö. Näytti olevan kotona olleen nuorison mielestäkin hyvää.

Perunoita jää, teen huomenna/ylihuomenna joko pyttipannua tai perunamunakasta.

Aamupala oli leipää, hummusta ja teetä, max 0,50€.

Lounas kaakaota työnantajan piikkiin, kotiin tultua viikonlopulta jäänyttä tonnikalapastaa.

Koko päivän ruokakustannukset minun osaltani 1,5€ ihan maksimissaan.

Kiusa se on pienikin kiusa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
19243/19242 |
08.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kampin Pimu kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ostin tänään Prismasta voita taas 3 €/500g, sekä Lidlistä tuo 4 x salamipizzatarjous (4x350g) hintaan 5,49€. Olivat päässeet loppumaan omasta Lidlistä, joten piti lähteä Espooseen asti. Huomenna menen Kcitymarkettiin, 5 kg perunoita sopuhintaan 1 €. Ja taitaa olla myös Marabou 5 suklaalevyä 10€ hintaan. Kyllä muutamalla eurolla pitäisi jo saada 10 kg ruokatuotteita, nykyään on kaikki niin kallista. Suklaalevyistä ei missään nimessä pidä maksaa se noin 4€/levy, vaan opettaa kauppiaille, että noin 2€/200g on ok hinta (2,50€ on jo liian kallista, eli 4 levyä 10€:lla ei pidä hyväksyä).

T. Lidl-mies.

Lidl-mies, nyt sitten tarkkana ostoksilla. Yle kertoo:

"Marabou-suklaalevyjen koko pienenee, kertoo Marabou-suklaata valmistava Mondelez Finland.

Mondelezin viestinnästä kerrotaan Ylelle, että 185-200 gramman suklaalevyt pienenevät 160 gramm

Joo, tiedän että ovat pienentyneet, tuli vastaan jo fiksuruoka ostoksissani yhden kerran, mutta alennus oli sen verran reilu että ostin kuitenkin (taisi olla jotain -55%). Nyt tuossa mainoksessa oli kuitenkin 160-200 g, jos noita 200 g levyjä saa vielä, niin niitä kannattaa ostaa eniten. Puhtaat suklaalevyt, joissa on vain suklaata, ovat myös arvokkaampia kuin ne, joissa on jotain muutakin halvempaa täytemateriaalia.

T. Lidl-mies

 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä kahdeksan