Laihdutus ja raskas liikunta? Miten on,
kertokaapa kokeneemmat. Olen nyt ollut dieetillä (=ruokavalion kevennyt, herkut pois, ei mitään rajua) viisi viikkoa ja harrastanut aiempaa raskaampaa liikuntaa (pumppia, combatia jne.) Ongelma on se, että jos näiden tuntien jälkeen en syö paljoa, olen seuraavana päivänä ihan voimaton ja kärttyinen, jopa rappusten kiipeäminen on ponnistus. Ja usein seuraavana päivänä sorrun pienimuotoisesti ahmimaan. Yleensä pyöräilen työmatkat, mutta liikuntaa seuraavina päivinä olo on niin vetämätön, etten jaksa pyörän selkään nousta. Jonkun perusaerobis-tunnin, joodan tai zumban jälkeen ongelmaa ei ole.
Eli kun raskasta ja voimaliikuntaa suositellaan kuitenkin ettei lihakset lähde, mutta tulos lie sitten kuitenkin laihdutuksen kannalta huono, jos näiden tuntien jälkeen perusaktiivisuus laskee matalaksi + syön paljon.
Kommentit (5)
Kannattaisiko laihduttaessa mieluummin tehdä sellaista lihaskuntoharjoittelua joka lähinnä ylläpitää lihaksia? Pumppi on aika raskasta energiavajeessa. Ja yhdistettynä energiavajeeseen rankka lihaskuntoharjoittelu itse asiassa kuluttaa lihaksia. Eli vähempikin voimaharjoittelu riittäisi kyllä. Kannattaa myös huolehtia ettei energiavaje ole liian suuri. Eli hankkia esim. puolet energiavajeesta liikunnalla ja puolet ruokavaliolla.
Jaa sieltähän se yksi syy tulikin. Mikäli imetät, kulutat energiaa vielä enemmän ihan laakereillakin levätessä. Oletkohan vetänyt tuon kokonaisuuden vähän överiksi nyt?
Joka päiväinen kysymykseni...Onko sinulla autoa ja kulkeeko se pitkänkin matkan ilman polttoainetta?!
Heh, ap ei imetä eikä ole edes pikkuvauvan äiti, vaan siskon vauva oli aamulla tunnin hoidossa, koska olen lomalla :)
(ja ei en palstaile vauvanhoidon aikana muuten, vaan mies oli vauvan kanssa kunnes pikkuinen ryömi mun syliin ja kirjoitin kuitenkin viestin loppuun..) :)
Kiitos vastauksista, ehkäpä tosiaan otan sitten kevyemmät liikunnat kehiin, sitähän se kroppakin koettaa selvästi kertoa.
Sori kirjoitusvirheet, vauva tässä sylissä... :)