Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Niin väsynyt kaikkeen..

Vierailija
07.04.2015 |

Kuukaudesta toiseen vain selviämistä laskujen ja muiden menojen kanssa (ruoka, polttoaine, välttämättömimmät vaatekulut)..
Miksi sitä ei vaan luovuttaisi? Todennäköisesti sama paska jatkuu vielä vuosikausia. Ei ikinä rahaa mihinkään kivaan ja ylimääräiseen.
Tänään juuri töistä tullessa, mietin miksi sitä ei ajaisi täysiä jonnekkin ojaan/ sillankaiteeseen? Jos voisi olla varma että onnistuisin siinä, enkä jäisi kitumaan, tekisin sen. Tekisin lapsillenikin palveluksen ja he voisivat saada uuden äidin. Kuinka sydäntä riipii sanoa aina ei, ei meillä oo kulta rahaa tehdä sitä tai tätä tai ostaa tuota. Ai miksei? No siksei kun äiti ja isi on niin vitun köyhiä ja urpoja ettei osaa mitään! Ei riitä että molemmat käy töissä. Ei riitä yhtään mihinkään... :(

Kommentit (19)

Vierailija
1/19 |
08.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos kaikille älyttömästi! ♡ Ihania olette!
Kyllä tänään on taas tunne että kyllä me selvitään. Pankki näytti lähestulkoon vihreää valoa ja sukulainen auttaa meitä. Saamme lainat yhdistettyä ja pienennettyä kuukausittaista summaa. Sormet ristissä!
Muutin verokortin niin että saan matkakulut suoraan käteen. Oikeasti jos tuo lainojen yhdistäminen onnistuu, se on meidän pelastus! Ja kun lainoja ei ole otettu missään tuhlailumielessä, vaan laskuihin ja välttämättömiin huonekaluihin & kodinkoneisiin. Paljon on onneksi saatukin.

Nyt kun vaan selviäisi 26 pv saakka että tulee lapsilisät, niin hyvä. Vinkkejä miten kiristää vyötä vielä kireämmälle? (On kyllä jo niin kireellä että soi..) Mitähän me voitais myydä pois..
ap

Vierailija
2/19 |
07.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samat fiilikset. En osaa lohduttaa. :(

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/19 |
07.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi ei! :( Toivottavasti löydät edes yhden asian joka jaksaisi sinua kannattaa ♡ Voimia..
ap

Vierailija
4/19 |
07.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="07.04.2015 klo 22:35"]Voi ei! :( Toivottavasti löydät edes yhden asian joka jaksaisi sinua kannattaa ♡ Voimia..
ap
[/quote]
Samoin. Laittaisin tähän sydämen mutten paska luuseri osaa...

Vierailija
5/19 |
07.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juuri tuota kuvailemaasi on monien elämä, minunkin. Kuukaudesta toiseen pelkkiä rahahuolia.

Mutta iloa voi löytää muualtakin kuin rahasta - sen opin kun aloin näkemään taas valoa masennuksen keskeltä. Kannattaisi hakea keskusteluapua, se saattaisi auttaa. 

Kesää kohti mennään, jaksa vielä.

Lapsesi ei tule koskaan löytämään yhtä hyvää äitiä kuin mitä sinä olet.

Vierailija
6/19 |
07.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jouduimme pyytämään apua eräältä sukulaiselta, joka kyllä lupasi auttaa. Mutta samaan syssyyn haukkui: "miten te ette osaa yhtään hoitaa teidän raha-asioita? Käydään huvipuistoissa ja syömässä ulkona (kerran puolessa vuodessa, josta huvipuisto-osankin hän maksoi kun halusi). Ei minun toisen lapseni perhe vaan tuhlaa noin.."
Tunnen itseni niiin paskaksi ihmiseksi, vanhemmaksi, luovuttajaksi. Monta vuotta on yritetty pärjätä minimaalisilla tuloilla, sovittu maksuaikoja, haettu lainaa jne jne. Olen niin loppu tähän kaikkeen!
Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/19 |
07.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskot että on parempi lapsellesi että ajat sillankaiteeseen? Lapsi ei varmaan suhtaudu asiaan niin että saa seuraavaksi uuden äidin. Vaan hänelle/heille jää traumat kun tajuavat mitä olet tehnyt. Mutta jos noin säälittävä on, niin antaa mennä vaan. Nainen 26v

Vierailija
8/19 |
07.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos tuntematon :,) Sait mut itkemään..
ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/19 |
07.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja siis vastaajalle nro.5 oli tuo kiitos..

Vierailija
10/19 |
07.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletteko ns velkakierteessä? Lainaa, osamaksuja? Koittakaa saada niihin apua rai vinkkejä velkaneuvojalta. Silloin kun olin äitiysvapaalla ja sain vain noin 400€ kuussa, opin arvostamaan pieniä juttuja elämässä; sellaisia joita rahalla ei saa, kuten suht hyvä terveys. Pienet jutut joita lasten kanssa tehdä; juoksukilpailu pihalla, metsäretki. Tsemppiä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/19 |
07.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitäs jos muuttaisitte lapsinenne kommuuniin yhteen huoneeseen edes vuodeksi?

Saisitte säästettyä rahaa?

Mun kaveri valittaa samaa ja aina sillä pitää olla kaikki viimeisinta huutoa, vaikka ei olis varaa....

Vierailija
12/19 |
07.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Velkaneuvonnasta voisi olla apua. Ja koitan kirjata kaikki tulot ja menot paperille ja miettiä voisiko jostain karsia.

Voisitteko hakea pankista pienen lainan ja "yhdistellä" osamaksuja (jos sellaisia on) ja lyhentää vain sitä pankkilainaa?

Onko lehtitilaukset peruttu, asunto vaihdettu halvempaan. Mites auto?

Vakuutukset kannattaa kans tsekata.

Voimia, asioilla on tapana järjestyä! Kesää kohti!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/19 |
07.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä ollaan nro.10. Joka alkoi juurikin tuosta että hoidettiin lapset kotona kun olivat pieniä...
ap

Vierailija
14/19 |
07.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="07.04.2015 klo 22:46"]Uskot että on parempi lapsellesi että ajat sillankaiteeseen? Lapsi ei varmaan suhtaudu asiaan niin että saa seuraavaksi uuden äidin. Vaan hänelle/heille jää traumat kun tajuavat mitä olet tehnyt. Mutta jos noin säälittävä on, niin antaa mennä vaan. Nainen 26v
[/quote]
Älä yllyttä hullua. Sinä hetkenä kun oikeasti uskon että lasteni olis parempi missä tahansa muualla kuin minun luona ja sinä sanot noin.... Saatan ahdistuksessani tehdä sen.

Nro 2

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/19 |
07.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyväksy se, että teet parhaasi. Silloin ymmärrät, että se riittää.

Mitä tulee pintapuolisempaan ongelmaasi eli taloudelliseen tilanteeseen.. Teet tulojen eteen parhaasi tällä hetkellä. Teetkö parhaasi myös menojen eteen? Luovu autosta, tee edullisemmasta (mahdollisesti pienemmästä) asunnosta koti perheellenne rakkaudella ja läsnäololla.

Kolmanneksi, iloitse siitä mitä sinulla on. Maailma on täynnä ilmaisia asioita, joista voitte nauttia perheen kesken. Harmikseni voin todeta, että liian usein ne ilmaiset ja luovat ratkaisut vapaa-ajan viettämiseen nähdään vasta, kun rahaa on tilillä turvana ja mahdollisuutena.

Vierailija
16/19 |
07.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nro.11, meillä kyllä seurataan muotia, mutta ostetaan KAIKKI kirpputorilta tai hyvästä alesta sesongin ulkopuolella.
nro.12, tuota lainojen yhdistämistä yritetään nyt järjestää tämän sukulaisen avulla. Toivon todella että kyllä se tästä. Nyt vaan ahdistaa kun rahaa loppu kuuksi 130€, työmatkoihin menee tän tankillisen jälkeen vielä 210€, ruokaa on, vielä, kaapeissa ja pakastimessa paljon. Tilit tyhjät, laskuja vielä maksamatta vaikka maksoin jo 1700€. + vuokra.
Pienempään asuntoon emme voi muuttaa, meitä asuu täällä monta ja ei ole kallis, eikä mikää jätti isokaan. Auton voisi vaihtaa halvempaan, siitäkin osamaksu ja vie paljon bensaa.
kiitos kovasti tsemppiviesteistä ♡ Lupaan jaksaa taas. Huomenna.
ap

Vierailija
17/19 |
07.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nro.14/2, i share the feeling..
ap

Vierailija
18/19 |
07.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oikeasti, menkää velkaneuvontaan! Se on pelastanut mun elämän ja säästänyt kolmen lapsen äidin.
En väitä, ettei huolen määrä olisi vakio, mutta nuo rahahuolet on niin perseestä, että oikeasti lähtee terveys niitä pohtimalla ja kuukaudesta toiseen kituuttamalla.
Ihan hirveästi tsemppiä ❤️
Ps varaa aika velkaneuvontaan jo huomenna, koska jonot on pitkät. perut vaikka sittten, jos tilanne oleellisesti ehtii muuttumaan.

19/19 |
08.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuten toiset kirjoittajat jo ohjeistivatkin, sinun olisi hyvä varata aika kotikuntasi velkaneuvonnasta, josta voisi hyvinkin olla apua perheesi rahatilanteen parantamiseksi. Sinulla on perhe ja työpaikka, joten elämässäsi on paljon hyviä asioita jonka varaan voi varmasti rakentaa myös parempaa taloudellista tilannetta.

Päätit sitten mennä velkaneuvontaan tai et niin voit keskustella rahahuolistasi myös soittamalla Takuu-Säätiön maksuttomalle Velkalinjalle numeroon 0800 9 8009 arkisin klo 10-14 tai ottamalla yhteyttä Kysy rahasta -chatin kautta: http://www.takuu-saatio.fi/hae_apua/kysy_rahasta/

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kuusi kolme