Syöttekö jouluna riisipuuroa?
Me ei, kun se on meillä ympärivuotinen köyhäilyruoka.
Kommentit (27)
En syö, en syö mitään puuroja koskaan, yök mitä liistereitä.
Ei syö muuten ap:kaan niitä puuroja, mutta meillä lapset syö vuoron perään riisi- ja mannapuuroa, kun rahat on loppu.
Haluaisin syödä ainakin, se onkin ainoa puuro jota voi syödä.
En syö, en jouluna enkä muutenkaan. Riisipuuro on ravintoarvoiltaan turhaa, maultaan mitäänsanomatonta ja rakenteeltaan limaista.
Meillä aina aattona aamupäivällä/lounaaksi riisipuuro. Syödään sitä joskus muulloinkin vuoden aikana. Onhan se halpa ruoka, mutta tosi namia! Ei kaiken tarvitse aina olla kallista. Syön mielelläni sitä mistä pidän, en jotain kallista vain siksi että se on kallista. Lisäksi riisipuuro on perinteinen jouluruoka.
Se kuuluu meillä aaton lounasperinteeseen. Kyllä sen nyt kerran vuodessa nielee.
No en minä hinnan vuoksi meinannutkaan ettei syödä voisi, vaan siksi, kunn siitä puuttuu se juhlavuus, kun leimaantunut arkiruoaksi.
Ei välttämättä mutta syödään vuoden ympäri koska tykkään siitä ja tietnekin valion punaiseen maitoon.
[quote author="Vierailija" time="18.12.2013 klo 15:57"]
En syö, en jouluna enkä muutenkaan. Riisipuuro on ravintoarvoiltaan turhaa, maultaan mitäänsanomatonta ja rakenteeltaan limaista.
[/quote]
Mutta kun teet sen tummasta eli täysjyväriisistä, saat ihan erilaista ja kaikin tavoin parempaa ruokaa.
[quote author="Vierailija" time="18.12.2013 klo 16:00"]
No en minä hinnan vuoksi meinannutkaan ettei syödä voisi, vaan siksi, kunn siitä puuttuu se juhlavuus, kun leimaantunut arkiruoaksi.
[/quote]
Lounas voikin olla hieman arkinen, koska sitten illalla on juhlallinen joulupäivällinen. Harva jaksaa saman vuorokauden aikana kahta juhlallista ateriaa.
[quote author="Vierailija" time="18.12.2013 klo 16:05"]Mutta kun teet sen tummasta eli täysjyväriisistä, saat ihan erilaista ja kaikin tavoin parempaa ruokaa.[/quote]
Ravintoarvot paranevat vähän, maku ja rakenne eivät. Plus jos söisin puuroa, se tapahtuisi duunipaikan ruokalassa, jossa on aina valkoista puuroa.
Mulle ei ole ongelmaa syödä satunnaisesti ravintoköyhää ruokaa, jos se on hyvää. Samalla tavalla voin silloin tällöin syödä ei-niin-hyvää ruokaa, kunhan siinä on ravinteet kohdallaan.
En tiedä vielä... yleensä kyllä, mutta ehkä ei tänä jouluna, kun sitä on syöty nyt joulua odottaessa aika paljon. Se on vaan niin hyvää :)
[quote author="Vierailija" time="18.12.2013 klo 16:00"]
Se kuuluu meillä aaton lounasperinteeseen. Kyllä sen nyt kerran vuodessa nielee.
[/quote]
Miksi ihmeessä sitä sitten ei poisteta siitä lounasperinteestä, tai miksi SÄ sitä syöt kun et tykkää? Outoa, en mäkään syönyt ikinä lipeäkalaa lapsuudenkodissani kun en siitä tykännyt, vaikka se olikin "vanhusten" perinne.
Meillä ei syödä koskaan riisipuuroa. Asutaan ulkomailla ja täällä ei puuroriisiä saa ainakaan normaaleista kaupoista, kun ei sitä täkäläiset syö. Kuten ei puurohiutaleitakaan. Mutta ei kaivata riisipuuroa eikä muitakaan puuroja.
Syödään aattoaamuna, on myös ympärivuotinen ruoka tosin enimmäkseen syksyisin ja talvisin tulee tehtyä. Kesällä harvemmin.
Meilläkin syödään aattoaamuna. Jotenkin riisipuuro on mun mielestä niin jouluun kuuluva ruoka, etten tee sitä ikinä muulloin. Vähän kun laatikotkin.
riisi uunipuuro on herkkua
kun aamulla aikisin laittaa uuniin, ihana herätä siihen tuoksuun..
Kyllä . Aattoaamu alkaa riisipuurolla lisukkeineen. Meillä on riisipuuroa vain kerran vuodessa.