Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kun menen lääkäriin, mut ohjataan psykologille

Vierailija
12.06.2013 |

Eli kun menen lääkäriin pohtimaan, että miksiköhän mulla kasvaa partaa (ja karvoja muutenkin jatkuvasti vaan enemmän ja enemmän), väsyttää koko ajan, painoakin on enemmän kuin koskaan, kuukautiskivut kiduttaa jne jne jne. niin lääkäri toteaa, että mulla on liian vähän aktiviteetteja ja masennustakin näyttäis olevan, että siitä varmaan johtuu. Että haluatkos mennä juttelemaan näistä asioista tolle meidän psykologille.

 

VITTU. Onko muita masentuneita, joita masentaa niin paljon, että viikseä ja partaakin pukkaa?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
12.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

sulla on kilpparissa ongelmaa (en muista onko toi ny liika- vai vajaatoimintaa) me eri lääkärille vaikka yksityiselle jos ei muu auta.

Vierailija
2/8 |
12.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun lääkäriltä loppuu poppakonstit niin sairauden pitää olla potilaalla korvien välissä. Mulle käynyt sama juttu. Lääkäri määräsi aina vaan parasetamolia, kun en enää suostunut sitä syömään, oli lääkäri sitä mieltä että kaikki vaivat ovat minulla pään sisäisiä.

Keräsin viimeiset roponi ja marssin yksityiselle. Siitä jonkin aikaa ja pääsin leikkauspöydälle. Syy löydettiin ja korjattiin. Lopetin kipulääkkeet ja kävin haistattamassa vitut sille arvauskeskuksen puoskarille, joka minun mielenterveyttäni kyseenalaisti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
12.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kilpirauhasarvot on tutkittu, en nyt muista milloin viimeksi, mutta normaalin rajoissa olivat... Ja mitä nyt olen muutenkin lueskellut, niin vaikka vähän menisikin rajojen yli, niin sitä ei ilmeisesti "tykätä hoitaa".

 

aapee

Vierailija
4/8 |
12.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

PCOS syndrooma? Eli kystiä munasarjoissa, aiheuttaa juuri kuvailemasia oireita

Vierailija
5/8 |
12.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kilppariarvot eivät aina kerro totuutta, ne voivat olla normaalirajoissa mutta silti esim. vajaatoimintaa. Kaikki lääkärit eivät sitä tiedä. Syy voi toki olla muuallakin, vaihda lääkäriä ja vaadi tutkimuksia. Älä ala epäilemään itseäsi ja omia tuntemuksiasi.

Vierailija
6/8 |
12.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minunkin päässäni on vikaa. Aluksi tappelin lääkärin kanssa siitä että onko minulla jotain muuta vaivaa kuin päävika oireideni perusteella. Sain lähetteen toiseen yksikköön jossa sitten selvisi mikä minua vaivaa. Useammat hoitokeinot jouduttiin pois sulkemaan toisen vaivan vuoksi, mutta tämä unohdettiin kirjata koneelle.

Olen taas päävaivainen kun kieltäydyn syömästä hormoonivalmisteita jotka eivät minulle sovi. En kyllä ala lääkärin mieliksi itseäni sairastuttamaan yhtään enempää. Hän yritti määrätä myös SSRI lääkkeitä vaikka nekin on kielletty. Ehkä terveyskeskuksen yleislääkäri on sitten mielestään pätevämpi kuin erikoislääkäri sekä minä joka tiedän mitä näiden kiellettyjen lääkkeiden syömisestä itselleni seuraa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
12.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="12.06.2013 klo 12:56"]

PCOS syndrooma? Eli kystiä munasarjoissa, aiheuttaa juuri kuvailemasia oireita

[/quote]

 

Voipi olla sekin. Pitäis alkaa tätä asiaa tutkimaan, mutta on vaan mennyt maku koko touhuun, kun tuntuu, ettei oteta tosissaan. Aina siellä lääkärissä on vastassa alle kolmikymppinen mies, joka katselee alta kulmien, ja ilmeisesti ajattelee, että on taas tehty omatoiminen nettidiagnoosi.

 

aapee

Vierailija
8/8 |
12.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu mä kanssa menin jatkuvien selkäkipujen takia työterveydenhuoltoon, mutta kävikin ilmi, että olen vain hullu. Noh, julkisella puolella löytyi sitten skolioosi, kun lähdin asiaa omasta taskusta selvittelemään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän seitsemän neljä