Miksi kaikki ihmiset eivät ymmärrä sarkasmia?
Miehen on tällainen. Jos sanon vaikka "no olisipa kiva sairastua ripuliin häiden alla" se kysyy kummissaan miksi se olisi musta kivaa. Ei vain ymmärrä niitä sävy ja intonaatio eroja ja älykäs TKK:n käynyt matemaattisesti suuntaunut ihminen on. Ei minkäänlainen assi sosiaalisuutensa takia. Savolaiset kaverini +valtaosa väestä tunnistaa myös sarkasmin. Muuten, myös puolisoni äiti. Miten siis voi olla että jotkut ei tunnista eikä ymmärrä. Millainen ihminen tuolloin on persoonaltaan?
Kommentit (62)
Jos ootte kattonu aurinkorannan tähtösii, ni sanna suutari on hyvä esimerkki ihmisestä joka ei ymmärrä sarkasmia.
Moni pitää kuivaa huumoria ja sarkasmia samana asiana. Siis vakavalla naamalla sanotaan jotain, mikä pitäisi ymmärtää päinvastoin kuin sanojen sisältö antaa ymmärtää. Silloin sarkasmi ei ole välttämättä loukkaavaa ivaa (kuten yhden sarkasmin määritelmän mukaan), vaan kuten tuossa 35:n esimerkissä. Tarkoitus myös on, että kaikki kuulijat ymmärtävät huumorin oikein eikä kukaan läsnäolijoista joudu naurunalaiseksi.
[quote author="Vierailija" time="05.09.2014 klo 23:33"]>> ... Miksi kaikki ihmiset eivät ymmärrä sarkasmia, mieheni on tällainen ...
Mielesi tuntuu askartelevan hänessä olevassa piirteessä, jonka koet jo nyt puutteeksi. Menit sitten kuitenkin hänen kanssaan naimisiin ? Miksi ?
Koska minusta erilaisuus on mielenkiintoista, on kiva tutkia ja oppia ymmärtämään erilaisen ihmisen olemusta, ajatusmaailmaa ja sitä jotakin joka saa toisen reagoimaan. Sinusta ilmeisesti puute on vika. Minusta ei, joten ole hyvä ja ota ne suuhuni laittamasi sanat ihan vain takaisin itsellesi.
/Ap
[/quote]
Mä kerroin yhdelle miehellemun sedästä, joka on naisiin menevä. Kerroin sitten et pitäähän energiansa jonneki käyttää... Mies kysy et oonko noin suvaitsevainen. Totesin et perheelle ja vaimolle paska tyyppi mut mulle mukava ja muille ihmisille mukava. Mies vaikeni täysin ja ei ole sen jälkeen kuulunut.
Minkäsmä voin sukulaisten toilailuille, koko muu suku toista maata. Mutta mennyttä mikä mennyttä, vitsillä heitin. Eikai kukaan täyspäinen vois pitää rakastajattaria hienona juttuna. :(
Joskus käy niin, että periaatteessa tunnistaa jonkin heiton sarkasmiksi, mutta koska jutussa ei tunnu olevan mitään erityisen hauskaa tai oivaltavaa, alkaakin miettiä, että olikohan hän sittenkin tosissaan. Sarkasmissa pitää olla jotain yllättävää tai oivaltavaa, ei se muuten ole hauskaa.
Iso osa näistä ironisista huumoriveikoista on vain tylsiä tai vaihtoehtoisesti ilkeitä. Exä joskus naureskeli kavereilleen, kuinka mä en ymmärrä sarkasmia. Kaverit totesi, että mähän olen mestarillisin sarkasmiveikko, jonka he tuntevat, eikä se ollut sarkasmia. En loukkaa ketään, ja saan porukan nauramaan. Exä loukkaantui, oli kumman hiljainen tuon jälkeen. Sen "sarkasmia" oli mm. toisten painosta huomauttelu ja seksismi.
Jossain päin suomea ei harrasteta paljon sarkasmia ja jotkin henkilökohtaiset syytkin voivat vaikuttaa siihen. Kuten esimerkiksi se, että tunnistaa toisen käyttämän sarkasmin ja on lopenkyllästynyt siihen mutta ei hyvätapaisuuttaan halua sanoa siitä pahasti. Tällöin henkilö voi kokea paremaksi vaihtoehdoksi vain olla muka ymmärtämättä mitä toinen puhuu.
Itse en sarkasmia ole koskaan oppinut käyttämään ja tosiaan pohjois-savolaiset käyttävät sitä aivan liikaa. En yleensä joko noteeraa sitä sarkasmia tai sitten olen niin etten muka ymmärrä.
Onnea matkaan.
Ite käytän jonkun verran sarkasmia :D kaikki ymmärtää ja jos joskus ei ymmärrä ni sit selitän xD
Niitä puuttuu se sarkasmirauhanen.
Me ihmiset olemme yksilöitä. Kahta ihan samanlaista ihmistä ei ole olemassakaa. Joten näin se vain on. Toista ei voi muuttaa, ainoastaan itseään.
koska kirjottajat ovat niin vitun uunoja etteivät ne ilmaise sitä mitenkään,
esim elein tai ilmein niinkuin oikeassa elämässä.
arpaappa oliko tuo nyt sarkasmia vai ei?
No onneks feispuukkiin on tulossa se sarkasminappi ni sitte kaikki tietää että mitä tuo savolaenenki ny meinas tuossa
Jossain oli, että sarkastisia aikuisia kasvaa laiminlyödyistä lapsista. Se on jonkinlainen puolustusmekanismi.
[quote author="Vierailija" time="05.09.2014 klo 14:11"]Jossain oli, että sarkastisia aikuisia kasvaa laiminlyödyistä lapsista. Se on jonkinlainen puolustusmekanismi.
[/quote] Olen sarkastinen aikuinen eikä mua kyllä laiminlyöty lapsena :D Mutta kyllä, vaikeistakin asioista saatan heittää huonoa läppää. Ei elämässä muuten pärjää..
Samaa olen ihmetellyt. Tunnen yhden lähipiirissäni, joka ei sarkasmia ymmärrä. Kun me muut "heitämme vitsiä", tämä yksi ottaa asiat todesta ja kommentoi myös sen mukaisesti. Joka kerta. Mistä se voi johtua? Ehkä hänen perheessään ja suvussaan ei ole juuri sarkasmia käytetty ja siksi ei osaa "lukea" tilanteita, vaikka kaikki muut osaavat?
Mielenkiintoista :)
[quote author="Vierailija" time="05.09.2014 klo 14:11"]
Jossain oli, että sarkastisia aikuisia kasvaa laiminlyödyistä lapsista. Se on jonkinlainen puolustusmekanismi.
[/quote]
Jossain oli myös, että sä olet vähäjärkinen kehari.
Sarkasmi on hauska juttu, mutta minuakin ihmetyttää, miksi suomalaiset eivät sitä ymmärrä. Esimerkiksi tässäkin ketjussa on kymmeniä vastaajia, jotka eivät ymmärtäneet aloitusta sarkastiseksi:
http://www.vauva.fi/keskustelu/3823997/ketju/mita_eroa_on_instagramilla_ja_pentagramilla
[quote author="Vierailija" time="05.09.2014 klo 14:11"]
Jossain oli, että sarkastisia aikuisia kasvaa laiminlyödyistä lapsista. Se on jonkinlainen puolustusmekanismi.
[/quote]
:D :D :D
Mulle on yksi läheinen ihminen joskus sanonut, että mun kanssa menee sarkasmi hukkaan.
Ja varmaan osa meneekin. Tunnistan itsessäni sen, että kaikista ihmisistä en huomaa, että ovatko sarkastisia vai tosissaan, vaikka itsekin käytän sarkasmia. Ehkä sitten jotain yksinkertaista sellaista ;)
Syytä en osaa eritellä.
Up