Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jos saa Kelaan valituksen läpi niin mitähän tapahtuu ks. päätöksen tehneelle virkailijalle?

Vierailija
01.12.2012 |

Sain siis suuren laskun mukamas liikaa maksetuista asumistuista joka loppuikin sitten kuin seinään.



Kyseinen virkailija oli paitsi tehnyt virheen laskiessaan väärin sekä jättänyt informoimatta minua jatkoetuuksista niin tein asiasta valituksen joka meni läpi, eli mitään maksettavaa ei todellisuudessa ollut kertynyt ja asumistuki jatkuu kuten ennenkin.



Kai tuosta hänelle jotain seuraa?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
01.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tekemästäsi valituksesta ei seuraa (eikä voikaan seurata) mitään muuta kuin se, että päätös oikaistiin. Valituksen käsittelyssä katsottiin vain se asia.



Jos lisäksi haluat virkailijalle sanktion, sinun pitää käynnistää siitä erillinen prosessi. Vaihtoehdot ovat:

1) Tee kantelu Kelan virkailijan toiminnasta joko oikeusasiamiehelle tai oikeuskanslerille.

2) Tee rikosilmoitus. Virkarikosten esitutkinta- ja syytekynnys ovat kuitenkin niin korkealla, että tämä ei todennäköisesti johda mihinkään.



Joten: tee kantelu.

Vierailija
2/9 |
01.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Janoatko kostoa ? Vai mitä olet vaille ?


mut kyllä Kelan virkailijoiden pitäisi huomioida että heidän tehtävä on informoida asiakasta etuuksista, ei asiakkaan virkailijaa. Kuinkahan moni olisi kiltisti maksanut tuonkin laskun ja jäänyt sitten puille paljaille vain sen väärän päätöksen takia?

Kuinka paljon Suomessa on kaikenmaailman vanhuksia ja vajaakuntoisia jotka eivät yksinkertaisesti edes tiedä millaisia sosiaalietuuksia heidän on mahdollista saada, ja sitten vielä Kelan virkailijat yrittävät pimittää niitä.

Toivon että saisi edes jonkin varoituksen tai jotain ja ennen kaikkea ottaisi opikseen tästä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
01.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin haen minäkin.



Mitä sinulle jätettiin kertomatta?

Vierailija
4/9 |
01.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä on asumistuen jatkoetuus?

Vierailija
5/9 |
01.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos virhe olisi toisinpäin eli sinulle olisi maksettu tuhansia euroja liikaa, et todennäköisesti sanoisi sanaakaan ja vaatisi virkailijaa vastuuseen.

Vierailija
6/9 |
01.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

tietokoneohjelmaan, joka huolehtii laskennasta. Todennäköisesti sinulla on jotain satunnaisia tuloja, joiden mukaan etuus tarkistettiin, mutta satunnaisuuden todistettuasi etuus jatkui. Noin 98% Kelan "virheistä" johtuu asiakkaiden huolimattomuudesta eli "umohdetaan" kertoa tuloja, jolloin syntyy virheellinen päätös.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
01.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne vievät sen Kelan konttorin taakse.

Vierailija
8/9 |
01.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

jossa virheen tehneeltä henkilöltä katkaistaan kaula.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
01.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinäkin olet varmaan työssäsi joskus mokannut? Ei ne kelan tyypit mitään ylijumalia oo. Sitä varten siinä on se valitusoikeus.

Kelan prosessi on sellainen että kun valitus tulee niin se menee sille päätöksen tehneelle virkailijalle, ja jos virhe on ilmiselvä, esim just laskuvIrhe, niin hän voi sen itse oikaista. Jos hän katsoo että asia on sikäli epäselvä ettei voi itse sitä päätttää niin sitten se menee valituslautakuntaanpohdittavaksi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi kaksi