olen todella yksinäinen, mistä saisin kavereita?
Olen 21-vuotias nainen. Minulla on avomies ja olen raskaana. Olen kuitenkin todella yksinäinen. Haluaisin viettää aikaa enemmän muidenkin kuin vain mieheni kanssa. Minulla on muutamia hyviä ystäviä, mutta he ovat muuttaneet toisiin kaupunkeihin sekä töistä olen saanut muutaman kaverin. Ystäväni, jotka asuvat toisessa kaupungissa käyvät täällä todella harvoin niin ei kovin usein tule nähtyä. Ja lähes aina minä olen se joka kysyy näiltä työkavereilta kuulumisia tai ehdottaa että näkisimme ja aina tuntuu ihmisillä olevan jotain muuta menoa. Minulle ei ole koskaan järjestetty syntymäpäiväjuhlia/babyshowereita yms. ja aina tuntuu pahalta lukea facebookista muiden päivityksiä kuinka kivat juhlat oli sun muuta. Mistähän voisin saada enemmän kavereita?
Kommentit (28)
Työpaikka on mulla ja miehellä täällä niin pakko olla..
Ap
Voisitkohan osallistua vaikka jollekkin kansalaisopiston kurssille? Tai aloittaa vaikka harrastuksen jonka kautta saattaisit saada ainakin harrastuskavereita. Myös yhdistyksiin liittyminen ja niiden toimintaan osallistuminen voi olla tie ystävän löytämiseen.
[quote author="Vierailija" time="18.05.2015 klo 22:48"]
Työpaikka on mulla ja miehellä täällä niin pakko olla.. Ap
[/quote]
Kansalaisopiston kursseilla ja yleensäkään yhdistyksissä ei ole kuin eläkeläisiä.
Voi, halaukset sulle. Tsemppiä odotukseen. Vaavin kanssa sitten kaikkiin mahdollisiin kerhoihin, sieltä löytyy ystäviä.
Lähde vauvan kans äitipiiriin tai vastaavaan. Sieltä saat kavereita
Täälä toinen samanlainen. Tosin vauvaa ei ole vielä tulossa. Yhtäkkiä sitä vaan heräsi siihen todellisuuteen, että kaverit on lähtenyt muualle ja niitä nähdäkseen täytyy oikeesti suunnitella kauan ennen, että varmasti vapaat töistä natsaa yhteen :( kamalaa tuntee olevansa näin yksinäinen näin nuorena, varsinki kun koko "aikasempi nuoruus" tuli elettyä aika lailla kavereiden ympäröimänä. :/ harmi tosiaan et asut noin kaukana.
Joo sama juttu. Nuorempana oli kyllä kavereita mut sitten vaan elämät meni eri suuntiin. Täältä tuppukylästä muutenkin muuttaa kaikki pois. Ollaan mietitty että muutettais itekkin mutta kun työt on täällä niin vaikea lähteä.
Ap
Ymmärrän aivan täysin. Mekin asutaan kans yhenlaisessa tuppukylässä ja molemmilla vakipaikat töissä niin ei oikeen tosta noin vaan viitsi lähtee. Tää on miehen kotipaikkakunta niin eihän sitäkään täältä saa millään muuttamaan. :/
[quote author="Vierailija" time="18.05.2015 klo 22:57"]
[quote author="Vierailija" time="18.05.2015 klo 22:48"]
Työpaikka on mulla ja miehellä täällä niin pakko olla.. Ap
[/quote]
Kansalaisopiston kursseilla ja yleensäkään yhdistyksissä ei ole kuin eläkeläisiä.
[/quote]Totta.
-Mies 29v + 1v-
Tutustu paikkakuntasi spr:n toimintaan :)
Voi kurja, jos olisit asunut pääkaupunkiseudulla olisin tavannut sut vaikka jo huomenna! Mulla aika samanlainen tilanne :( mies töissä ja itse lapsen kanssa kotona
No onpas harmi kun asutte noin kaukana kaikki :/
Ap
No sulla on mies ja lapsikin kohta. Eikö mikään riitä? Mulla ei oo yhtään mitään.
Tottakai olen kiitollinen että on mies ja kohta vauva. Mutta kaipaan myös ystävän seuraa ja mies ei sitä voi korvata.
Ap
Jostain yhteisöllisestä harrastuksesta, esim. kuorolaulu, vapaaehtoistyö, joukkueliikunta
mulla oli sama homma.. alotin koulun, synnytin ja kun menin toisena kouluiltana (koulua siis 17-20 joka ilta, siksi menin nopeasti synnytyksen jälkeen kouluun), luokkakaverit oli järjestäny mulle babyshowerit! ihmiset joita en tunne, joiden kanssa olin ollut 3kk vasta koulussa!
ihmiset kaikkoaa raskautta, tiedän tunteen. olen pahoillani.
Missä päin asut :)