Voiko tuomari antaa kovemman tuomion kuin mitä syyttäjä pyytää?
Kommentit (13)
[quote author="Vierailija" time="26.03.2015 klo 20:08"]
Ei.
[/quote] Miksi ei? Lievempiä on kyllä annettu. Onko esimerkkejä olemassa?
[quote author="Vierailija" time="26.03.2015 klo 20:13"]
Tuomari Nurmio voi antaa.
[/quote] Ei nimellä ole merkitystä vaan sillä miten toimitaan.
Tuomari on sidottu vain syyttäjän teon kuvaukseen, eli esim. Jos syyttäjä on kirjoittanut, että henkilöä on hakattu ja potkittu, ei tuomari voi tuomita teräaseen käytöstä. Mutta jos rikoksen tunnusmerkit täyttyvät (esim. Varkaus/törkeä varkaus, jossa riippuu esim. Summasta) niin kyllä tuomioistuin voi antaa kovemmankin tuomion, jos syyttäjä on itse pitänyt tekoa vähäisenä. Tuomioistuin ei täten ole sidottu syyttäjän antamaan rikosnimikkeeseen. Tilanne, jossa tuomari antaa korkeamman tuomion on kuitenk erittäin harvinainen, sillä syyttäjä yleensä hakee mahdollisimman kovaa tuomiota (tietysti myös sillä kynnyksellä, että kyseisen rikoksen tunnusmerkistö täyttyisi).
[quote author="Vierailija" time="26.03.2015 klo 20:23"]
[quote author="Vierailija" time="26.03.2015 klo 20:08"]
Ei.
[/quote] Miksi ei? Lievempiä on kyllä annettu. Onko esimerkkejä olemassa?
[/quote]
Laki oikeudenkäynnistä rikosasiassa: 11 luku 3 §
Tuomioistuin saa tuomita vain siitä teosta, josta rangaistusta on vaadittu tai josta tuomioistuin voi omasta aloitteestaan lain mukaan määrätä rangaistuksen. Tuomioistuin ei ole sidottu rikosnimikkeeseen eikä lainkohtaan, jonka nojalla rangaistusta on vaadittu.
Olin verisessä joukkotappelussa ja oikeudessa oli 5 tuomaria, syyttäjä, asianomistajat/syytetyt. Ja oikeuden opiskelija. Minä sain ehdonalaista, kaksi ehdotonta koska oli jo ehdonalaisessa. Syyttäjä kyllä vaati kaikille vankilaa mutta tuomariT päättivät että ehdollisella pääsen jos käyttäydyn kiltisti enkä enää koskaan potkaise ketään kylkeen.
[quote author="Vierailija" time="26.03.2015 klo 20:23"]
[quote author="Vierailija" time="26.03.2015 klo 20:13"]
Tuomari Nurmio voi antaa.
[/quote] Ei nimellä ole merkitystä vaan sillä miten toimitaan.
[/quote]
Jos Tuomari Nurmio tekee biisin--> Annan kovemman tuomion kun syyttäjä vaatii.
Syyttäjä ei vaadi tuomiota (pituutta) vaan ainoastaan tuomiota. Jos syyllinen, niin tuomari määrää kakun pituuden laissa mainitun minimin ja maksimin rajoissa.
Murhassa minimi ja maksimi ovat samat, elinkautinen.
Kyllä voi, teonkuvauksen puitteissa. Tuomari voi esimerkiksi antaa tuomion törkeästä pahoinpitelystä, vaikka syyttäjä olisi vaatinut tuomiota vain tavallisesta pahoinpitelystä. Tai syyttäjä on voinut vaatia tuomiota vapaudenriistosta, mutta tuomari voi harkita kyseessä olevan ihmiskauppa ja siihen sovellettava rikosasteikko.
Yleensä syyttäjän vaatimusta ei kyllä ylitä, koska se on valmiiksi suht korkea.
Elikkä tuomarilla on harkintavalta ja voi lainkirjaan nojaten antaa kovemman tuomion kuin mitä syyttäjä esittää. Esimerkiksi jos syyttäjä esittää ehdollista tuleekin ehdotonta, koska siihen on asteikolla mahdollisuus ja aikaisemmin on jo sovellettu asteikon ääripäätä. Saa käyttää järkeä.
Eerika casessa voisi harkintavaltaa nyt käyttää ja poiketa syyttäjän esityksestä.
olin joskus koulun kanssa seuraamassa espoon käräjäoikeudessa oikeudenkäyntiä jossa nuori oli ajanut poliisia karkuun mopolla, nuoren asianaja oli vähän kehno ja syyttäjä vaati tyyliin 30 päiväsakkoa, lopulta tuomari määräsi pojalle, olisikohan ollut noin 50 päiväsakkoa. mutta varmaa on se että sakkoa voi saada enemmän kuin mitä syyttäjä määrää.
Ei.