Lukekaapa Niinistön kannattajat tuosta Halonen punaisessa langassa ketjusta..
Erään duunarin upea kirjoitus siitä kuinka ilman duunareita johtajat ja yrittäjät eivät olisi mitään. Niin asiaa etten olisi osannut paremmin itse kantaani ilmaista!
Kommentit (28)
Työttömiä kuten yritysjohtajatkin. Kyse onkin siitä että molempia tarvitaan ja molempia tulee arvostaa myös palkan muodossa - ei vain johtajia. Onko liian vaikea ymmärtää?
Ei tietenkään koska olet porvari jolla ei ole mitään käsitystä oikeudenmukaisuudesta.
Olen itse yrittäjä. Kun perustin yritykseni, otin lainaa nostaessani sen riskin, että koko homma voi mennä myös pyllylleen. Niin ei kuitenkaan onneksi käynyt ja nyt työllistän itseni lisäksi 20 ihmistä. Kukaan yritykseni työntekijöistä ei ole valittanut palkasta, sillä siinä on ollut neuvotteluvaraa. Minulla on luonnollisesti kaikkein suurimmat tulot, koska minulla on kannettavani myös suurin vastuu ja teen yrityksessäni ne pisimmät työpäivät.
-4-
Jos maksat alaisillesi asiallista palkkaa eivätkä he elä jollain minimipalkalla niin olet oikeudenmukainen. En ole sitä mieltä, että duunareiden pitäisi tienata yhtä paljon kuin johtajan tai omistajan mutta sitä mieltä olen että heidän panostaan tulisi arvostaa myös palkanmuodossa koska he antavat tärkeän työpanoksen yritykselle.
Sairaanhoitaja se vaan hoitaa nälkäpalkalla näitä yrittäjiäkin.
Päiväkotiin kyllä kärrätään herrojen lapsia mutta lähes ilmaiseksi pitäisi piika olla.
Summa summarum: Yritysjohtajat tarvitsevat duunareita ja duunarit yrittäjiä. Mikä siinä on niin vaikea ymmärtää?
Jos joku kadehtii yrittäjän palkkaa, niin siitä vain itsekin yrittämään. Ei se ole vain harvojen ja valittujen etuoikeus.
Kun ne lapset,nuoret ja vanhukset on hoidettava myös julkisella puolella. Miten joku voi olla noin tyhmä?
Mistä ne työntekijät sitten palkattaisiin? Kiinasta riistopalkalla?
Vierailija:
Jos maksat alaisillesi asiallista palkkaa eivätkä he elä jollain minimipalkalla niin olet oikeudenmukainen. En ole sitä mieltä, että duunareiden pitäisi tienata yhtä paljon kuin johtajan tai omistajan mutta sitä mieltä olen että heidän panostaan tulisi arvostaa myös palkanmuodossa koska he antavat tärkeän työpanoksen yritykselle.
Onkin kummallista, miten monet käyvät hyökkääviksi kun kertoo olevansa sitä mieltä että MYÖS työntekijöille kuuluisi osuus yrityksen hyvästä tuloksesta. Ei se tarkoita sitä, että sen osuuden pitäisi olla yhtä suuri kuin johtajan/yrittäjän, mutta jossain suhteessa yrityksen menestykseen.
Yksi käytännön esimerkki: keskisuuressa yrityksessä jossa itse työskentelen, asetetaan joka vuodelle tavoitteet, ja jos ne saavutetaan, kaikille työntekijöille (ei johtajille, heillä on omat palkitsemisjärjestelmät) maksetaan bonus. Tuo bonus on osin kiinteä (kaikille sama summa) ja osin tulossidonnainen, eli parhaiten pärjänneiden yksiköiden työntekijöille maksetaan suurempi bonus.
Mielestäni erittäin oikeudenmukainen ja kannustava järjestelmä, joka antaa arvoa myös työntekijöiden panokselle.
On ihan oikein, että se, jolla on suurempi riski, sen saama korvauksin on suurempi. Siihen yrittäminen osittain perustuu. Siksi kaikki eivät halua yrittäjiksi.
Edellinen pätee erityisesti pienyrityksiin, joiden omistaja työskentelee yrityksessään. Näiden lisäksi on kuitenkin suurempia pörssiyrityksiä, joissa ensiksikin omistus on abstraktia. Omistajat ovat sijoittajia, joita kiinnostaa vain itselle tuleva tuotto. Yritystä johtavat hekilöt eivät omista, vaan ovat palkollisia siinä missä duunaritkin.
Pörssiyrityksissä vain maistajien ja johdon yksipuolinen palkitseminen on kaikkein räikeintä.
Minusta ei kannattaisi sekoittaa pieniä perheyrityksiä ja pörssiyrityksiä puhuttaessa näistä asioista. Pienyrittäjän ei kannata samaistua suuryrityksen, edut eivät ole yhteneväiset. Myöskään kritiikkiä ei kantsisi ottaa itseensä, se ei ole pienyrittäjään suunnattua. Tilanne niissä on ihan erilainen.
Ei kenenkään ole PAKKO olla julkisen sektorin palveluksessa. Jotkut HALUAVAT olla VAPAAEHTOISESTI mutta silloin ei tarvi KADEHTIA yrittäjien palkkaa.
Ja luuletteko, että joku ryhtyisi niinkin vaativaan hommaan ilman kunnon palkkaa? Mikä olisi meidän tilamme ilman yrittäjiä?
Toki voisimme olla siinä tilassa, että valtio omistaisi kaikki. Ei olisi kilpailua, laatu olisi huonoa jne...entisen Neuvostoliiton malliin siis.
Miettikääpä!
Siitä vaan yrittämään, niin ei tarvitse kadehtia ja urputtaa. Hoiva-alalle kyllä mahtuu vielä yrityksiä. Vai tyhmyyskö estää?
Vierailija:
Kun ne lapset,nuoret ja vanhukset on hoidettava myös julkisella puolella. Miten joku voi olla noin tyhmä?
Kaikilla ei ole mahdollista käyttää yksityisiä palveluja ja minusta on oikeudenmukaista että he joilla ei ole varaa yksityiseen hoitoon saa ammattimaista hoitoa julkisella puolella mutta se edellyttää että palkat ovat asianmukaiset.
Kantasi on niin porvarillinen että oksettaa. Sinusta heikommat joutavat saada huonoa palvelua. Häpeä jos osaat! Tuskin osaat.
Minä en kyllä huomannut 22:n viestistä mitään tällaista vivahdetta. Olisiko oma pää tehnyt tepposet?
Vierailija:
Sinusta heikommat joutavat saada huonoa palvelua.
Jos kertoo mielipiteeksen sen, että osuus yrityksen hyvästä tuloksesta kuuluisi myös sen työntekijöille, niin missä siinä se " kateus" on? Ihan varmasti yrittäjälle kuuluu palkka ja oma osuutensa tuloksesta. Jos palkkaussysteemi on oikeudenmukainen, siinä ei ole kateudelle mitään sijaa.
Jos täällä nyt joku yrittäjä on sitä mieltä että hänelle ollaan kateellisia, niin kannattaa sitten selventää vähän tarkemmin että kuka ja missä on ollut kateellinen. Sitten voidaan yhdessä miettiä että miksi.
Ei mitään lisättävää nro 16 viestiin. Sinulla taitaa moraali ja tyhmyys estää ymmärtämästä että KAIKILLA on oikeus ammattimaiseen hoitoon ja huolenpitoon sekä saada siitä asianmukainen palkka.
Eipä ole porvareilla argumenttejä millä kommentoida tuomatta omaa elitismiään ja eriarvoista ajtteluaan esille.