Ulkomamma ihmettelee Suomen aihevapaan keskustelukulttuuria
Miksi suomalaiset eivät osaa käyttäytyä asiallisesti ja keskustella fiksusti, vaan keskustelukulttuuri tällä suomalaisella vauvapalstalla on niin huono.
Ulkomammana on pakko ihmetellä, koska nykyisessä kotimaassani kaikki ovat ystävällisä ja empaattisia toisilleen, jopa netissä
Kommentit (84)
Tästä on kehkeytynyt suosion myötä tällainen naljailupalsta, missä kilpaillaan siitä, kuka nasevammin osaa letkauttaa. Pitää suhtautua tähän vain läpänheittona, ei tänne kannata oikeasti vakavia juttuja kirjoittaa, jos haluaa kunnon keskustelua. Taitavia sanankäyttäjiä täältä kyllä löytyisi, mutta tavoite on toisen keskustelijan pommittaminen ja pudottaminen mahdollisimman ilkeällä tavalla.
Jep, korppeja haaskalla ja nokkivat yhtä tai kahta ihmistä joukolla.
Muutenkin suomalaisten elämä tuntuu hirveän suorittamiskeskeiseltä raatamiselta. Oli se parisuhde, liikunta, syömiset, lapset, koira, jotenkin kramppaamista koko elämä. Täydellisen elämä-suorituksen hakemista. Jo lukeminen ahdistaa. Miten jaksatte tuollaista?
Kaikki "Suomi maailman paras maa"-tutkimukset aiheuttavat minussa lähinnä väsynyttä hymyilyä. Tosiaan paras maa, mutta kun suomalaiset ulospäin vaikenevat kaikista epäkohdista.... Tilastoissa loistetaan, muttei elämässä.
Pitää muistaa, että täällä päivystävät myös alan puoliammattilaiset. He, jotka ovat kaikilla foorumeilla etsimässä saumaa, johon iskeä oman asiansa kanssa. He ovat kiihkouskovaisia, kielivihaajia, rasisteja ja muita viehätyksiä.
Ei siis pidä tehdä johtopäätöstä, että tavallinen av-kirjoittelija olisi niin kauhea tapaus kuin joistakin ketjuista voisi päätellä.
Täällä toinen ulkomamma. Mua ei hämmennä ollenkaan palstan tyly tyyli, kokemukseni mukaan keskustelu menee kielialueella kuin kielialueella helposti tuollaiseksi, varsinkin jos voidaan kommentoida rekisteröitymättä.
Sen sijaan tuo 6:n mainitsema suorituskeskeinen elämäntapa hämmentää. Elänköhän jossain mamukuplassa itse, mutten ole asuinmaassani havainnut ollenkaan samanlaista materialistista suorittamiskeskeistä elämäntapaa, jossa yksilö tuntuu pelkistyvän kuluttajaksi ja veronmaksajasuorittajaksi. Tietyn ikäisenä pitää olla suorittanut tiettyjä asioita, muuten seuraa armoton naapureiden/sukulaisten/"ystävien" painostus tai ainakin he ihmettelevät asiaa keskustelupalstalla.
Voitko ap suositella jotain kotimaasi nettipalstaa?
[quote author="Vierailija" time="06.02.2014 klo 11:36"]
Kaikki "Suomi maailman paras maa"-tutkimukset aiheuttavat minussa lähinnä väsynyttä hymyilyä. Tosiaan paras maa, mutta kun suomalaiset ulospäin vaikenevat kaikista epäkohdista.... Tilastoissa loistetaan, muttei elämässä.
[/quote]
Vai että "suomalaiset ulospäin vaikenevat kaikista epäkohdista"! Asiahan on 100 % päinvastoin. Sen pahempaa marmattajien, oman pesän likaajien ja omien hyvien puolien kieltäjien joukkoa ei ole kuin suomalaiset.
Voitko antaa esimerkin keskustelupalstasta, jossa voi kirjoittaa anonyyminä, ilman ennakko moderointia, on ystävällinnen ja empaattinen ilmapiiri?
Suomalaiset ruoskivat aina itseään. Masokistinen kansa. Nykyään se on liikunta. Sillä välin kun ulkomailla eletään ja nautitaan elämästä (ja kuollaan sairauksiin), Suomessa liikutaan verivaahto suusta valuen ihan järjettömiä määriä (ja kuollaan sairauksiin). Suomalainen luulee aina, ettei riitä ja muut ovat moininkertaisesti parempia kaikessa. Siksi tekee yhä enemmän. Ja enemmän. Ja enemmän.
Mutta mihin jää ilo?
Plää, plää, plää - taidat olla just yksi tämän palstan sotkijoista. Puhu vain omasta puolestasi etkä muiden palstalaisten. Täällä on hyviä juttuja, joita idiootit tulevat sotkemaan.
Mikä on kotimaasi tällä hetkellä ap?
Täällä myös ulkomamma, heh.. Joo Suomessa on niin paljon säännöksiä ja määräyksiä nykyään että tuntuu että itse elämä ja elämisen ilo jää niiden varjoon :-/ Arvostan todellakin Suomea ja suomalaisuutta korkealle mutta asenteet siellä on joskus niin jäykkiä. Ei se haittaa jos ei mene aina kaavan ja pikkumaisten sääntöjen mukaan! :) Oispa ihanaa kun Suomeenkin tulis enemmän ihmisen kohtaamista ja yhteisöllisyyttä ja keskustelua.. Sitä odotellessa :)
Millä tavalla ulkomamma itse on parantanut palstan ilmapiiriä? Lisääkö tämä aloitus jotenkin ystävällistä ja empaattista tunnelmaa?
Vastaavasta aiheesta oli puhetta provoja käsittelevässä ketjussa. Ihmettelen myös tätä typerää "keskustelukulttuuria", jossa ihan tahalleen ilkeillään, tehdään provoja jne. Varsinaiset asiat jää jalkoihin.
http://www.vauva.fi/keskustelu/3926678/ketju/provojen_aloittajat
Jos joku löytää hyvän palstan, jossa keskustellaan asioista ihan normaalisti ilkeilemättä, niin laittakaa vinkkiä. Vaihdan erittäin mielelläni sinne. Tämä säilyköön hölmöläisten taistelutantereena.
[quote author="Vierailija" time="06.02.2014 klo 11:43"]
Suomalaiset ruoskivat aina itseään... Suomalainen luulee aina, ettei riitä ja muut ovat moininkertaisesti parempia kaikessa...
[/quote]
Näköjään tuohon ei auta ympäristönvaihdoskaan, kuten aloitus todistaa.
Suomalaiset ovat sosiaalisesti kömpelöitä kautta linjan.
Jos teitä oikeasti kiinnostaa keskustella asioista laadukkaammin, mitä olette valmiita tekemään asian eteen? Oletteko valmiita rekisteröitymään, tunnistautumaan vaikkapa puhelinnumerolla tai esiintymään omalla nimellä? Kaikki pitäisi saada niin helpolla. Minä pidän tästä palstasta, koska täällä saa olla anonyyminä eikä tarvitse rekisteröityä. Ymmärrän, että se tuo mukanaan lieveilmiöitä, koska anonyyminä ja kasvottomana ihmisen on helposti irrottautua normaalielämän käytössäännöistä.
Tämän palstan taso on mennyt kovasti alaspäin viime vuosina. Aiemmin täällä oli paljon parempia keskusteluja ja ihan oikeaa symppaamista ja tukea.