Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten tähän nyt sitten lisätään vielä kasviksia?

Vierailija
07.01.2013 |

Satiin pojan 1,5v neuvolasta ohjeistus lisätä runsaammin kasviksia pojan ruokavalioon. Mitä te lisäisitte? Tässä erittäin tavallinen esimerkki ruokailu:



Aamulla: ruisleipä juustolla, kurkkutikkuja ja maito



lounas: edellispäivän uunilohta + perunabataattimuusi, rakuuna porkkanoita, keitettyä kukkakaalia, maito



välipala: ananasta ja hapankorppu, vettä



päivällinen: lihakeitto + porkkanasämpylä, maito



iltapala:vispipuuro, omenaa, maito



Eli siis joka ruualla meillä on tarjolla myös jotain kasvista ruuan kanssa, poika tykkää hurjasti hedelmistä ja vihanneksista.

Neuvolaan kun annoin hyvin samantyyppisen ruokalista esimerkin, neuvoi täti että meillä on kovin proteiinipitoinen ruokavalio ja suositteli kasvisten lisäämistä. ja lisään siis melkeinpä kaikkiin lämpimiin ruokiin kasviksia muutenkin tuon "tuorepalan" lisäksi (esim. kastikkeisiin raastan usein kesäkurpitsaa tai porkkanaa sekaan). Sain mukaan jotain lappusia joista asia kuulemma selviää tarkemmin, mutta kotona tutkiessa ei niissä nyt lautasmallia kummoisempia juttuja ollut ja se meillä on mielestäni kohdallaan. Siispä mitä mieltä te olette päivän ruokailuistamme? Mistä vähennetään proteiinia ja mihin lisätään kasvista?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
07.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei minusta mitään tarvetta lisätä. Eikä nyt mitenkään kyllä ole liikaa proteiineja, ihan normimäärä. Kuulostaa ihan suositusten mukaiselta ruokavaliolta.

Vierailija
2/5 |
07.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

ehkä joskus vois syödä ihan vaan kasvisruokaa, jos nyt jotain pitää keksiä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
07.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maitopuurot ja lihakeitossa pari palaa lihaa, kalaruoka? Ennemminkin aika paljon hiilihydraatteja, mutta pikkulapsilla mielestäni voi ollakin.



Neuvolan terkat ovat vain terkkareita, eivät ravitsemusterapeutteja.

Vierailija
4/5 |
07.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luulen, että neuvolahenkilö on ohjeistettu kehottamaan runsaampaan kasvisten syöntiin. Hän sitten latelee saman tarinan kaikille.



Meillä sattui vastaava tapaus, kun hoikka nelikymppinen mieheni oli työpaikan ikäryhmätarkastuksessa. Työterveyshoitaja piti hänelle pitkän esitelmän keskikeholihavuuden tuomista riskeistä. Vaikka siis edessä istui todella hoikka mies!

Vierailija
5/5 |
07.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voishan sitä vaihtaa toisen aterian kasvisruuaksi, mutta en mäkään usko lapsen saavan lihakeitosta ihan liikaa proteiinia jos ei todellakin närpi siitä vain lihapaloja.



Mut itse syön (aikuinen nainen) arkipäivisin yleensä toisella aterialla kasvisruokaa ja toisella lihaa tai kalaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi seitsemän