Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä lahjaksi 8 - 10 vuotiaalle pojalle? (Espoon sos.toimen lahjakeräys)

Vierailija
03.12.2012 |

Haluan osallistua lahjakeräykseen, mutta en tunne ketään tuon(kaan) ikäistä poikaa.



Ostan samaan keräykseen myös 5-7 -vuotiaalle pojalle lahjan, koska pojat jäävät näissä keräyksissä useammin ilman lahjaa.



Mikä olisi mieluinen lahja?



Hinta max 20 euroa.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
03.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuollaisella toiveina mm Beyblade-hyrriä ja legoja, ja saman suuntaista myös tuolle nuoremmalle pojalle ehdottaisin.

Vierailija
2/10 |
03.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Legoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
03.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

pakkauksissa on ikäsuositukset.

Hexpug (vaimitänenyoli) robottiötökät

Vierailija
4/10 |
03.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

suosittelen leegoja ja angry birds-aiheisia asioita.

Leegoissa pitäydy neutraaleissa aiheissa, esim. ihan vaan autoissa. Tämä siksi, että välttämättä kaikki pojat eivät oikeasti ole kiinnostuneita niistä star wars tai taistelujutuista, mutta jokin vähän ärhäkkäämpi autoaihe voisi olla neutraalin mieleinen.



AB-aiheiset ovat myös kivoja.



Myös vitsikirjat voisi olla kivoja, joku koululaisten vitsit tms. lukutaitoiselle, omani ainakin meinaa hajota nauruunsa niiden keskellä.





Minun omani ei edes tajua, mikä on beyblade-hyrrä. Ja asumme espoossa, poika on 9 v, ja olemme pienituloisia mutta muuten ns. tavallisia.

Vierailija
5/10 |
03.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kertoisitko mulle, että miten tuo keräys toimii? Netissä luki, että ohjeet löytyy sieltä paikanpäältä, mutta kun olen tänään liikenteessä sairaan lapsen kanssa vain Sellossa, niin en viitsisi siellä ruveta tavaamaan kovin tarkkaan ohjeita ja tartuttelemaan muita lapsen kanssa. Onnistuuko se niin, että nappaa jonkun kortin ja vaikka seuraavana päivänä sitten toimittaa sen lahjan sinne?



Helsinkimission kautta voi muuten helposti kans lahjoittaa hyvää mieltä lapsiperheille, nuorille ja vanhuksille, mutta ne on sitten aineettomia lahjoja.

Vierailija
6/10 |
03.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuusesta nappaa kortin millaiselle lapselle lahjan haluaa antaa (ikä, sukupuoli).



Ostat lahjan ja paketoit sen.



Laitat kuusesta napatun lapun siihen päälle, ja kirjoitat siihen mitä paketti sisältää.



Tiputat paketin kuusen vieressä olevaan jättikokoiseen laatikkoon, josta sosiaalitoimi jakaa ne ennen joulua tarvitseville.



t. ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
03.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on 8v. poika, eikä hän ainakaan enää leiki oikein muilla leluilla.

Ja tuolla rahalla on sulla vähän valinnan varaakin..

Vierailija
8/10 |
03.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

http://lekmer.fi/lelut/pelit/

Meidän 10 v halus sen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
03.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

esim. kirpputorilta tai huutonetistä paljon enemmän, jos vain viitsii etsiä ja nähdä vaivaa.



En poissulkisi myöskään pehmeitä paketteja, esim. jotkut lämpimät karvatossut voisi antaa pojalle lämpimän mielen... vaikka en tiedä, jos se on ainoa lahja, niin sitten ehkä se lelu.

Vierailija
10/10 |
03.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

(vai mikä sen nimi onkaan). Oma 8v tykkää kovasti. Legot myös hyviä. Baybladet oli vuosi sitten kova juttu. Tykkää myös kovasti kaikista urheilujutuista, esim. jalkapallo, sählymaila tai joku talviliikuntajuttu. En tiedä saako 20e hyvälaatuista urheiluvälinettä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän viisi seitsemän