Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä tekisin punajuurista? Vinkkejä?

Vierailija
03.01.2013 |

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuorin ja suikaloin raa'at punajuuret (koosta riippuen ehkä 5-6 kpl?) , lohkon sipulin. Nämä uunivuokaan, halutessaan vielä muutama suolakurkkuviipale (voi jättää pois) ja päälle kermaa, johon sekoitettu sipaus suolaa ja valkosipulinkynsi. Paistetaan uunissa kunnes haarukalla koetellen kypsiä. Sitten ladotaan päälle tuoremozzarellan viipaleita ja kuorrutetaan nämä ihanan ruskeiksi ja rapeiksi mieluiten kiertoilmalla mutta tavallisessakin onnistuu. Tarjolle vielä persiljasilppua koko paistoksen päälle.

Vierailija
2/4 |
03.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

http://chocochili.net/2012/12/lammin-punajuuri-savutofusalaatti/#more-7…



tuossa oli ihana uuden vuoden salaatti, savutofun sijalle laitoin vuohenmaitojuustoa.



Ostan aina joulun alla useamman kilon punajuuria ja keitän/paahdan pakkaseen. Silloin saa halvalla ja sitten voipi pitkin kevättä taas pakkasesta lämmitellä ruokapöytään. :)



yksi mun herkkuruoka on: keitettyä punajuurta, porkkanaa, parsaa pakkasesta - täysjyvämakaronia, viherpippurikastiketta!!!! (kyllä valmispussista) ja keitettyjä kanamunia. Kaikki vaan samaan looraan pilkottuna ja nami! :D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
03.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuori, paloiksi ja uunivadille. Päälle öljyä, suolaa, hiukan hunajaa ja jotain yrttiä (timjami, basilika esim). Uunissa about tunti n. 200 astetta. Nam :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yhdeksän viisi