teini ilmoitti sitten muuttavansa isälleen jos emme luovu hänen pikkusiskostaan
joka on kuulemma pilannut teinin elämän. Ja nyt se pitäisi antaa sitten adoptioon. Muuten teini muuttaa siis kokonaan isälleen, jota tähän asti nähnyt vuoroviikoin.
Jep jep.
Näin meillä.
Kommentit (13)
Teini ei nyt mikään pikkulapsi ole, voit antaa sille jotain omaa valtaa asuinjärjestelyissä ja kuulla nuoren omaa mielipidettä.
Tärkeintä ennen muuttoa on sopia että päätös on voimassa ainakin vuoden tai kaksi, ei voi harvasen viikko muuttaa mieltään.
No sanoitko sille, että voi muuttaa jos haluaa? Mutta et sinä hänestä luopunut, etkä halua edelleenkään luopua, mutta rakastat myös vauvaasi.. Miksi vauva pilasi sen elämän?
Tissiäkö jäi vaille? :) Anteeksi, mutta toivottavasti edes vähän nauratti :)
nauraahan ei saa, koska nämä jutut on niille niin elämän ja kuoleman kysymyksiä. Ja ne on näissä hommissa NIIN tosissaan, niin tosissaan. Muistaa itekin. Kaikki on niin suurta ja mustavalkoista.
Toivottavasti joku 17 v ei enää puhu noin höpöjä
viedään mielummin veli maalle kuin kissa, josta jouduimme luopumaan veljen allergian vuoksi. Enkä ollut edes teini-ikäinen vielä. Enkä ollut tosissani, kunhan sanoin, mutta äiti otti sen tosissaan ja naureskeli sitä usein jälkeenpäinkin. Eiköhän tuo teidän teini vaatimus ollut samaa luokkaa, ei tarkoitettu edes tosissaan otettaavaksi.
Mutta enpä ihmettele. Meillä kans just tasan noin lapsellisia vielä tunnetasolla, vaikka muuten järkeviä lukiolaisia.
Noh tuon iän normaaliin kehitykseen kuuluu minäminäminä-mentaliteetti.
Kyllä te tuostakin kriisistä ohi pääsette kun olette jo teini-ikään asti päässeet.
Ette kai ole lellineet pentua isomman lapsen kustannuksella tai pakottaneet lasta hoitamaan lasta?
Halaa teiniä ja sano että hän on tärkeä, ihan yhtä tärkeä kuin pikkusiskokin.
Tuo on vain kysymys: rakastatteko minua yhtä paljon?
Ja tehän RAKASTATTE!
Kosketa teiniä aina kun kävelet ohi, pörrötä tukkaa ja halaa ja pussaa. Sano aina moi ilahtuneesti kun hän tulee näköpiiriin ja hymyile leveästi vaikka kakara näyttäisi myrkyn nielleeltä. Osta hänelle joulukalenteri jo nyt, irvistele ja pelleile myös. Hän inhoaa sitä mutta se vahvistaa sidettänne.
Eikös lapset saa päättää 13-vuotiana että kumman vanhemman luona he asuvat? Anna vain muuttaa kokonaan isällensä. Kun aikaa kuluu niin hän tajuaa oman lapsellisuutensa ja haluaa taas nähdä sinua ja pikkisiskoaan ja jos ei tajua lapsellisuuttaan niin siinähän on.
Tuo nyt on jotain kapinointia ja jos ei olisi pikkusiskoa olisi aihe jokin muu. Trust me.
ONko se vaan ärsyttävä, vai onko se ladannut nettiin isosiskonsa alastonkuvia, iskenyt tämän poikaystävän tai yllyttänyt koko kylän kiusaamaan?
EHkä teidän pitäisi panna pikkusisko kuriin, jotta samassa talossa voisi asua hyvillä mielin?
Toivottavasti sulla on hyvät välit exään ja se sanoo, että höpö höpö tuollaisen syyn takia muuteta mitään.