Oon 17v ja join pontikkaa viikko sitte..
Mitä vaaroja siitä voi olla? Kysyin tätä jo aijjemmin, mutta en löydä enää sitä keskustelua.
Kommentit (7)
Ei kannata mitään keitoksia juoda, niistä ei voi tietää mitä kusta niissä on.
Paljon joit? Ja vissiin oot hengissä yhä, ettei kait tällä kertaa mtn pahempaa, vaikka ois se hyvä pysyä erossa alkoholista ja kaikesta semmosesta, ei ihminen tarvii niitä mihinkään. t. tänään 17v täyttänyt tyttö/nuori nainen/mikälie
Jos ei mitään tunnu, niin tuskin sen suurempaa haittaa kuin alkoholista yleensäkään ikäisellesi.
Sokeus nyt ainakin saattaa yllättää :(
1) Väärinpoltetussa on metanolia mukana, ja jo pienikin määrä metanolia riittää sokeuttamaan tai tappamaan ihmisen. Tällä kertaa vältyit siltä, seuraavalla kerralla et ehkä ole yhtä onnekas.
2) Pontikka on aika paljon vahvempaa kuin Alkon viinakset, ja noin nuorena voit vahingossa juoda itsesi hengiltä pelkällä etanolillakin.
Jos sinun on pakko juoda, juo siideriä tai kaljaa.
Älä sekaannu mihinkään epämääräisiin keitoksiin. Tällä kerralla ei käynyt mitään mutta on vaarana saada viinaa josta saa metanolimyrkytyksen. Jos ei kuolema korjaa niin voi sokeutua. Suosittelen hankkimaan viinat kaupasta jos on pakko juoda. Ei ole pitkäkään aika kun oli paljon näitä metanolimyrkytystapauksia kun oli pullo ostettu joltain trokarilta. Muutenkin voi olla turvallisempaa ottaa mietoja, itselläni on sinun ikäinen poika ja vähän pelottaa varsinkin nyt kun talvi lähestyy ettei juo itseään niin humalaan että sammuu hankeen. Kun monet 17-vuotiaat sitä alkoholia jo ottavat, vaikka äiti sanoisi mitä :)
Just niin. Vaikka äiti sanoisi mitä, tai vaikka kuka tahansa sanoisi mitä. Minä nyt kuitenkin sanon, että arvostan todella korkealle nuoren, joka voi sanoa olevansa täysin raitis. Ei, itse en ole sitä ollut, jo tuosa iässä paloi nortti vakituiseen ja viikonloput menivät usein enemmän tai vähemmän kännissä. Nyt vanhemmiten kun olen miettinyt asioita selvin päin, en muista yhtään kertaa, että kännissä olisi ollut oikeasti kivaa, puhumattakaan siitä seuraavasta päivästä.