Mitä me nyt tehdään? Mies lomautetaan :(
Mies lomautetaan syyskuun alusta eikä hän kuulu liittoon tai työttymyyskassaan. Onko nyt siis oikeasti niin, ettei mies saa ollenkaan ansiosidonnaista?!
Meillä on jo nyykyyän vaikeuksia pärjätä taloudellisesti, kun itse olen määräaikaisella työkyvyttömyyseläkkeellä ja syksyllä aloitan uudet opinnot. Mitä ihmettä me tehdään, jos mieskin saa päivärahaa vain 800e/kk miinus verot?
Täytyy kai toivoa, että mies saa nopeasti töitä. Hän ei vaan nyt näytä olevan ollenkaan kiinnostunut uuden työn hakemisesta, vaikka on aina ennen ollut hyvin työteliäs. Olen ihan ihmeissäni enkä tiedä, miten keskustella asiasta hänen kanssaan. Yritin äsken kysyä, että meinaako hän hakea ollenkaan töitä, mutta hän sivuutti kysymyksen täysin ja rupesi katselemaan kelan sivuja. Miten voisin nätisti sanoa, että hänen on PAKKO hakea töitä? Eihän me muuten pärjätä mitenkään :(
Älkääkä nyt pliis tulko sanomaan, että menkää laiskat paskat töihin. Minä olen vielä kuntoutuja ja olen jo niin hyvässä kunnossa, että toivottavasti kykenen opiskelemaan, mutta töihin en edes voi mennä ennen kuin kuntoutustuki loppuu vuoden lopussa. Ja sitä saatetaan myös jatkaa, sen päättää lopulta lääkäri. Ja mies on pitänyt huolta meidän pienestä perheestä (eli minusta) käymällä töissä, mutta nyt hän on jotenkin ihan lamaantunut enkä osaa sanoa, mitä hänen päässään liikkuu.
Kommentit (31)
No jos ei kuulu kassaan niin ei saa lomautuskorvausta eikä ansiosidonnaista, se on ihan selvä. Liitton kuulumisella ei ole mitään tekemistä asian kanssa. Lomautuksen aikana mies voi mennä muualle töihin eikä se voi olla lain mukaan irtisanomisen peruste. Siispä mies vaan duuniin muualle ja äkkiä. Ja tieytysti voitte hakea toimeentulotukeakin.
Nykypäivänä se liittoon ja samalla kassaan kuuluminen on äärimmäisen tärkeää. Kuinka pitkästä lomautuksesta on kyse? Jos liittyy kassaan huomenna, niin 6kk ja alkaa saada ansiosidonnaista. Sano, että hoitaa liittymisen heti huomenna. Mutta ainakin 4kk joudutte tulemaan toimeen työmarkkinatuella, joka on todella pieni.
8kk työssäoloehto ennen ansiosidonnaista. Vaikka ei haluaisi liittoon kuulua, 100e ytk:n työttömyyskassan maksua per vuosi on kyllä aika pieni investointi siihen että lomautuksen ja työttömyyden aikana saa ansiosidonnaista.
No mitäs, sinne vain jonon jatkoksi yhteiskuntaa lypsämään. Huoh.
Taidat aika kevyin perustein päätellä, että mies ei ole kiinnostunut hakemaan töitä? miksi se sitten oli siellä Kelan sivuilla? Ehkä mies ei halua tehdä numeroa töiden hakemisesta, ettei herätä turhia toiveita?
Olin kyllä tosi ihmeissäni, että mies ei kuulu työttymyyskassaan. Olin ajatellut, että kyllä hän sen tietäisi, että siihen kannattaa liittyä. En tiedä, kuinka pitkä lomautus on, mutta aiemmin mies oli sitä mieltä, että haluaa sitten mieluummin muualle töihin. Ja äsken kun keskusteltiin, niin mies sanoi, että pitää sitten huomenna väsätä hakemuksia eli on kuitenkin meinannut hakea töitä :) Huh, ehdin jo säihkähtää.
Meillä menee tällä hetkellä rahat kalliiseen vuokraan, miehen kulutusluottoihin, luottokortteihin ja prätkän lainaan. Nyt kuulostaa kyllä omaankin korvaan pahalta nuo miehen velat, mutta minkäs niille enää mahtaa. Miehellä on vaan aina ollut vähän holtitonta tuo taloudenpito. Ja itsekin kyllä tuhlaan ihan liikaa ulkona käymiseen ja vaatteisiin. Halvempaa asuntoa ollaan etsitty jo monta kuukautta ja kaupungillakin on ollut hakemus, mutta mitään sopivaa ja kohtuuhintaista ei olla löydetty.
Täytyy nyt muistuttaa miestä siihen työttömyyskassaan liittymisestä, ihan tulevaisuudenkin varalle, vaikka siitä ei tässä tilanteessa hyötyä ehtisi ollakaan. Toivottavasti mies saisi nyt töitä, hänen alalla ja kokemuksella niitä kyllä pitäisi löytyä.
Nyt on jo vähän parempi olo, kun tiedän, että mies on hakemassa töitä. Keskusteltiin myös, mitä tehdään, jos mies ei saakaan töitä. Nyt on pakko löytää halvempi asunto ja muutetaan vaikka mökille tai vanhemmille, jos asuntoa ei syyskuun alkuun mennessä löydy. Tämä asunto kuitenkin irtisanotaan nyt heti, jotta ei tarvitse maksaa tuplavuokraa, jos jokin halvempi asunto löytyisikin.
-ap
[quote author="Vierailija" time="10.07.2013 klo 00:44"]
Taidat aika kevyin perustein päätellä, että mies ei ole kiinnostunut hakemaan töitä? miksi se sitten oli siellä Kelan sivuilla? Ehkä mies ei halua tehdä numeroa töiden hakemisesta, ettei herätä turhia toiveita?
[/quote]
Juu, niin taisin tehdä :) Panikoin aina niin helposti.
-ap
[quote author="Vierailija" time="10.07.2013 klo 00:39"]
No mitäs, sinne vain jonon jatkoksi yhteiskuntaa lypsämään. Huoh.
[/quote]
Toivottavasti ei tarvitse. Olinhan väärässä, kun panikoin, kyllä se mies on töitä hakemassa. Ei olisikaan ollut yhtään hänen tapaistaan jäädä laakereilleen lepäämään :) Oli vaan kuulemma vähäksi aikaa lamaantunut, mutta nyt otti omaan tapaansa ohjat käsiinsä ja lievensi minunkin ahdistustani.
-ap
Tsemppiä!
Lomautusuutiset ovat aina ikäviä. Työttömyyskassaan kuuluminen on nykyään hyvin tärkeää..
Niin. Nyt kaikki kipikipi ostamaan halpaa ulkotuotantoa että saadaan loputkin työpaikat pois Suomesta, sitten loppuukin sosiaalitukien maksaminen kun valtiokaan ei voi ottaa velkaa loputtomiin.
[quote author="Vierailija" time="10.07.2013 klo 00:35"]
8kk työssäoloehto ennen ansiosidonnaista. Vaikka ei haluaisi liittoon kuulua, 100e ytk:n työttömyyskassan maksua per vuosi on kyllä aika pieni investointi siihen että lomautuksen ja työttömyyden aikana saa ansiosidonnaista.
Ei ole enää 8 kk tuo työssäoloehto ainakaan minun liittoni kassassa. 6 kk nykyään.
[/quote]
Töitä ja halpoja asuntojahan on tarjolla runsain mitoin nyt kun Suomessa työttömyys on yli 10%. Ottakaa nyt ne päänne pois perseestänne ja alkakaa omassa pikku elämässänne miettiä miten voisitte parantaa Suomen tilannetta. Kenenkään työ ei ole turvassa! Vientin pitää saada suuremmaksi että työttömyyskorvauksia ja asumistukia sekä mm. päivä- ja vanhainkoteja kyetään ylläpitämään.
[quote author="Vierailija" time="10.07.2013 klo 00:44"]
Taidat aika kevyin perustein päätellä, että mies ei ole kiinnostunut hakemaan töitä? miksi se sitten oli siellä Kelan sivuilla? Ehkä mies ei halua tehdä numeroa töiden hakemisesta, ettei herätä turhia toiveita?
[/quote]Mäkin just tånään selailin Kelan sivuilla työpaikkailmotuksia ja totta se taitaa olla; Suomessa ei ole työpaikkoja tarjolla!
Jossei ole kassan jäsen niin ei saa ansiosidonnaista, tietty.
Suosittelen ensin karsimaan kaikki turhat kulut niin että menot sopeutuu nykyiseen tulotasoon. Sitten vaan vimmalla etsimään uutta työtä. Lomautushan ei välttämättä johda irtisanomiseen myöhemmin.
Siis mistä lähtien Kelan sivuilla on ollut työpaikkailmoituksia? Suosittelen nro 16 käymään mol.fi - sivustolla, sieltä saattaa tärpätä paremmin.
[quote author="Vierailija" time="10.07.2013 klo 08:19"]
Siis mistä lähtien Kelan sivuilla on ollut työpaikkailmoituksia? Suosittelen nro 16 käymään mol.fi - sivustolla, sieltä saattaa tärpätä paremmin.
[/quote]
Sulle ei vissiin huumori ole tuttua..
Kylläpä puolessa tunnissa ehtii tapahtua paljon, ap:n paniikki, mies ei etsi työtä, mutta jo etsiikin, asunto irtisanotaan nyt heti yms.
Päätöntä menoa, etten paremmin sanois. Asunnon nyt vielä vois pitääkin, mutta karsikaa niistä turhemmista menoista ainakin, siis ne shoppailut yms.
No ei kai kukaan saa ansiosidonnaista, jos ei sitä ole itselleen talteen maksanut. Ei voi muuta sanoa, kuin että on melkoisen tyhmä mies. Siitä saa nyt sitten nauttia koko perhe.
Ja jos miehelläsi on järkeä, myy sen moottoripyörän pois. Toisaalta vähän epäilen tuon työttömyyskassa-asian vuoksi, että järkeä on vähän köyhänlaisesti.
Jos teillä oli jo aikaisemmin vaikeuksia selvitä taloudellisesti, teidän on pakko karsia nyt menoja. Mihin se raha teillä menee? Siitä sitten vaan pitää ruveta karsimaan. Ja siis lomautetaanko se mies vai saiko se potkut?