Koko vuoden kestävä ostoslakko! Tule mukaan!
Viime aikoina on tullut kulutettua rahaa ties mihin turhuuksiin ja näin vuoden vaihtuessa haluan haastaa itseni koko vuoden kestävään ostoslakkoon, joka koskee kaikkia niitä osa-alueita, joilla shoppailuvimmaa esiintyy eli vaatteet ja asusteet sekä sisustustarvikkeet. Koska joukossa on voimaa, olisi hienoa saada muitakin mukaan tähän. Onko siis siellä intoa tähän?
Oma taustani on tosiaan se, että olen työssäkäyvä ja lapseton, joten rahaa on tullut syydettyä omaan itseen ihan älyttömiä määriä ja tunnen siitä morkkista. Haluan osoittaa itselleni, että ostaminen ei vaikuta onnellisuuteen mitenkään ja samalla saan säästettyä sievoisen summan. Laskin, että koko vuoden aikana olen laittanut vaatteisiin, asusteisiin ja sisustukseen (muutto ja kodinkonehankinnat) kaikkineen noin 10 000 euroa. Ihan liikaa siis, vaikka olen toisaalta myynyt ihan hurjia määriä tavaroita nurkista pois, Huutonetin laskurin mukaan yli 5000 eurolla. Joka tapauksessa en halua olla koukussa ostamiseen ja sitä vastaan lähden nyt taistelemaan.
Onko siis muita mukana? Kertokaa omia taustojannekin.
Kommentit (217)
Mitä jos esim. kengät menee rikki eikä saa ostaa uusia? Entäs jos lasten vaatteet jää pieneksi?
Hyvä idea kyllä muuten, mutta voisko ostoslakon määritellä niin että "Älä osta mitään mitä ilmankin pärjäät "
3, varmaan jokainen voi ihan itse määritellä omat raaminsa, ei kyse ole mistään turhasta ehdottomuudesta, vaan turhasta kuluttamisesta. Rikkimenneen tuikitarpeellisen tavaran tilalle on syytä varmasti ostaakin uusi.
2, se on hyvä juttu sinulle, kiitos panoksestasi tähän :)
AP
Olen ollut vaatteiden ostoslakossa kesäkuusta 2014 alkaen. Ihanan vapauttavaa! Pelkästään ajansäästö. Avasin Stokkan ja Sokoksen oven ja teki melkein ällöä. Mitä minä täällä teen? Olen myös shampoo, hoitoaine, kynttilä ym- ostolakossa.. Niitäkin riittää vähintään vuodeksi.
5, millainen suhteesi shoppailuun oli ennen lakkoasi? Kuulostaa tosi hienolta, onnea :)
Itse olen todella koukussa shoppailuun. Aina näen jotain ihanaa, jota ilman en muka voi elää. Selaan blogeja päivittäin ja niissä on ihan liikaa kaikenlaista kaunista, jonka itsellenikin haluan. Moni vaate ei kuitenkaan istu tai ei vain täytä sitä kuvitelmaa, jonka siitä omassa käytössäni loin. Ymmärrättekö, mitä meinaan? En löydä kovin hyvin sopivia vaatteita ja ostelen jotain sinne päin -vaatteita, jotta olisi edes jotain. Hihat jää lyhyeksi tai vaate on kittana tai huonosti istuva enkä kuitenkaan käytä sitä. Oma tyylikin on hakusessa, siksi tulee osteltua niin paljon huteja. Hyi sentään, inhoan koko ostostelua mutta aina jokin minua kaupoille vetää. Pelkään kai jääväni jostain paitsi.
AP
Suosittelen kyllä lämpimästi, etenkin kun elämäntilanteesi on sellainen ettei tarvitse lakkoilla pakosta, vaan kyseessä on enemmänkin psykologinen kokeilu. Motivaatiota varmaan vielä lisää jos määrittelet jonkun säästötavoitteen tai -kohteen.
Itse jäin pari vuotta sitten työttömäksi ja toteutin vastaavan kokeilun, tosin urheiluvaatteita tuli jonkun verran hankittua uutta harrastusta varten, muuten taisin ostaa koko vuoden aikana yhden trikootopin, kaulahuivin talvella ja sukkia. Mielitekoja kyllä oli mutta olen muutenkin oppinut että niitä tulee ja menee eikä ostaminen oikeastaan vaikuta niitä poistavasti vaan ruokkii lisää ostohimoa. Nyt olen töissä ja antanut itselleni luvan shoppailla mutta en oikeastaan juurikaan löydä mitä haluaisin ja minulla on aika kallis maku, joten yleensä himoitsemani jutut on niin kalliita etten kuitenkaan raaski hankkia niitä.
Päivitä tänne lakkokokemuksia jos päätät aloittaa homman :)
Jos eet ostoksia pakonomaisesti, ja se häiritsee elämääsi, ymmärrän toki lakin. Mutta pari perusteluasi hämmentävät:
1. Miksi rahaa ei saisi käyttää itseen? Miksi käyt töissä, jos et saadaksesi rahaa omaan käyttöösi? Kehen sitä rahaa sitten tulisi käyttää?
2. Oletko todella sitä mieltä, ettei ostosten tekemisen ja onnellisuuden välillä ole mitään yhteyttä? Kyllä minä ainakin tulen onnellisemmaksi siitä, että saan käyttää rahaa tärkeänä pitämiini asioihin kuten kauniiseen sisustukseen, toimiviin keittiötyökaluihin ja viimeisen päälle viriteltyyn fillariin. Etkö sinä tule
Kiitos, päivitän ehdottomasti fiiliksiä nyt tästä eteenpäin, sillä lakon olen aloittanut. Vähän ehkä jännittää jo, sillä tiedän, että jossain kohtaa tunnen tuskaa ja muita se varmaan huvittaa. Ilmeisesti olen niitä harvoja, joilla on vähän turhan addiktoitunut suhde shoppailuun?
8, hyviä kysymyksiä. Oma tavoitteeni on, että säästän rahaa asuntoon. Nyt on viimeinen rutistus ja koko tämän vuoden säästöt ratkaisevat, paljonko lainaa otan. Eli toden totta käytän itseeni säästyvät rahat, vain aivan toisella tapaa kuin hetkellisesti pinnalla oleviin rätteihin tuhlaamalla. Itseen saa totta kai tuhlata kun itse ne rahatkin tienaa mutta kun se ei minusta tunnu enää hyvältä. Koen, ettei se jatkuva raataminen töissä kohtaa sitä, että työstä saatu palkka menee mihin menee, vaan siitä on nyt vain jäätävä jotain kättä pidempää jälkeensä. En todellakaan halua tehdä viikoittain ylitöitä vain, että kannan ne rahat ties mihin Henkkamaukkaan ja ostan vaatteita, joista koen lopulta vain morkkista.
Tarpeeseen osto on ihan eri asia ja varmasti tässä vuoden aikana joudun hankkimaan jotain, siitä ei siis ole kyse. Kyse on siitä, ettei rahat kulu turhuuteen ja opin harkitsemaan ostojani ja niiden tulee korreloida tarpeitani.
Ja kyllä, olen sitä mieltä, että onnen ei pidä olla riippuvaista ostamisesta. Haluan onneni jostain muusta: ihmisistä, kokemuksista, hyvästä olosta, projekteista ja tavoitteiden saavuttamisesta, parisuhteesta, ystävistä, hauskan pidosta jne. Nyt monesti valitsen shoppailun vaikkapa matkustelun sijaan. Toki monet tavarat tuovat helpotusta elämään, kaunista sisustusta on kiva katsella yms. Mutta kyllä vahvasti uskon, että minulla on jo kaikki se, mitä tarvitsen. Ei sisustustakaan tarvitse joka päivä uusia.
AP
Lisään vielä sen, että käyn töissä, koska olen sitä varten kouluttautunut ja pidän työnteosta, niin oudolta kuin se kuulostaakin. En tee sitä vain siksi, että rahoittaisin sillä shoppailuni.
Laskin, että ostin viime vuoden aikana yli 100 vaatetta tai asustetta. Ihan tajuton määrä, joten ymmärrätte varmaan syyni lakkoon. Jo nyt hiukan ahdistaa, ajattelen ehkä liikaa lakkoa.
Olen miettinyt jo valmiiksi hieman käytännön metkuja toteutukseen. Aion jättää maksukortit kotiin, jotten töissä edes altistu houkutuksille tehdä nettitilauksia luottokortilla tai etten kotiin palatessa poikkea vaatekauppoihin ostamaan jotain roinaa. Pidän vain lounaan verran käteistä matkassa, jollen ota eväitä. Mietin, vähentäisinkö suosikkiblogieni lukemista. En tiedä, tykkään niistä ja inspistäkin niistä saa mutta houkutuksia yhtä lailla.
Tarkoitus on säästää vuoden aikana noin 6000-8000 euroa. Normaalisti olen laittanut säästöön 300-400 euroa ja shoppailut 500-600 eurolla keskimäärin. Jos en osta mitään, pitäisi säästöön saada helposti ainakin tuo 8000 euroa.
AP
Ihmisten tapaaminen, kokemukset ja matkustaminen eivät vaadi ostosten tekemistä? -8
Mä lupaan lopettaa lastenvaatteiden ostelun. Ostan vain itselleni vaatteita. Sain mieheltä lahjakortinkin joululahjaksi. Mukana oli kortti, että osta itsellesi vaatteita. Ei saa käyttää lapsiin. Käytinkin sen jo eilen. Enkä ostanut lapsille. Sen verran taustaa, että olen ennen ollut kovin tarkka vaatteista. Lasten synnyttyä olen lopettanut itselleni vaatteiden oston. Ja ostan lapsille TOSI paljon vaatteita. Välillä harmittaa kun joku vaate ei ehtinyt kuin kerran päälle...
[quote author="Vierailija" time="01.01.2015 klo 21:42"]
Ihmisten tapaaminen, kokemukset ja matkustaminen eivät vaadi ostosten tekemistä? -8
[/quote]
Mitä tarkoitat? Ei, ei tarvitse ostaa sophvatyynyjä tai farkkuja, jos haluan ystävieni kanssa viettää aikaa, käydä reissaamassa tai kokea asioita. En ihan ymmärrä, mitä ajat takaa.
AP
[quote author="Vierailija" time="01.01.2015 klo 21:57"]
[quote author="Vierailija" time="01.01.2015 klo 21:42"]
Ihmisten tapaaminen, kokemukset ja matkustaminen eivät vaadi ostosten tekemistä? -8
[/quote]
Mitä tarkoitat? Ei, ei tarvitse ostaa sophvatyynyjä tai farkkuja, jos haluan ystävieni kanssa viettää aikaa, käydä reissaamassa tai kokea asioita. En ihan ymmärrä, mitä ajat takaa.
AP
[/quote]
Myös ravintolaillallisia, oluita, salikortteja ja lentolippuja ostetaan. Ne ovat ostoksia siinä missä farkut ja sohvatyynytkin, mutta sinun mukaasi ne eivät saisi lisätä onnellisuuttasi. Kuitenkin monet kokemukset, ihmisten tapaaminen ja muut arvojesi mukaiset asiat vaativat ostosten tekemistä. -8
[quote author="Vierailija" time="01.01.2015 klo 22:10"]
[quote author="Vierailija" time="01.01.2015 klo 21:57"]
[quote author="Vierailija" time="01.01.2015 klo 21:42"]
Ihmisten tapaaminen, kokemukset ja matkustaminen eivät vaadi ostosten tekemistä? -8
[/quote]
Mitä tarkoitat? Ei, ei tarvitse ostaa sophvatyynyjä tai farkkuja, jos haluan ystävieni kanssa viettää aikaa, käydä reissaamassa tai kokea asioita. En ihan ymmärrä, mitä ajat takaa.
AP
[/quote]
Myös ravintolaillallisia, oluita, salikortteja ja lentolippuja ostetaan. Ne ovat ostoksia siinä missä farkut ja sohvatyynytkin, mutta sinun mukaasi ne eivät saisi lisätä onnellisuuttasi. Kuitenkin monet kokemukset, ihmisten tapaaminen ja muut arvojesi mukaiset asiat vaativat ostosten tekemistä. -8
[/quote]
Toivoisin, että lukisit aiempia viestejäni, joissa puhun lakon kohteesta eli vaatteista, asusteista ja sisustusjutuista. En ruuasta, lentolipuista tai juomista. Kuten kirjoitin tuossa aiemmin, olen ennen mieluummin mennyt shoppailemaan matkailun sijaan ja tämä on esimerkiksi yksi muutos, johon haluan tarttua.
Puhumme aivan eri asioista kanssasi, joten luethan viestini, niin ei tarvitse halkoa hiuksia :)
Tosi hyvä AP! Tein samantapaisen päätöksen viime vuonna, tosin en täyslakkoillut mutta vähensin tuntuvasti vaatteisiin, kosmetiikkaan ja kaikenlaisiin turhakkeisiin normaalisti käyttämääni rahaa. En halua täyttää kotia tavaroilla joita en lopulta käytä enkä tarvitse, tai tuhlata rahaa, jonka voisin käyttää tulevaisuudessa asuntoon tai muuhun järkevämpään. Myin myös kotoa turhat tavarat ja tienasin vuoden aikana 850 euroa. Taustalla on myös ajatus taloudellisesta riippumattomuudesta. Pienet menot tarkottavat myös sitä, että töihin ei tarvitse mennä vain jotta voi maksaa loputtomat kulunsa.
Päätöksessä auttaa ehdottomasti menojen ja tulojen listaaminen ylös niin näkee konkreettisesti mihin rahaa valuu. Se saattaa myös auttaa näkemään, kuinka paljon rahaa on jo onnistunut säästämään lyhyessä ajassa. Olet myös myynyt tarpeettomia tavaroita ja sitä kannattaa varmasti tehdä vielä tänäkin vuonna. Minua on auttanut myös se ajatus, että joku päivä ostaessani asunnon en tule maksamaan neliöistä vain jotta voin säilöä niissä tavaraa. Vähemmällä omaisuudella sinulle siis riittää vähän pienempi ja edullisempi asunto. Toivottavasti päivität tänne toisinaan miten ostolakko etenee. Onnea vuoteen!
[quote author="Vierailija" time="01.01.2015 klo 21:42"]
Ihmisten tapaaminen, kokemukset ja matkustaminen eivät vaadi ostosten tekemistä? -8
[/quote]
Eihän se ostaminen ketään autuaaksi tee, vaan ne hyvät asiat, joita oston kautta pääsee kokemaan. Tavaroista puhumattakaan.
[quote author="Vierailija" time="01.01.2015 klo 22:13"]
[quote author="Vierailija" time="01.01.2015 klo 22:10"]
[quote author="Vierailija" time="01.01.2015 klo 21:57"]
[quote author="Vierailija" time="01.01.2015 klo 21:42"]
Ihmisten tapaaminen, kokemukset ja matkustaminen eivät vaadi ostosten tekemistä? -8
[/quote]
Mitä tarkoitat? Ei, ei tarvitse ostaa sophvatyynyjä tai farkkuja, jos haluan ystävieni kanssa viettää aikaa, käydä reissaamassa tai kokea asioita. En ihan ymmärrä, mitä ajat takaa.
AP
[/quote]
Myös ravintolaillallisia, oluita, salikortteja ja lentolippuja ostetaan. Ne ovat ostoksia siinä missä farkut ja sohvatyynytkin, mutta sinun mukaasi ne eivät saisi lisätä onnellisuuttasi. Kuitenkin monet kokemukset, ihmisten tapaaminen ja muut arvojesi mukaiset asiat vaativat ostosten tekemistä. -8
[/quote]
Toivoisin, että lukisit aiempia viestejäni, joissa puhun lakon kohteesta eli vaatteista, asusteista ja sisustusjutuista. En ruuasta, lentolipuista tai juomista. Kuten kirjoitin tuossa aiemmin, olen ennen mieluummin mennyt shoppailemaan matkailun sijaan ja tämä on esimerkiksi yksi muutos, johon haluan tarttua.
Puhumme aivan eri asioista kanssasi, joten luethan viestini, niin ei tarvitse halkoa hiuksia :)
[/quote]
Luin kyllä kaikki viestisi. Puhut niissä kategorisesti ostosten tekemisestä, vaikka esimerkkisi ovat vaatteita ja sisutustavaraa. On tietysti hyvä lopettaa pakonomainen ostaminen, jos se haittaa elämää ja vaikeuttaa säästämistä, mutta samalla voisi olla hyödyllistä pohtia omaa suhdettaan rahan käyttöön. Rahan käyttäminen omien arvojen mukaisesti on nimittäin ainakin minusta tosi kivaa, eikä siitä tarvitse (eikä voikaan) luopua, vaikka muuta rahanmenoa hillitsisikin.
Toinen silmääni pistänyt ja edelliseen kiinteästi liittyvä juttu oli tosiaan tuo syyllisyys rahan käyttämisestä omaan itseen. Se on täysin tarpeetonta ja minusta myös vähän hölmöä. Rahan käyttö ei ole väärin tai syntiä. Se on tärkeimpiä työkaluja, joilla me voimme muokata elämästämme halutunlaista. -8
[quote author="Vierailija" time="01.01.2015 klo 22:18"]
[quote author="Vierailija" time="01.01.2015 klo 21:42"]
Ihmisten tapaaminen, kokemukset ja matkustaminen eivät vaadi ostosten tekemistä? -8
[/quote]
Eihän se ostaminen ketään autuaaksi tee, vaan ne hyvät asiat, joita oston kautta pääsee kokemaan. Tavaroista puhumattakaan.
[/quote]
Ei niin, mutta käytännössä ostosten tekeminen (rahan käyttäminen) joko edistää näiden hyvien asioiden kokemista tai on suorastaan sen edellytys. Minä esimerkiksi nautin suuresti illallisesta hyvässä ravintolassa, mutta siitä täytyy maksaa. Maksan laskun mielelläni, koska saan sen vastineeksi jotakin, mitä todella arvostan. Rahan käyttäminen tällä tavalla on hyvä juttu, ei synti tai häpeä. -8
[quote author="Vierailija" time="01.01.2015 klo 22:23"]
[quote author="Vierailija" time="01.01.2015 klo 22:13"]
[quote author="Vierailija" time="01.01.2015 klo 22:10"]
[quote author="Vierailija" time="01.01.2015 klo 21:57"]
[quote author="Vierailija" time="01.01.2015 klo 21:42"]
Ihmisten tapaaminen, kokemukset ja matkustaminen eivät vaadi ostosten tekemistä? -8
[/quote]
Mitä tarkoitat? Ei, ei tarvitse ostaa sophvatyynyjä tai farkkuja, jos haluan ystävieni kanssa viettää aikaa, käydä reissaamassa tai kokea asioita. En ihan ymmärrä, mitä ajat takaa.
AP
[/quote]
Myös ravintolaillallisia, oluita, salikortteja ja lentolippuja ostetaan. Ne ovat ostoksia siinä missä farkut ja sohvatyynytkin, mutta sinun mukaasi ne eivät saisi lisätä onnellisuuttasi. Kuitenkin monet kokemukset, ihmisten tapaaminen ja muut arvojesi mukaiset asiat vaativat ostosten tekemistä. -8
[/quote]
Toivoisin, että lukisit aiempia viestejäni, joissa puhun lakon kohteesta eli vaatteista, asusteista ja sisustusjutuista. En ruuasta, lentolipuista tai juomista. Kuten kirjoitin tuossa aiemmin, olen ennen mieluummin mennyt shoppailemaan matkailun sijaan ja tämä on esimerkiksi yksi muutos, johon haluan tarttua.
Puhumme aivan eri asioista kanssasi, joten luethan viestini, niin ei tarvitse halkoa hiuksia :)
[/quote]
Luin kyllä kaikki viestisi. Puhut niissä kategorisesti ostosten tekemisestä, vaikka esimerkkisi ovat vaatteita ja sisutustavaraa. On tietysti hyvä lopettaa pakonomainen ostaminen, jos se haittaa elämää ja vaikeuttaa säästämistä, mutta samalla voisi olla hyödyllistä pohtia omaa suhdettaan rahan käyttöön. Rahan käyttäminen omien arvojen mukaisesti on nimittäin ainakin minusta tosi kivaa, eikä siitä tarvitse (eikä voikaan) luopua, vaikka muuta rahanmenoa hillitsisikin.
Toinen silmääni pistänyt ja edelliseen kiinteästi liittyvä juttu oli tosiaan tuo syyllisyys rahan käyttämisestä omaan itseen. Se on täysin tarpeetonta ja minusta myös vähän hölmöä. Rahan käyttö ei ole väärin tai syntiä. Se on tärkeimpiä työkaluja, joilla me voimme muokata elämästämme halutunlaista. -8
[/quote]
Joko haluat tahallasi ymmärtää väärin tai sitten en vain osaa selittää niin, että ymmärtäisit. Olen ihan samaa mieltä kanssasi mitä kirjoitit yllä. Minä olen kuitenkin meistä se, joka tietää, millaista elämäni on ja mitä asioita siihen haluan kuuluvan. Haluan, että alan miettiä turhaa kuluttamista uudella tavalla, jotta pääsen siitä eroon. Ja mitä tarkoitan turhalla kuluttamisella? Niitä jo moneen kertaan mainittuja oikeasti turhia vaatteita, asusteita ja sisustustarvikkeita. Sen sijaan haluan käyttää rahaa siihen, että elämän sellaista elämää, josta nautin. Käytän rahaa mieluummin matkusteluun, hyvään ravintoon, nautiskeluun ja säästämiseen, omaa asuntoa varten. Se, mistä haluan eroon, on turhan materian haaliminen. Ymmärrätkö nyt?
MMitä sitten turha materia on minulle? Sellaista, jota ilmankin tulen hyvin toimeen. En ehkä tarvitse viidettä mustaa neuletta tai neljänsiä mustia korkkareita. Ehkä pärjään ilman, vaikka tekisi mieli ostaa. Haluan päästä jyvälle, miksi olen riippuvainen vaatteiden ostosta, mistä se kumpuaa ja haluan tehdä sille parhaan mahdollisen tempun. Maailma hukkuu tavaraan eikä kaikkea kaunista voi ostaa itselle.
Puhun siis nyt koko ajan turhan tavaran ostamisesta. Olen viime vuonna kiikuttanut ison pinon vaatteita kirpparille ja suurin osa niistä on ollut kerran käytettyjä. Minusta tuollaisessa kulutuskäyttäytymisessä ei vain ole järkeä. Enemmän järkeä on panostaa niihin elämyksiin, niistä kun jää yleensä hienot muistot eikä vain morkkista laaduttoman vaatekappaleen ostosta.
AP
Minulla alkoi ostolakko. Alkoi moni muukin lakko ja otan nyt alkuun liiankin tiukasti. Tavoitteena on vältellä ruokakauppaakin niin pitkään ja paljon kuin vain mahdollista on. Syynä tai tavoitteena ei niinkään ole säästäminen, haluan vain testata itseäni ja ehkä vähän myös ympärilläni olevaa maailmaa. Ei uusia vaatteita, tavaroita, herkkuja, nautintoaineita, vain pakolliset pakot (autoon renkaat ja lapselle opiskeluvälineet, ruokaa hengen pitimiksi ja bensaa, toivottavasti ei mitään muuta)
En osta ikinä mitään turhaa joten en ole messissä.