Mikä kannettava teinille!
pitäisi ostaa pojalle 13v uusi kannettava, mutta nyt mietitään minkälainen. Tietokoneita on niin älyttömän paljon ja tosi vaikea valita.
Poju pelaa ainoastaan urheilupelejä eli mitään megamuistia ei tarvita.
Helppokäyttöinen, kohtuuhintainen, peruskone.
Antakaahan suosituksia, niin alan katselemaan!
Kommentit (5)
Osta semmonen puhelimesta vähän suurempi tabletti
15" Macbook pro with Retina display
Megamuistia? Muistin määrä nyt on about viimeisin asia mikä pelikoneessa merkitsee yhtään mitään kun sitä on käytännössä aina riittävästi ja se on helppoa ja edullista jälkeenpäinkin vaihtaa/lisätä.
Prosessoriksi melkeinpä mikä tahansa neliydinprossu riittää. Näytönohjain on se merkittävin komponentti (senkin kohdalla voi käytännössä unohtaa muistinmäärän joka on usein jopa käänteinen suhteessa tehoihin). Nvidian 840 tai 750 tai 650 on käytännössä hitain suositeltava malli. AMD näyttiksiin en ole perehtynyt, googlaamalla pitäisi selvittää mallikohtaisesti onko tehoja. Intelit ja muut prossuun integroidut voi unohtaa suosiolla.
Macbook