Nyt mä kysyn tyhmän kysymyksen sh:n ammatista
Olen aikaisemmalta koulutukselta lähihoitaja. Tein niitä hommia 3 vuotta ja opiskelin sen jälkeen sekä sairaanhoitajaksi että terveydenhoitajaksi( kaksoistutkinto).
Olen ollut hoitovapaalla kohta 3 vuotta. Minulla on vakipaikka yliopistosairaalassa. Kohta alkaa olla ajankohtaista paluu takaisin työelämään. Haluaisin sanoa itseni irti ja hakea lähihoitajan töitä. Onnistuuko tämä?
En haluaisi palata takaisin vaativaan yksikkööni, jossa en ole tehnyt töitä kohta 3 vuoteen. Olen unohtanut monia perusjuttuja ja varmasti käytännöt, tietokone-ohjelmat ja laitteet ovat muuttuneet tänä aikana.
Lähihoitajana pääsisin paljon helpommalla ja jaksaisin varmasti paremmin sovittaa työ- ja kotielämän yhteen, kuin tekemällä vaativaa sairaanhoitajan työtä yksikössäni.
Jos siis sanon itseni irti, voinko vapaasti hakea lähihoitajan töitä, vaikka minulla on korkeampi koulutus alalle?
Kommentit (10)
Ymmärrän kyllä, etten tietenkään saa koulutukseni mukaista palkkaa, jos lähihoitajan töitä teen.
Jos irtisanon itseni ja haen lähihoitajan töitä toiselta työnantajalta, aion rehelisesti kertoa koulutuksestani. Mitenköhän suhtautuvat?
Mietityttää myös se että, jos alkaisin tekemään lh:n hommia johonkin paikkaan ja sitten esim. aamulla huomatataan, että paikan ainoa sh on poissa. Niin voitaisiinko minut silloin velvoittaa tekemään sairaanhoitajan työt, vaikka työskentelisin lh:n nimikkeelä?
minä ainakin teen vain niitä tehtäviä mitä työnimikkeen sisälle kuuluu ja saan alempaa palkkaa (siis työni mukaista), vaikka olenkin ylemmin koulutettu.
Toimitko terveydenhuolto-alalla?
T:ap
Mietityttää myös se että, jos alkaisin tekemään lh:n hommia johonkin paikkaan ja sitten esim. aamulla huomatataan, että paikan ainoa sh on poissa. Niin voitaisiinko minut silloin velvoittaa tekemään sairaanhoitajan työt, vaikka työskentelisin lh:n nimikkeelä?
Työnantajalla on työnmääräys oikeus. Eli voi määrätä tehtäviä, joita kykenet tekemään. Pitää aika mielikuvituksellinen sopimuspaperi saada aikaan, jos siinä aikoisi muuta sopia ja saattaisi työnantaja jo pitää sinua sen verran kummallisena, että jäisi sopimus tekemättä.
Näin sen suurin piirtein kuvittelinkin menevän...
Tuntuu vaan niin kauhealta palata takaisin työhön joka syö kaikki voimat! Ja saatikka nyt kun, pitäisi kerrata vanhaa ja opetella paljon uutta.
Olin jo ennen äitiyslomalle jäämistä työpäivän jälkeen aivan poikki. 3-vuorotyö sekoitti vuorokausirytmin täysin ja kotona usein mietin työpäivän jälkeen muistinko tehdä kaikki + ikävät ihmiskohtalot ja heidän omaisensa kummittelivat mielessä. Ja kaiken tämän jälkeen pitäisi jaksaa olla hyvä äiti sille 3-vuotiaalle, jonka haen tarhasta pitkän päivän jälkeen väsyneenä.
Nyt tällä hetkellä mietin, että sanon itseni irti ja haen töitä paikallisen terveyskeskuksen vuodeosastolta. Mutta olen niin vieraantunut työelämästä, että sekin pelottaa. Tiedän joutuvani toimimaan siellä ainoana sh:na, mutten haluaisi ottaa sitä vastuuta.
Haluaisin olla rivi lähihoitaja ja tehdä sitä perustyötä. Sitä olen tottunut tehollakin tekemään sen muun vaativan työn ohella.
Ennen oli mahdollista perushoitajana olla teholla, ehkä n. 20 v sitten, sitten se muuttui.
Kyllä sinä saat ihan saman työhöntuloperehdytyksen kuin kaikki uudet, kun palaat lomilta takaisin teholle.
Lähihoitajia teholla..
T. Sh teholta
Kirjoitin epäselvästi. Ei meilläkään ole lähihoitajia teholla, tuskin missään Suomen sairaalassa on. Tarkoitin, että teholla tehdään niin paljon myös sitä perushoitamista niiden tajuttomien, sekavien, hengityskoneessa olevien tai muuten vaan sedatutoiden kanssa ym.
Haluaisin irtaantua sairaanhoitajan vastuusta ja tehdä vaan sitä pelkkää perushoitamista. Eli olla vaan rivi lähäri, se isompaa vastuuta. Se mikä olin ennen kuin opiskelin pidemmälle.
esim. kouluun tai neuvolaan. Se olisi kumminkin kevyempää kuin sairaalatyö ja valtaosa työajoista olisi ihan arkipäivinä normaaliliukumien sisällä.
Ei mikään velvoita sinua kertomaan tutkintoasi, jos et aio sitä hyödyntää. Palkkaus menee silloin ilmoittamasi tutkinnon mukaan. Jos ilmoitat korkeammasta koulutuksesta, saat paremman palkan, mutta työnantajalla on myös työnmääräys oikeus. Eli toimenkuvasi sisällä joudut tekemään osaamistasi vastaavia tehtäviä. Vaikka jätät kertomatta, jos työnantaja määrää tehtäviä joihin on osaaminen muun koulutuksen kautta, et voi vedota, että olet vain lähihoitaja. Se ei olisi rehellistä ja luottamuspula voi olla irtisanomisperuste.