Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

onko naisen ruuanlaittotaito vielä 2010-luvulla tärkeää??

Vierailija
22.04.2014 |

En tykkää laittaa ruokaa eikä se haittaa minua, osaan tehdä salaatin itselleni tai hakea jotain noutoruokaa eikä miehellekään ole koskaan ollut mikään ongelma. Aina on osannut grillille mennä jos on nälkä ja itse osaa myös ruokansa laittaa. Nyt poikani uusi tyttöystävä on kyläillessään halunnut kokkailla ja miehet kehuu kilpaa hänen tuotoksiaan. Nyt mies on minulta ruvennut vaatimaan samaa, en minä ole mikään kodinhengetär ja luulin että tässä mennään ajassa eteenpäin eikä jonnekin 50-luvulle. Ärsyttää jo katsella kun suvun miehet kilpaa kehuvat niitä ruokia.

Laittakoon miniä omassa kodissaan mitä huvittaa mutta minun kotiini ei tarvi tulla esittämään yhtään mitään.

Kommentit (45)

Vierailija
1/45 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole mulle tärkeää. Mielummin ottaisin sellaisen naisen joka ei kokkaamiseen tuhlaa aikaansa. Mutta olenkin kaikin tavoin äärimmäisen liberaali kaupunkilainen.

Vierailija
2/45 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En voisi kuvitellakaan seurustelevani naisen kanssa, joka ei osaa leipoa ja laittaa ruokaa, osaan toki itsekin ja siksi pidän itsestään selvänä kyseisiä taitoja ja ehdottoman tarpeellisina myös. Mikä sellainen koti on, jossa ei osata laittaa ruokaa, itselleni ainakin täysi mahdottomuus.

 

T. Kotikokki

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/45 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="22.04.2014 klo 13:59"]

No ei tarvi enää nykyaikana kun kaupat on hyviä pakasteita ja noutoruokaa täynnä. Minä käytän aikani ihan omiin harrasteisiini enkä todellakaan jaksa ruveta yhtään ketään passaamaan, poikani olen aikanani ruokkinut enimmäkseen eineksillä. Minun itsetuntooni se ei vaikuta, mutta miksi minun ukkoni on nyt ruvennut minulta vaatimaan samaa? En jaksa vaan oman kattoni alla kuunnella semmoista.

 

ap

[/quote]

 

Voisihan miehesi opetella itse sitä ruuanlaittoa ja leipomista, jos hän kotiruokaa haluaa. Tunnen itsekin viisikymppisiä pareja, joista mies on innostunut ruuanlaitosta ja tekee sitä päivittäin.

Vierailija
4/45 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulle ruoanlaitto on tärkeää. Jokapäiväinen rakkaudenosoitus lapsilleni ja naimisissa ollessani myös miehelleni. Olen kasvanut eineskodissa ja kieltämättä hävettikin joskus kun oli esim. vieraita kun äiti kaapi kahvipöytään kaupan pullat ja kakut. Eineksissä sikäli mitään vikaa ole kiireessä ja sairaan tms. Mutta joo tällästä mieltä menenpä päivällisen tekoon :)

Vierailija
5/45 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta kaikkien tulisi osata edes ruuanlaiton perusteet ja tietaa tavan ainekset mihin ja miten voi kayttaa. Kuuluu osaltaan koti kasvatukseen samoin kuin siisteys ja puhtaus ym silla kyseessa on oikeasti tarkea taito joka edistaa terveytta ja saastaa rahaa.

Jos haluat oikeasti tehda asialle jotain pyyda miniaasi opettamaan sinulle, kaksi karpasta yhdella iskulla: opit tekemaan ruokaa ja paaset tutustumaan miniaasi paremmin ja toivottavasti luomaan hyvan suhteen haneen.

Vierailija
6/45 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

On. Ja on miehellekin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/45 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="22.04.2014 klo 14:37"]Ei ole mulle tärkeää. Mielummin ottaisin sellaisen naisen joka ei kokkaamiseen tuhlaa aikaansa. Mutta olenkin kaikin tavoin äärimmäisen liberaali kaupunkilainen.

[/quote]

Vituttaa sun kaltaset hemmetin "modernit, individualisti-viherpiiperöt!!!"

Vierailija
8/45 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lasta ei ruokita eineksillä! Niissä on vaikka mitä lisäaineitakin. Oletpa aivan hemmetin itsekäs ap! Tottakai poikasi ja miehesi kehuvat miniäsi ruokia, koska hyvin harvoin ovat yhtä hyviä saaneet. Ruoanlaittotaito on tärkeä asia, ja vain sivistymätön ja välinpitämätön ihminen voi väittää muuta. Hyvää kokkia arvostetaan aina.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/45 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse tehty ruoka on minusta osoitus siitä että välittää. Varsinkin lapsille pitää tehdä itse monipuolista ruokaa. Sillä ei ole väliä kumpi sitä tekee. Minusta ihminen joka syö vain eineksiä on hieman tyhmä ja yksioikoinen ja tosi usein myös ruokarajoitteinen. Mikään ei ole tympeämpää kuin aikuinen ihminen joka ei "tykkää" esim sienistä, kaalista, maksasta, sipulista...olen tavannut aikuisen jonka mielestä tomaatti on pahaa?? Kuitenkin lisää ketsuppia joka toiseen ruokaan. Jotenkin niin outoa. Sillä että tarjoaa monipuolista ruokaa lapsille, vältytään näiltä ruokarajoitteisilta. Ärsyttäviä hölmöjä. Jossain kuollaan nälkään ja täällä ruokaa ei arvosteta.

Vierailija
10/45 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sama täällä, vaikka lapsia ei vielä ole, on ruualla ja sen valmistuksella iso rooli elämässämme. Ruoka on hyvinvointia ja rakkautta, se on harrastus ja tapa viettää aikaa miehen kanssa. Toki jokaisen aikuisen pitää osata tehdä ruokaa, mutta ei minua haittaa kantaa päävastuuta keittiössämme ja tiedän myös, että mies arvostaa tätä ominaisuutta kovasti.

 

Olen itse joskus miettinyt, että en voisi edes elää sellaisen miehen kanssa, joka ei arvostaisi ja nauttisi kokkauksistani, vaan ruoka olisi hänelle yhdentekevää. Omille lapsilleni aion myös opettaa ruoanlaittoa pienestä pitäen ja huolehtia että he saavat monipuolista itsetehtyä ruokaa päivittäin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/45 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Arjen taidot ovat tärkeitä kaikille: esim. että osaa kaupassa lukea viimeisiä käyttöpäiviä ja tuoteselosteita, osaa tehdä kauppalistan, vaikka siihen tulisi vain eineksiä ja vessapaperia, osaa hätätapauksessa keittää munia, perunoita, pastaa, riisiä (arjen taitoja on muitakin, mutta tässä on kyse ruoasta), muistaa sulkea lieden ja laittaa ruoat jääkaappiin.

Jos perheessä ei ole lapsia voi elää salaatilla ja noutoruoalla. Jos on lapsia, on jommankumman aikuisen osattava laittaa ruokaa. Se on sitten ihan sama onko se mies vai nainen. 

Ruoanlaitto on monen mielestä todella kivaa, luovaa hommaa ja rentouttaa kummasti. Lisäksi itse laitettu ruoka maistuu paremmalta kuin nouto- tai eines-, kun voi tuunata makuja oman mielen mukaan, hallita suolaa ja rasvaa jne.

Ja onhan kiva kutsua tuttuja kylään ja kantaa jotain itse tehtyä pöytään. 

Mutta siis ei. 2010-luvulla myös mies voi olla perheen pääkokki ja ruokavastaava. 

Vierailija
12/45 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä (28 v nainen) en käytä aikaani kokkaamiseen. Jos tämä ei jollekulle kelpaa, niin ei sitten. En myöskään ymmärrä puhetta kotiruoan terveellisyydestä. Perinteinen suomalainen kotiruoka ei ole mitenkään terveellistä (makkarakastike, perunamuusi, makaronilaatikko...).

 

Mitään roiskeläppäpitsoja, mikrolasagnea ym. en syö, vaan terveellistä valmis- tai puolivalmisruokaa. Pakasteaterioita, wokkivihanneksia ja kanasuikaleita kuluu paljon, joskus ostan tiskistä valmiiksi kypsennettyä kalaa. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/45 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="22.04.2014 klo 13:31"]En tykkää laittaa ruokaa eikä se haittaa minua, osaan tehdä salaatin itselleni tai hakea jotain noutoruokaa eikä miehellekään ole koskaan ollut mikään ongelma. Aina on osannut grillille mennä jos on nälkä ja itse osaa myös ruokansa laittaa. Nyt poikani uusi tyttöystävä on kyläillessään halunnut kokkailla ja miehet kehuu kilpaa hänen tuotoksiaan. Nyt mies on minulta ruvennut vaatimaan samaa, en minä ole mikään kodinhengetär ja luulin että tässä mennään ajassa eteenpäin eikä jonnekin 50-luvulle. Ärsyttää jo katsella kun suvun miehet kilpaa kehuvat niitä ruokia.

Laittakoon miniä omassa kodissaan mitä huvittaa mutta minun kotiini ei tarvi tulla esittämään yhtään mitään.

[/quote] Älä kiukuttele mustasukkaisesti! Sanot miehelle, että omassa kodissa omat tavat. Voisitte ehkä yhdessä miehen kanssa opetella tekemään ruokia tai käy kursseilla hakemassa ideoita. En minä saanut mitään ruuanlaitto opastusta kotoani. Käytännön elämä on opettanut ja keittokirjat kun on muksu jolle haluan itse tehdä kotiruokaa.

Vierailija
14/45 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

27 jatkaa:

Siis ap ja hänen miehensä sekä poikansa ovat pitkän liiton ajan syöneet pelkkää salaattia (millainen kastike, kaupan valmisko?) ja noutoruokia? Ihmisparat!

Ilmeisesti miesten suut eivät kuitenkaan ole tuohesta, kun miniän ruoat maistuvat. Muuten, ruoanlaittotaidottomuus taitaa vaivata ap:tä kovastikin nyt, tai sitten hän vain on kovin ikävä anoppi. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/45 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
16/45 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jokaisen pitäisi osata laittaa ruokaa. Ei tarvitse kuvitella kovin kummoista katastrofia, että lähigrilli ei enää tarjoakaan ruokaa. Pikkuisen pahemmassa tapauksessa sitä ei saisi ravintolastakaan, eikä edes eineksiä. Oikein huonona aikana etevimmät metsästävät, keräävät, kalastavat ja kasvattavat ruokansa, kuten esivanhempamme muinoin.

 

Sukupuolesta riippumatta pitäisi edes osata, eli aloittaja voisi keskustella miehensä kanssa tarkemmin siitä, miksi mies ei itse välitä ryhtyä tekemään ruokaa vaan vaatii sitä sinulta.

Vierailija
17/45 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Todellakin on... Kuka haluaa syödä jatkuvasti eineksiä tai jotain noutoruokaa, jonka taso Suomessa tahtoo olla hyvin matala. Jokaisen aikuisen pitäisi osata tehdä ruokaa ihan sukupuoleen katsomatta.

Vierailija
18/45 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="22.04.2014 klo 17:34"]

Jokaisen pitäisi osata laittaa ruokaa. Ei tarvitse kuvitella kovin kummoista katastrofia, että lähigrilli ei enää tarjoakaan ruokaa. Pikkuisen pahemmassa tapauksessa sitä ei saisi ravintolastakaan, eikä edes eineksiä. Oikein huonona aikana etevimmät metsästävät, keräävät, kalastavat ja kasvattavat ruokansa, kuten esivanhempamme muinoin.

 

Sukupuolesta riippumatta pitäisi edes osata, eli aloittaja voisi keskustella miehensä kanssa tarkemmin siitä, miksi mies ei itse välitä ryhtyä tekemään ruokaa vaan vaatii sitä sinulta.

[/quote]

 

Minun mielestäni mieheltä on ihan oikeutettua vaatia, että nainekin osaisi kokata.  Ei se miehenkään homma ole yksin tehdä niin. Akka vaan vaihtoon jos ei miellytä.

Vierailija
19/45 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="22.04.2014 klo 15:30"]

[quote author="Vierailija" time="22.04.2014 klo 14:37"]Ei ole mulle tärkeää. Mielummin ottaisin sellaisen naisen joka ei kokkaamiseen tuhlaa aikaansa. Mutta olenkin kaikin tavoin äärimmäisen liberaali kaupunkilainen.

[/quote]

 

Vituttaa sun kaltaset hemmetin "modernit, individualisti-viherpiiperöt!!!"

[/quote]

 

Äärimmäisen liberaalit kaupunkilaiset kyllä hyvin usein harrastavat ruuanlaittoa ja ovat oikeita ruokahifistelijöitä.

 

Terveisiä kaupungista :)

Vierailija
20/45 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="22.04.2014 klo 15:39"]Itse tehty ruoka on minusta osoitus siitä että välittää. Varsinkin lapsille pitää tehdä itse monipuolista ruokaa. Sillä ei ole väliä kumpi sitä tekee. Minusta ihminen joka syö vain eineksiä on hieman tyhmä ja yksioikoinen ja tosi usein myös ruokarajoitteinen. Mikään ei ole tympeämpää kuin aikuinen ihminen joka ei "tykkää" esim sienistä, kaalista, maksasta, sipulista...olen tavannut aikuisen jonka mielestä tomaatti on pahaa?? Kuitenkin lisää ketsuppia joka toiseen ruokaan. Jotenkin niin outoa. Sillä että tarjoaa monipuolista ruokaa lapsille, vältytään näiltä ruokarajoitteisilta. Ärsyttäviä hölmöjä. Jossain kuollaan nälkään ja täällä ruokaa ei arvosteta.

[/quote]

Pakko nyt kommentoida tähän. Itse kasvoin kodissa, jossa tehtiin päivittäin erilaisia ruokia. Olen lapsuudessani syönyt kaikkea suomalaisesta ruoasta thaimaalaiseen ja italialaiseen ja SILTI nyt aikuisiällä en voi sietää kalaa, tomaattia, maksaa, kaalia, lanttua, lammasta, sieniä yms. Eli ei se siitä ole kiinni mitä kotona on syötetty.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi seitsemän kolme