Karmein työpaikkasi?
Hirvein työpaikka tai ala, jossa olet työskennellyt?
Kommentit (12)
Nykyisessä on mukavat työkaverit mutta esimies on täysi moukka. Erikoinen selkäänpuukottaja joka otraa jonkun silmätikukseen. Minulla menee kylmänväreet kun mietin häntä. Yritän hakea uutta paikkaa. Eihän tiedä meneekö vielä huonommaksi mutta silti.
Amk, taustalla hallinnossa. En sano mikä koulu tai mikä tehtävä, mutta aika moni vastaava tuntuu olevan aika inhottava paikka. Ihmissuhteet todella tulehtuneet ja suosikkijärjestelmä jyrää. Onneksi pääsin pois, monen muunkin tiedän siitä haaveilevan.
Ennen lisäopintoja lähihoitajana pikkukaupungin sairaalassa. Ah sitä hierarkiaa:)
Huoltoasema..eka pomo oli ihana, pomo vaihtui ja oli yhtä helvettiä sen jälkeen.
Just yksi kusipää voi mädättää koko porukan ilmapiirin. Terveisiä vaan Orivedelle.
Pikkuruinen ruokakauppa, jossa myytiin härskisti mummoille tavaraa vanhalla päiväyksellä, ja maksettiin palkkaa reilusti alle minimin. Onnekseni olin raakile ja tyhmä, mainiten palkastani, kieltäytyen myymästä paskaa, KOEAJALLA. Sain tietty fudut ja palkkaa jouduin penäämään liiton kautta, kun lopputili oli ihan tynkä.
Mutta eipä tullut karenssia. Sen sijaan tuli iki-ihana työtodistus "Harjoittelijana kehitys välttävän rajoissa" ;D ym-. vaikka työkaverien mielestä olin ihan ok. En juossut tupakalla, enkä taatusti lusmuillut. Ilmaista ylityötäkin tein ja joustin. Kassa täsmäsi aina. Asiakkailta hyvät palautteet ym. Muutkin peräsivät omia palkkojaan, kun oli yrittäjäpariskunta luvannut takautuvasti maksaa.
Karmeinta asiassa oli se, että olin vasta tuonne hakiessani eronnut väkivaltaisesta miehestä ja jäänyt lapsen kanssa kahden. Kun juteltiin tän omistajanaisen kanssa rekrytoinnin yhteydessä, niin katsoin parhaaksi kertoa tilanteestani todeten, että työ on terapiaa, kertoen myös olevani erittäin motivoitunut. Ja jopas käytti tämä paskiainen näitä sanoja minua vastaan, "Etkös sä sanonutkin, että työn pitäis olla terapiaa"? ja sitten haukkui päälle. Natsi.
Eräs aurinkoinen siivouspalvelu. Osa työkavereista oli ollut liian pitkään samassa työssä mikä näkyi negatiivisuutena. En tiedä oliko tämä paikka kauheampi kuin muutaman vuoden takainen työharjoittelupaikka kahvilassa. Molemmissa todella ärsyttäviä kurppia töissä :D
Mainostoimisto. Jostain syystä alalla palvotaan ad:tä, vaikka copywriterit keksivät useimmat ideat. Onneksi vaihdoin toimistoon, jossa tehtiin pääasiassa lehtityötä.