Suomella ei ole varaa antaa työtönten maata!!!! kaikki töihin
Esim jotain yleis hyödyllisiä hommia joutuu tehdä 40h viikossa jotta saisi sosiaali etuudet
Kommentit (98)
Työttömien eikä työtönten... piti kymmenen kertaa lukee ennenku tajusin mitä tarkotit
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:57"]
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:56"][quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:55"][quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:53"]Mua ärsyttää nuo vihervassarit. Niillä on joku utopia jostain hyvinvointivaltiosta, eivät ne tajua että jonkun se on maksettava. Ilmaiset sairaalat ja neuvolat pitäisi olla heidän lapsilleen. Kouluttaisikin pitäisi meidän rahoilla. Köyhien vihervassareiden ei tarvitse tehdä lapsia tähän maahan, jos eivät itse pysty lapsiaan ruokkimaan, kouluttamaan ja hoitamaan. Vain meillä kunnon työtätekevillä perussuomalaisilla miehillä pitäisi olla oikeus tehdä lapsia. [/quote] Mä haluan nähdä kuinka te kunnon työtätekevät persumiehet teette niitä lapsia keskenänne :D [/quote] Mitenköhän persumies synnyttää? O.o [/quote] Kiinnostaa vähän muakin :D
[/quote]
No sitten kun mä löydän jonkun tosisuomalaisen naisen Finnish defence Leaguesta tai jostain tietenkin. En mä nyt yksin niitä lapsia tee, tyhmät. Sit mä maksan kaikki lapsen koulut ja muut. Ei mitään vihervassareiden ilmaisia neuvoloita.
Jatkuvasti tätä samaa aihetta täällä? Vaihtakaa nalkuttajat työpaikkaa jos noin vituttaa
Kyllä ne elämäntapatyöttömät on aika pieni osa oikeesti.
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:08"][quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:04"]
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:00"]
[quote author="Vierailija" time="18.05.2015 klo 23:51"]
[quote author="Vierailija" time="18.05.2015 klo 23:36"]En todellakaan tee töitä, ellen saa tes:in mukaista palkkaa. [/quote] Joku ääliö alapeukuttanut. Miksi tekisin töitä puoli-ilmaiseksi, kun joku toinen saa samasta työstä oikeaa palkkaa? Työt kelpaa, kunhan palkka maksetaan, mutta en todellakaan tee 500e kuukaudessa 40h/vko.
[/quote]
Se on vain tehtävä koska vastikkeettoman rahan jakelu loppuu ja kellään ei ole varaa maksaa työstäsi enempää.
[/quote]Millä perusteella toinen on oikeutettu saamaan samasta työstä säädyllisen korvauksen ja toinen vain puolet tai vähemmän siitä?[/quote]
Työkkärin pakottomassa orjuuttavassa työtoiminnassa on se hyvä puoli, että niissä tehtävissä tarvitse oikeasti tehdä yhtään mitään. Riittää kunhan menee paikan päälle ja on tekevinään jotain. Kukaan ei voi tulla hitaasta määkimään työtahdista tai paskasta jäljestä ja koko päivän voi säätää omiansa, jos haluaa.
[/quote]
Eipä noihin tarvitse edes mennä.Jos joudut karenssiin nii saat tt-tukea enemmän.Olenkin aina haistattanut työkkärille paskat ja kerran lähetin niille ulostetta kirjekuoressa.
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 01:05"]
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:56"]
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:48"]
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:43"]
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:40"]
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:34"]
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:33"]
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:29"]
Eikö se olisi aika kommunistista? Kaikki tekisi töitä ja kukaan ei saisi palkkaa. Valtio maksaisi, myisi ja ostaisi.
[/quote]
Markkinatalous on kommunismia sillä erolla, että ihmiset yritetään orjuuttaa valtion sijaan yritysten orjiksi.
[/quote]
Sinä et näemmä oikein ole sisäistänyt tuota MARKKINAtalouden konseptia...
[/quote]
Markkinatalouden perusperiaate menee niin, että valtio yrittää pakottaa sut ukaasein ja rangaistustoimenpitein yrittäjän orjaksi tuottamaan porvarille vain lisää valtaa ja varallisuutta. Jos et tähän suostu valtio yrittää tehdä sun elämästä mahdollisimman hankalaa. Toi on se perusperiaate millä suomi(kin) toimii.
Halvempiakin tapoja olisi, mutta tiedä sitten miksi on valittu näin kallis tapa.
[/quote]
Sinä taasen olet vuorostasi täysin hakuteillä tuon terminologian suhteen. Tuo kuulostaa joltain Pohjois-Korean järjestelmältä. Markkinatalouden kanssa sillä nyt ei ainakaan ole mitään tekemistä.
[/quote]
Ei Pohjois-Korean kommunismillakaan ole mitään tekemistä marxismin kanssa, mutta se nyt on yhdentekevää. Aina voi toki ihannoida millaisia ihanneyhteiskuntia ne omat termiologiat ovat, mutta todellisuus ei vain toimi sen pitäisi toimia hienojen ideologioiden mukaan.
Kommunismi johtaa vääjäämättä siihen, että ihmisistä yritetään tehdä valtion orjia ja markkinatalous johtaa vääjäämättä siihen, että ihmisistä yritetään tehdä yritysten orjia.
[/quote]
Kapitalismi ehkä, mutta ei nyt varmaan markkinatalous. Itse en pidä näitä kahta täysin samana asiana.
[/quote]
Se termiologia on nyt sinällänsä yhdentekevää. Todistusaineisto puhuu puolestaan. Jos et suostu ukaaseista huolimatta yrityksen orjaksi, sun elämästä yritetään tehdä mahdollisimman hankalaa rangaistustoimenpiteillä. Suomessa tehdään näin, sinällänsä ihan sama kutsuuko sitä markkinataloudeksi vai kapitalismiksi.
[/quote]
No, itse näkisin, että markkinataloudessa ei sinällää pyritä orjuuttamaan ketään, mutta tunnustan että, köyhyys voi olla tässä ikävä sivuvaikutus.
Kapitalismissa taas pyritään pääomien kasaantumiseen ja tämän päämäärän saavuttamiseksi voidaan pakottaa ihmisiä ihan tarkoituksella. Tai käytetään tarkoituksella tahoja, mitkä käyttävät työvoimaa, minkä itsemääräämisoikeutta on rajoitettu, esim. valtiovallan toimesta.
Suomessa kuitenkin eletään vielä tällä hetkellä markkinatalouden ja sekatalouden ja/tai "sosiaalidemokratian" yhdistelmässä. Tietääkseni. Ketään ei vielä pakoteta mihinkään.
Työtönten?!? Opettelisit nyt apina edes kieltä kunnolla ennen kuin tulet tänne vauhkoamaan.
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 01:46"]
Työtönten?!? Opettelisit nyt apina edes kieltä kunnolla ennen kuin tulet tänne vauhkoamaan.
[/quote]
Ap on elämäm kuolulainen ja äänesti peruss uomalaisia.
[quote author="Vierailija" time="18.05.2015 klo 23:11"]
Menisin töihin vaikka heti jos joku maksaisi palkkaa.
[/quote]Juuri näin. työstä ei ole pulaa, vaan palkanmaksajista. Ap voisi vaihtaa vuodekai paikkaa jonkun työttömän kanssa ja samaan pitäisi velvoittaa kaikki työssä olevat, niin jakautuisi ostovoima tasaisemmin.
Suomella on varaa ja siksi halutaan että kaikki jäisi työttömiksi. Jotkut tekee rutkasti rahaa sillä ja pakolaisilla vielä enempi rahaa.
Luuleko ap, että enää kukaan maksaisi normaalia palkkaa, jos työntejit saisi päivärahakorvauksella. alkaisi sinunkin pallisi tutisemaan. Tämä on nähty esim. ns. Uuden-Seelannin mallissa, jossa korvausta vastaan on mentävä työhön. siellä kohta kaikki ovat yrittäjiä ja vaihtavat palveluja keskenään.
Eikä valtio hyödy niin paljon verotuloista. Valtio hyötyy eniten veroista jotka kannetaan jokaisesta asiasta sekä alvista. Se että ihminen elää suomessa hyödyttää valtiota paljon. Jos ei ihminen kuluta ja lähettää rahat ulkomaille sukulaisilleen hän on rasite.
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:20"]
Lapsia ei tarvitse tehdä. Jokainen äiti/isä on itse velvollinen elättämään lapsensa. Minä en halua yhtään vierasta pentua ja sen laiskaa vanhempaa elättää. Jos joudun, olen orja.
[/quote]Mutta ei ne rikkaiden pennut tule sinun persettäsi pessemään sinne laitokseen, jossa vanhana mätänet. Kyllä ihan tavllisten ihmisten lapset hankkivat niitä tavallisia ammatteja. Mutta siinähän mätänet.
I don't give a shit. T: Makaava työtönte
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:24"]
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:14"][quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:09"] [quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:08"][quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:04"] [quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:00"] [quote author="Vierailija" time="18.05.2015 klo 23:51"] [quote author="Vierailija" time="18.05.2015 klo 23:36"]En todellakaan tee töitä, ellen saa tes:in mukaista palkkaa. [/quote] Joku ääliö alapeukuttanut. Miksi tekisin töitä puoli-ilmaiseksi, kun joku toinen saa samasta työstä oikeaa palkkaa? Työt kelpaa, kunhan palkka maksetaan, mutta en todellakaan tee 500e kuukaudessa 40h/vko. [/quote] Se on vain tehtävä koska vastikkeettoman rahan jakelu loppuu ja kellään ei ole varaa maksaa työstäsi enempää. [/quote]Millä perusteella toinen on oikeutettu saamaan samasta työstä säädyllisen korvauksen ja toinen vain puolet tai vähemmän siitä?[/quote] Työkkärin pakottomassa orjuuttavassa työtoiminnassa on se hyvä puoli, että niissä tehtävissä tarvitse oikeasti tehdä yhtään mitään. Riittää kunhan menee paikan päälle ja on tekevinään jotain. Kukaan ei voi tulla hitaasta määkimään työtahdista tai paskasta jäljestä ja koko päivän voi säätää omiansa, jos haluaa. [/quote] Eipä se ihan näin mene. [/quote] Totta kai menee. Mä olin tuollaisessa monta vuotta ja paljon mitään ei tarvinnut tehdä. Ei tuollaisissa pakkotoimenpiteissä edes voi esittää mitään aikatauluja ja laatuvaatimuksia, koska karenssin uhalla paikalla saapuvat ovat muutenkin tarpeeksi vittuuntuneita siihen, että joutuvat tuollaisiin piirileikkeihin raahautumaan. [/quote] Meillä kyllä tehtiin aika tappavaan tahtiin hommia. Ei siinä hissuteltu. Ainoastaan tauoilla relattiin. Siksi monet olivatkin sairaslomilla ( muutenkin vajaakuntoisia ) , kun ei kuntouttavassakaan kuntoutettu, vaan urakalla painettiin. Onneksi pääsin noista hommista pois. Ei selkä ja kädet kestäneet kuntouttavan työtoiminnan orjahommia. Nyt sit venailen jotain.
[/quote]
Ei kuntouttava työtoiminta ole fyysistä kuntoutusta, vaan siinä tehdään töitä että kuntoutuisi henkisesti, ja siinä voi samalla testata kestääkö fysiikka kuinka pitkää työrupeamaa. Eniten siinä testataan sitä että tuleeko tyyppi ajoissa töihin, tuleeko joka päivä, ja miten tulee toimeen pomon ja työkavereiden kanssa. Fyysiset kuntoutukset on sitten eri juttuja, ne on kelan maksamia jossain kylpylässä.
[quote author="Vierailija" time="18.05.2015 klo 23:03"]
Esim jotain yleis hyödyllisiä hommia joutuu tehdä 40h viikossa jotta saisi sosiaali etuudet
[/quote]
Suomella ei ole varaa maksaa paklkaa työstä - sitä ilmeisesti tarkoitat.
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 01:07"][quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:57"]
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:56"][quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:55"][quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:53"]Mua ärsyttää nuo vihervassarit. Niillä on joku utopia jostain hyvinvointivaltiosta, eivät ne tajua että jonkun se on maksettava. Ilmaiset sairaalat ja neuvolat pitäisi olla heidän lapsilleen. Kouluttaisikin pitäisi meidän rahoilla. Köyhien vihervassareiden ei tarvitse tehdä lapsia tähän maahan, jos eivät itse pysty lapsiaan ruokkimaan, kouluttamaan ja hoitamaan. Vain meillä kunnon työtätekevillä perussuomalaisilla miehillä pitäisi olla oikeus tehdä lapsia. [/quote] Mä haluan nähdä kuinka te kunnon työtätekevät persumiehet teette niitä lapsia keskenänne :D [/quote] Mitenköhän persumies synnyttää? O.o [/quote] Kiinnostaa vähän muakin :D
[/quote]
No sitten kun mä löydän jonkun tosisuomalaisen naisen Finnish defence Leaguesta tai jostain tietenkin. En mä nyt yksin niitä lapsia tee, tyhmät. Sit mä maksan kaikki lapsen koulut ja muut. Ei mitään vihervassareiden ilmaisia neuvoloita.
[/quote]
Jos ihan luet mitä kirjoitit niin kyllä selkeäsi ilmoitit VAIN kunnon työssäkäyvien persumiesten saavan tehdä lapsia. Kukahan se tyhmä on...
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 01:17"][quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:08"][quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:04"]
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:00"]
[quote author="Vierailija" time="18.05.2015 klo 23:51"]
[quote author="Vierailija" time="18.05.2015 klo 23:36"]En todellakaan tee töitä, ellen saa tes:in mukaista palkkaa. [/quote] Joku ääliö alapeukuttanut. Miksi tekisin töitä puoli-ilmaiseksi, kun joku toinen saa samasta työstä oikeaa palkkaa? Työt kelpaa, kunhan palkka maksetaan, mutta en todellakaan tee 500e kuukaudessa 40h/vko.
[/quote]
Se on vain tehtävä koska vastikkeettoman rahan jakelu loppuu ja kellään ei ole varaa maksaa työstäsi enempää.
[/quote]Millä perusteella toinen on oikeutettu saamaan samasta työstä säädyllisen korvauksen ja toinen vain puolet tai vähemmän siitä?[/quote]
Työkkärin pakottomassa orjuuttavassa työtoiminnassa on se hyvä puoli, että niissä tehtävissä tarvitse oikeasti tehdä yhtään mitään. Riittää kunhan menee paikan päälle ja on tekevinään jotain. Kukaan ei voi tulla hitaasta määkimään työtahdista tai paskasta jäljestä ja koko päivän voi säätää omiansa, jos haluaa.
[/quote]
Eipä noihin tarvitse edes mennä.Jos joudut karenssiin nii saat tt-tukea enemmän.Olenkin aina haistattanut työkkärille paskat ja kerran lähetin niille ulostetta kirjekuoressa.
[/quote]
Alennettua toimeentulotukea, jippii!
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:56"]
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:48"]
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:43"]
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:40"]
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:34"]
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:33"]
[quote author="Vierailija" time="19.05.2015 klo 00:29"]
Eikö se olisi aika kommunistista? Kaikki tekisi töitä ja kukaan ei saisi palkkaa. Valtio maksaisi, myisi ja ostaisi.
[/quote]
Markkinatalous on kommunismia sillä erolla, että ihmiset yritetään orjuuttaa valtion sijaan yritysten orjiksi.
[/quote]
Sinä et näemmä oikein ole sisäistänyt tuota MARKKINAtalouden konseptia...
[/quote]
Markkinatalouden perusperiaate menee niin, että valtio yrittää pakottaa sut ukaasein ja rangaistustoimenpitein yrittäjän orjaksi tuottamaan porvarille vain lisää valtaa ja varallisuutta. Jos et tähän suostu valtio yrittää tehdä sun elämästä mahdollisimman hankalaa. Toi on se perusperiaate millä suomi(kin) toimii.
Halvempiakin tapoja olisi, mutta tiedä sitten miksi on valittu näin kallis tapa.
[/quote]
Sinä taasen olet vuorostasi täysin hakuteillä tuon terminologian suhteen. Tuo kuulostaa joltain Pohjois-Korean järjestelmältä. Markkinatalouden kanssa sillä nyt ei ainakaan ole mitään tekemistä.
[/quote]
Ei Pohjois-Korean kommunismillakaan ole mitään tekemistä marxismin kanssa, mutta se nyt on yhdentekevää. Aina voi toki ihannoida millaisia ihanneyhteiskuntia ne omat termiologiat ovat, mutta todellisuus ei vain toimi sen pitäisi toimia hienojen ideologioiden mukaan.
Kommunismi johtaa vääjäämättä siihen, että ihmisistä yritetään tehdä valtion orjia ja markkinatalous johtaa vääjäämättä siihen, että ihmisistä yritetään tehdä yritysten orjia.
[/quote]
Kapitalismi ehkä, mutta ei nyt varmaan markkinatalous. Itse en pidä näitä kahta täysin samana asiana.
[/quote]
Se termiologia on nyt sinällänsä yhdentekevää. Todistusaineisto puhuu puolestaan. Jos et suostu ukaaseista huolimatta yrityksen orjaksi, sun elämästä yritetään tehdä mahdollisimman hankalaa rangaistustoimenpiteillä. Suomessa tehdään näin, sinällänsä ihan sama kutsuuko sitä markkinataloudeksi vai kapitalismiksi.