Naiseni ei tiedä että olen jättänyt hänet, miten kertoa?
Kävi siis niin, että petin naistani työkaverini kanssa muutama viikko sitten. En varsinaisesti kadu tekoani, mutta omatunto kolkuttaa silti sen verran, etten voi jatkaa suhdetta. En kuitenkaan voi kertoa pettämisestä naiselle, sillä se aiheuttaisi kummallekin vain turhaa mielipahaa - naiseni varmaan murtuisi täysin ja minä joutuisin kuuntelemaan raivoamista (jonka sinänsä olisin kyllä ansainnut). En halua satuttaa häntä tällä tiedolla, sillä hän on ollut minulle niin hyvä tyttöystävä kuin mahdollista.
Suurin ongelma tällä hetkellä on se, että olen jo tavallaan eronnut hänestä, mutta hän ei itse tiedä sitä vielä. Minulla luki aiemmin facebookissa että olen parisuhteessa, nyt siellä lukee että olen sinkku. Tyttöystäväni (tai siis oikeastaan ex) ei ole facessa eikä täten tiedä erostakaan. Tuntuu pahalta, että fb-kaverinikin perheen ja läheisten ystävien lisäksi tietävät ennen häntä, mutta en vain pysty kertomaan... Meidän olisi tarkoitus nähdä nyt parin päivän päästä kun hän tulee ulkomailta, mutten tiedä pystynkö silloinkaan paljastamaan mikä on tilanne. Osaatteko yhtään auttaa - mitä kerron ja miten? Yritänkö nyt vain kerätä rohkeutta ja soittaa tai laittaa viestiä heti, kerronko kasvotusten kun tapaamme vai mietinkö vielä? Ja mitä ihmettä voin keksiä eron syyksi, että se kuulostaisi uskottavalta, kun en voi oikeaa syytä paljastaa? Meillä on mennyt muuten niin hyvin enkä halua, että tyttöystäväni luulee, että hänessä olisi jotain vikaa. Hän ei olisi voinut tehdä mitään toisin.
Kyllä, tiedän että tein väärin ja että pitäisi kertoa pettämisestä, mutta asiat eivät aina ole niin mustavalkoisia. En siis kaipaa haukkuja vaan ihan oikeita käytännön neuvoja.
M34
Kommentit (541)
Soitat ja kerrot nyt heti. Idioottimaisuutesi kulminoituu - ei pettämiseen - vaan tuohon sinun fb-käytökseesi. Huh huh.
voi luoja mikä alapäällään ajatteleva elukka... tee sille naiselle edes yksi palvelus ja jätä mahdollisimman pian, niin pääsee jatkaamaan elämäänsä ilman sinua.
Naiseni...ei se enää sun ole jos olette eronneet. Ja ei, et seurustele natalie portmanin kanssa jos natalie ei siitä tiedä.
Et soita ja pilaa toisen matkaa, hoidat asian face to face sitten kun on palannut suomeen ja mahdollisimman kauniisti.
Sovit tapaamisen kasvotusten ja kerrot pettämisestä. Missään nimessä et voi jättää toista tekstiviestillä, puhelimessa, s-postilla tai tuolla mainitsemassasi Facebookissa. Nuo kaikki ovat selkärangattomia tapoja ja jättävät sinusta huonon muiston. Jos kunnioitat tulevaa ex-naistasi niin olet rehellinen hänelle eron syistä. Hänen on luultavasti helpompi päästä sinusta yli kun hänelle ei jää idealisoitua kuvaa sinusta. Kannattaa sopia tapaaminen vaikka johonkin rauhalliseen puistoon, missä ei ole turhan paljon uteliaita korvia kuuntelemassa toisin kuin esim. kahvilassa. Jos harrastit suojaamatonta seksiä työkaverisi kanssa ja sitten tyttöystäväsi kanssa, niin kerrot siitäkin ja menet sukupuolitautitesteihin.
Senkun kerrot vain! Ei sillä suurta väliä ole miten kerrot kunhan kerrot! Ymmärrätkö!
No etkö voinu odottaa että se kotiutuu ulkomailta ja kertoa ensin hänelle ennen ku menet statusta muokkaamaan? Älä kerro vielä koska pilaat reissun. Kerro kasvotusten kun tulee kotiin ellei ehdi kuulla muualta sun uutta statusta
Kerro mahdollisimman pian, soita vaikka nyt heti.
Näin ex-naisellasi on vielä mahdollisuus löytää kunnollinen ja rakastava kumppani.
Mikä vittu siinä on että ei voi jättää ennen ku menee uittamaan sitä mulkkuaan muualla?
Toivottavasti sait edes matkamuiston itsellesi.
Pettämistä ei ole pakko kertoa mutta voi paljastua myöhemmin muuta kautta. Silloin pettyy kahteen kertaan. Varmaan helpoin sanoa miten asiat oikeasti menivät. Odota nyt sen verran, että pääsee kotiin.
Voitteko nyt oikeasti yrittää neuvoa? Ainoa edes jotenkin hyödyllinen viesti oli viesti nro 10. Mutta en edelleenkään halua tai voi kertoa pettämisestä, joten täytyy keksiä joku tekosyy erolle. Mutta mikä se voisi olla? Joku "olemme kasvaneet erillemme" -lässytys ei varmasti mene läpi.
AP
[quote author="Vierailija" time="15.06.2014 klo 18:10"]
Voitteko nyt oikeasti yrittää neuvoa? Ainoa edes jotenkin hyödyllinen viesti oli viesti nro 10. Mutta en edelleenkään halua tai voi kertoa pettämisestä, joten täytyy keksiä joku tekosyy erolle. Mutta mikä se voisi olla? Joku "olemme kasvaneet erillemme" -lässytys ei varmasti mene läpi.
AP
[/quote]
Oletko tosissasi? Siis aikuinen mies kyselee tällaisia? :o
Oletko jälkeenjäänyt?
Soita ja sano, ettei parisuhde toimi. Sua ahdistaa. Tarvitset etäisyyttä ja omaa aikaa. Sorry.
Vaihda lukot niin eiköhän tajua, että olet jättänyt hänet.
Normiolosuhteissa olisikin suoraselkäistä kertoa kumppanille kasvotusten, mutta tämä ap-idiootti on päivittänyt eron jo faceen! :D
[quote author="Vierailija" time="15.06.2014 klo 18:12"]
Soita ja sano, ettei parisuhde toimi. Sua ahdistaa. Tarvitset etäisyyttä ja omaa aikaa. Sorry.
[/quote]
Tää on normi.
Et OO vielä jättänyt ellei muija tiedä tulleensa jätetyksi. Kerrot koko totuuden ja eiköhän tuo samalla hoidu :)