Minne häämatkalle?
Olen menossa ensi kesäuussa naimisiin ja pian siitä olisi häämatka. Mitä häämatkakohdetta suosittelisit meille?
Olemme tulevan mieheni kanssa molemmat nuoria ulkoilmaihmisiä emmekä välitä lojua rannalla. Kulttuuri ja historia kiinnostaa enemmän ja haluamme käydä katsomassa erilaisia nähtävyyksiä. Romantiikka ja kaunis luonto on myös plussaa. Lämmintä saa olla, eli minnekään alpeille ei olla lähdössä. Budjettia ei olla mietitty, sillä matka ei ole rahasta kiinni.
Kommentit (12)
Ainakin Kreikka sopii spekseihin, sieltä löytyy paljon kauniita ja romanttisia saaria.
Miten olisi Pietari? Lähistöltä löytyy kauniita palatsialueita puistoineen ja romantiikassakin löytyy.
Rooma! Me kävimme siellä häämatkalla ja oli ihanaa! Valittiin ***** hotelli,käveltiin kaupungilla ja nautittiin!
Barcelona? Kaupunkiloma mutta pääsee pulahtamaan mereen jos mieli tekee. Paljon nähtävyyksiä, herkullista ruokaa, viiniä, retki viinitiloille jne.
Rooma ja Barcelona vaikuttavat tällä hetkellä hyviltä vaihtoehdoilta. Olisiko vielä suositella jotain hotellia nimellä?
-Ap
Mä suosittelin Barcelonaa ja me oltiin sellaisessa hotellissa kuin Hotel Barcelona Universal. Hyvä hotelli loistosijainnilla. Hyvä aamiainen ja kattoterassilla pieni uima-allas :) Me oltiin opastetulla, kansainvälisellä retkellä kiertämässä muutama viinitila ja sama firma tekee paljon muitakin kuten opastettuja polkupyöräretkiä kaupunkiin tutustuen.
Suosittelisin Kambodzaa. Siellä on Angkorin temppelit, joihin menee ainakin 3 päivää, kannattaa harkita jopa 5 päivän lippua. Lisäksi voisitte käydä Phnom Penhissä, jossa on mm. kansanmurhamuseo sekä kaupungin ulkopuolella kuoleman kentät. Kätevintä (edullisinta) tämä matka on tehdä niin, että varaatte lennot Bangkokiin ja sieltä menette lentäen Siem Reapiin, sieltä bussilla Phnom Penhiin ja sieltä taas lentäen Bangkokiin. Bangkok - Siem Reap -välin voi mennä myös bussilla, mutta ainakin tuo paluu Phnom Penh - Bangkok kannattaa lentää, koska on sen verran pitkä välimatka.
Kambodza on ihana maa historiastaan huolimatta ja siellä on maukasta ruokaa, ihastuin maahan heti, kun sinne ensimmäistä kertaa menin.
Ne Angkorin temppelit on siis tuon Siem Reapin kaupungin vieressä.
t. 12
Rooma voisi olla yksi hyvä kohde...