Jätän mieheni kun kehtaan näyttää naamaani ulkona!!!
Mustat silmät. Lapsia. Nyt riitti. Ja kyllä - katuu niin paljon että lähtee suosiolla ilman että mun tarvii pelätä.
Elämä on toisinaan rankkaa.
Kommentit (73)
[quote author="Vierailija" time="02.11.2014 klo 18:15"]Ihana miesviha-ketju taas kerran, femakon sepittämänä. Oletteko oikeasti noin uunoja? Koko juttu on provo, ja tarkoituksena edistää miesvihaa.
[/quote]Nyt tarkoituksena tuskin miesvihaa edistää - vaan perheväkivallalle loppu.
[quote author="Vierailija" time="02.11.2014 klo 18:24"]
[quote author="Vierailija" time="02.11.2014 klo 18:15"]Ihana miesviha-ketju taas kerran, femakon sepittämänä. Oletteko oikeasti noin uunoja? Koko juttu on provo, ja tarkoituksena edistää miesvihaa. [/quote]Nyt tarkoituksena tuskin miesvihaa edistää - vaan perheväkivallalle loppu.
[/quote]
Uskotko muka tämän ristiriitoja vilisevän sepostuksen? No, miesvihapalstalla elätte lauman mukana.
Nainen on aina uhri, mies on aina sika, jnejnejne.......
Nyt todellakin AP riitti!!! pidät pintasi etkä ikinä anna tuon persereiän tai kenenkään koskea suhun noin.
Pelastat itsesi, ja pelastat samalla lapsesi. Vai luuletko, että he haluavat kantaa mukanaan muistoa kun isä hakkaa äitiä?
[quote author="Vierailija" time="02.11.2014 klo 17:40"]Pieniä lapsia. En halua kenenkään tietävän koska nyt ukko tietää että lähtöpassit tuli. Tietää myös että marssin laitokselle jos ei hoida lapsia ja heidän menoja puolestani kunnes naamani parantunut. Kiristän. Sitten jatkamme elämäämme rauhallisin mielin. En kerro lasten ikiä jne. Ap
[/quote]
Hetkinen – annat väkivaltaisen hullun hoitaa LAPSIASI, jotta sinun ei tarvitsisi näyttää naamaasi ulkona? Eikö tärkeintä olisi saada sekopäämiehesi niin kauas lapsista kuin mahdollista ja äkkiä?
[quote author="Vierailija" time="03.11.2014 klo 07:09"]
[quote author="Vierailija" time="03.11.2014 klo 06:41"]
[quote author="Vierailija" time="03.11.2014 klo 06:23"]
Jotain ärsyttävää sussa on, kun ajaudut aina väkivaltaisiin suhteisiin. Oletko ehkä marttyyri, josta pitää kaivaa spontaanit reaktiot esiin nyrkillä.
[/quote]
Ei välttämättä. On vain olemassa naisia, jotka kerta toisensa jälkeen ajautuu jonkun rikollisen, tai hyväksikäyttävän mamun kanssa kimppaan, kerta toisensa jälkeen.
Nämä ovat vain syntyneet kärsimään.
[/quote]
Ja naisessa ei ole mitään vikaa jos kerta toisensa jälkeen ajautuu väkivaltaisiin suhteisiin? Tietytsi siinä naisessakin on silloin syytä ja paljon, ei ehkä hakkaamiseen suoranaisesti, mutta sen suhteen että minkälaisiin miehiin tuntee vetoa. Suurin osa miehistä ei hakkaa naisia.
Kyllä nainen silloin saa tuosta touhusta jotain tyydytystä.
[/quote]
En sanonut mitään vikaa. Suurin syy on hänessä. Ainoastaa torvelot eivät opi menneisyydestä. Toisaalta, koko suomihan on täynnä niitä. Ei opita muiden maiden erehdyksistä mitään.
Juuri tämä vika on ydinperheissä. Liikaa tunnepaskaa.
Niin epäoikeudenmukaiselta kuin se kuulostaakin, niin rikosilmoitusta ei kyllä kannata mennä tekemään, jos olet aiheuttanut naarmunkaan miehen naamaan. Jos sinulla vielä sattuu olemaan isommat tulot, niin huonolla tuurilla maksat päiväsakkoja pahoinpitelystä enemmän kuin mies. Kokemusta on: mulla silmä mustana ja exällä olemattoman pieni nirhauma huulessa. Ei hirveästi ilahduttanut maksella sakkoja siinä vaiheessa itse.
Mutta jätä se heti, eikä parin viikon päästä!
[quote author="Vierailija" time="02.11.2014 klo 17:32"]
Miksi et mene lääkäriin. On dokumentti kun lapsista tappelette.
Samat sanat kaikille hakatuille. Lääkäriin niin ottavat kuvat ja tulee epikriisiin.
Ei tuota pidä hävetä vaan tehdä julkiseksi, ei haittaa vaikka naapurit näkevät.
[/quote] No mutta, eihän se merkitse sitä että se lapsia pahoinpitelisi vaikka eukon hakkaakin. Sitäpaitsi kuitenkin akan syy.
Ovatko lapset kyselleet mustista silmistäsi? Mitä olet vastannut?
Minä tein näin neljä viikkoa sitten. Marssin asianajajan luokse, hain lähestymiskieltoa itseä ja lasta kohtaan, valvotut tapaamiset isälle, avioerohakemus, yksinhuoltajuus, asuminen ja elatus kuntoon. Onni onnettomuudessa, asuimme jo erillämme. Nyt tuntuu hyvältä kun kaikki meni läpi oikeudessa kiireellisenä. Ei tarvitse enää pelätä. Sinä saat perheensisäisen lähestymiskiellon alulle poliisilaitoksella samalla kun teet rikosilmoituksen pahoinpitelystä ja sen kolme kuukautta minkä se on voimassa, saat asuntoasiat kuntoon. Minä uskoin seitsemän vuotta muuttunut mies-leikkiin, enkä ymmärtänyt, että jonkun tarkoitus on todellakin hallita väkivallalla ja uhkailulla, ja ettei lyöjä ole pelkkä reppana joka ei pysty hillitsemään itseään tai tunteitaan. Kolmessa viikossa kaikki oli järjestyksessä. Oikeudenkäyntien aikana minulle selvisi, että olin myös eriitäin traumatisoitunut väkivallasta, sillä siitä kertominen ja sen muisteleminen pudotti minut mustaan aukkoon. Tapaa väkivaltaan erikoistunutta terapeuttia, jos asian käsittely oikeudessa tuntuu liian raskaalta, mutta älä jätä juttuja kesken, väkivalta alkaa aina uudelleen. Minulla on edessä varmasti vuosien terapia jossa puin raiskauksia, väkivaltaa, henkistä väkivaltaa, taloudellista hyväksikäyttöä, pettämistä. Tunnustin itselleni, että seksi sattuu, raiskauksissa saamieni sisäisten vammojen vuoksi vielä vuosien jälkeenkin. Tunnustin etten pysty uuteen suhteeseen vielä vuosiin, sillä toisen lähellä reaktioni on vain lamaannus tai paniikki. Vahva sinun täytyy olla, mutta sitä sinun ei tarvitse olla yksin.
Mä kirjoittelin tänne samantapaista reilu vuosi sitten. Lytättiinhän mut ja provoksi huudeltiin. En kyllä linnottautunut kotiin vasn näytin "ylpeänä" kasvot ex-miehen sukulaisille. Eipä juuri kukaa heistä sanonut mitään. Ex- mies vinkui äidilleen, kun hön ihmetteli äöneen kuinka nyt sitten näin kävi, omaa huultaan johon oli tullut haava, kun pyrin 100kg hullun alta, joka kuristi ja välillä iski päätä maahan. Enemmän ex-anoppi siitä oli huolissaan, kuin minusta. Jonka kaula oli kuristus jälkiä täynnä ja päässä kaljukohta. Noh 2vkoa eteen päin, olinkin lapsen kanssa turvakodilla ja lopulta pääsin omaan asuntoon. Nyt saan elää vapaasti. Saan olla vapaasti "huono" äiti ja pukeutua kuin "huora".
Toivotan sulle ap voimia!!! ♡
[quote author="Vierailija" time="02.11.2014 klo 17:32"]
Miksi et mene lääkäriin. On dokumentti kun lapsista tappelette.
Samat sanat kaikille hakatuille. Lääkäriin niin ottavat kuvat ja tulee epikriisiin.
Ei tuota pidä hävetä vaan tehdä julkiseksi, ei haittaa vaikka naapurit näkevät.
[/quote]
komppi, lääkärille hakemaan todisteet, NYT.
[quote author="Vierailija" time="02.11.2014 klo 18:15"]
Ihana miesviha-ketju taas kerran, femakon sepittämänä. Oletteko oikeasti noin uunoja? Koko juttu on provo, ja tarkoituksena edistää miesvihaa.
[/quote]
No totuus nyt vaan on se että tallaista tapahtuu, oli sitten provo tai ei. Perheväkivalta ei katoa mihinkään, vaikka väittäisitkin kaikkia tapauksia propagandaksi. Sekopäisiä ihmisiä on valitettavasti olemassa. En näe ketjun edistävän miesviahaa millään tavalla, sillä eiköhän suurin osa tajua kyseen olevan yksittäistapauksesta. Suurin osa elää käsitykseni mukaan onnellisessa parisuhteessa.
T: Mies
[quote author="Vierailija" time="02.11.2014 klo 18:15"]
Ihana miesviha-ketju taas kerran, femakon sepittämänä. Oletteko oikeasti noin uunoja? Koko juttu on provo, ja tarkoituksena edistää miesvihaa.
[/quote]
Suurin osa miehistä on kunnollisia ja ihania. Mutta myös väkivaltaisia miehiä löytyy, ja mies saa agressiiviseksi ryhtyessään paljon enemmän vahinkoa aikaan kuin nainen. Turha hyssytellä perheväkivaltaa, sitä tapahtuu ja silloin pitää toimia.
Onpa ap, ja muutama muukin täällä, oikea väkivaltaisten miehien magneetti. Vai muuttuuko ne miehet liitossa väkivaltaisiksi? Todennäköisesti ei.
Ja vielä on väkivaltaisia naisiakin... toivottavasti valitsisivat toisensa, saisivat nyrkittää oikein muutaman viikon putkeen ja lyhyt ero ja paluu taas tappelemaan.
[quote author="Vierailija" time="03.11.2014 klo 08:58"]Mä kirjoittelin tänne samantapaista reilu vuosi sitten. Lytättiinhän mut ja provoksi huudeltiin. En kyllä linnottautunut kotiin vasn näytin "ylpeänä" kasvot ex-miehen sukulaisille. Eipä juuri kukaa heistä sanonut mitään. Ex- mies vinkui äidilleen, kun hön ihmetteli äöneen kuinka nyt sitten näin kävi, omaa huultaan johon oli tullut haava, kun pyrin 100kg hullun alta, joka kuristi ja välillä iski päätä maahan. Enemmän ex-anoppi siitä oli huolissaan, kuin minusta. Jonka kaula oli kuristus jälkiä täynnä ja päässä kaljukohta. Noh 2vkoa eteen päin, olinkin lapsen kanssa turvakodilla ja lopulta pääsin omaan asuntoon. Nyt saan elää vapaasti. Saan olla vapaasti "huono" äiti ja pukeutua kuin "huora".
Toivotan sulle ap voimia!!! ♡
[/quote]
Kiitos, kun kirjoitit tuon.
Minusta on kamalaa, että väkivallan uhri aina haukutaan täällä. Hän on todennäköisesti kärsinyt jo kauan ja vihdoin uskaltaa EDES täältä pyytää apua.
Hyvää jatkoa sinulle ja tsemppiä Ap:lle, jotta hän saa muutettua elämänsä.
Ohhoh... Suhde tullut ap päätökseen.