Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Päiväkodissa työskentelevät, olisi kysyttävää.

Vierailija
10.01.2014 |

Jos päväkoti on ns. tavallinen eli ei vuorohoitopäiväkoti, niin millaisissa vuoroissa töitä tehdään? Jokuhan joutuu aina tulla päivkodin aukeamisaikaan töihin ja joku olla viimeisenä sulkemisaikaan.

 

Mietin vain kun olen ajatellut hakea päiväkotiin sijaiseksi. Ongelma on vaan se, että jos joutuisin heti päiväkodin aukamisaikaan töihin, tai joutuisin olla sulkemisaikaan saakka niin en ehtisi viedä/hakea omaa lasta hoitopaikastaan. Mitenhän hyvin on mahdollista saada sellaiset vuorot että ehtisin viedä/hakea oman lapsen omasta hoitopaikastaan?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
10.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osaisko joku täällä vastata mun kysymyksiin?

Vierailija
2/3 |
10.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos pk on auki vaikka 6.30 - 17.30, menee joku/jotkut hoitajat (ei välttämättä kaikista ryhmistä ketään) aamulla vähän ennen pk:n aukeamista. Ja joku/jotkut jäävät aina viimeisiksi samalla tavalla, huolehtimaan kaikkien ryhmien viimeisistä lapsista. Muuten vuorot ovat yleensä niin, ettö jokaisessa ryhmässä on aamu- , väli-, ja iltavuorolainen. Aamuvuorolainen voi tulla vaikka puoli kahdeksaa, väli yhdeksään ja iltavuorolainen kymmeneen. Näin ainakin meillä. Selvensiköhän tämä nyt yhtään.. Tiivistettynä siis: aamuisin ja iltapäivisin ekat ja vikat lapset ovat kaikki samassa tilassa, ryhmästä riippumatta ja hoitajat ovat vuoroitellen eri ryhmistä. Ainahan voi sitten työkavereiden kanssa sumplia näitä, jos vaan onnistuu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
10.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun pk aukee 6.15 jolloin 1 työntekijä paikalla, seuraavat tulee klo. 7.00, 8.00 yms. Kiinni menee 17.30 jolloin 17.15-17.30 yksi hoitaja paikalla. Työpäivän pituus on 7.40.

Eipä noita ekoja aamuja ja vikoja iltoja hirveän usein tule, kun ne kiertää 5 eri ryhmässä vuorotellen. Joten niinä päivinä kun joutuisit ekaan aamuun vikaan iltaan niin yritä saada lapsellesi joku muu viejä tai hakija, ainakaan meidän talossa ei hirveästi tykätä jos joku kieltäytyy tekemästä kaikkia vuoroja, tietty poikkeuksia löytyy. Tai sit yrität vaihtaa jonkun työntekijän kanssa työvuorojasi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme seitsemän