auttakaa , koira räksyttää kaikille!!
Siis, mulla on nyt ensimmäinen oma koira, olen 23 vuotias ja koira on rodultaan chihu/perhoskoira. Kaikki muut on opetettu täydellisesti, käskyt, ei hauku, lapsirakas,sosialistin koiran tosi hyvin. 5x viikossa koirapuistoon ja joka toinen päivä eri tuttujen koiria tutustelemaan, pentu vaikutti tosi hyvältä isojen koirien kanssa.
Olen jatkanut koirapuistossa käymistä, 3x viikossa ja joka viikko tutustellaan kavereitten ja tuttujen isoihin koiriin. Koira käyttäytyy tosi hyvin, häntä heiluu, ei hauku, nuolee jopa naamaa. Koirapuistossa tulee toimeen kaikkien kanssa ja jaksais juosta koirakamujen kanssa vaikka koko päivän.
MUTTA lenkillä oikeasti murisee ja haukkuu, aivan raivona kaikenkokoisille koirille. Koitan kävellä nopeasti ohi muttei Se auta, jää räksyttämään vielä sadan metrin päässä olevaa koiraa. Mikä kumma siinä on? Olenko kouluttanut väärin?
Onko täällä muita joilla sama tilanne,neuvoja kenties? Apua tarvittais kovasti, on rasittavaa asua kaupungilla kun niin monilla on koira, koko matka pelkkää räksytystä.
Auttakaa!
Kommentit (3)
Niin ja hei pysähdy joskus jutustelemaan jonkun taluttajan kanssa jolla lempeä koira, oikaiset omaasi jos se haukkuu, mutta jatkat mukavaa keskustelua ihmisen kanssa, anna koiran mennä omaan tahtiinsa tai olla menemättä toisen koiran luo. Tuo ohi kiitäminen ei varmasti ole ratkaisu ja koirasi luulee että on tosi kysessä kun omistajakin kiristää tahtia.
tuijottaako naapurin lapsia aidan raosta?
Meillä kanssa chihu, hihnan päässä koirat ei koe jotenkaan hallitsevansa tilannetta kun siinä ei voi päästä pakoonkaan niin tulee sitten uhiteltua mahdollisille uhille. Ite oon pentuna nykässy heti hihnasta ja käskenyt olla hijlaa jos ei ole totellut olen laittanu meidän chihun selälleen maahan jos murisee tai haukahtelee ja näyttänyt että se ei tosiaankaan ole suvaittavaa käytöstä, toinen keino vois olla hyvissä ajoin ennen toisen koiran tuloa liian lähelle koittaa saada chihun huomio muuhun vaikka just istumiseen tai tassun antoon. Nämä vois toimia yhdessäkin eka nykäsyt, torut, selälleen ja hyi kun se vähän hillitsee niin jatkaa hämäyksellä ja kehuilla. Meidän koiria ei voi kyllä kehua ollenkaan, ne hölmöt luulee että silloin voi alkaa uudestaan haukkua.