Miksi presidentti tervehtii itsenäisyyspäivän kunniaksi ulkosuomalaisia?
Hehän ovat isänmaansa hylänneet, eivätkä arvosta suomalaisuutta tai Suomen itsenäisyyttä. Miksi presidentin pitäisi heitä muistaa?
Kommentit (4)
ihmeen perusteella väität että he ovat hylänneet Suomen?
Ja muutkin väitteesi ovat tasan yhtä perseestä...
Voi Suomea arvostaa vaikka välillä asuisi muuallakin.
Hehän ovat isänmaansa hylänneet, eivätkä arvosta suomalaisuutta tai Suomen itsenäisyyttä. Miksi presidentin pitäisi heitä muistaa?
Mitään olla hylätty, arvostetaan suomalaisuutta ja Suomen itsenäisyyttä kovasti. Siellä olemme kasvaneet ja koulut käyty monella.
Eihän Suomi pysty tarjoamaan mitään töitä asiallisella palkalla, työlait heikot jne. Toimitusjohtajiako meidän pitäisi sinne tulla rikastuttamaan heikohkolla palkalla ?.
Kyllä presidentti tietää, se toivoo osaavaa työvoimaa takaisin.
Mutta vastaan silti. Ei ulkomaille lähtö tarkoita Suomen hylkäämistä. Joskus elämäntilanne saattaa vain viedä maailmalle, mutta asuimaa ei ole sama kuin kotimaa. Omassa nykyisessä asuinmaassani on tiivis suomalaisyhteisö ja juhlimme itsenäisyyspäivää arvokkaasti. Kyllä minä ainakin pyrin toimimaan Suomen lähettiläänä ulkomailla ja edistämään positiivisia mielikuvia Suomesta.
...pressa on itsekin ollut ulkosuomalainen, ei siitä niin pitkä aika ole.