Taas nälkä
Miten usein te syötte? Minä en ainakaan voisi kuvitella lähteväni mihinkään pelkällä kahvilla aamuisin. Pyörryttää jo ajatuskin. Heti aamiaisen jälkeen on parin tunnin päästä jo taas nälkä. Iltapäivällä kotiin tullessa on taas nälkä. Illalla taas nälkä.
Tuntuu, että on aina nälkä. Sitten nämä ikuiset laihduttajat väittävät, ettei heillä ole muka ikinä nälkä ja kyllä kahvilla pärjää lounaaseen asti ja se lounas on joku helvetin salaatti ja kotona ei syödä klo 18 jälkeen mitään. Olenko ihan hirveä porsas, kun minulle sattuu tulemaan nälkä normaaleissa askareissa?
Kommentit (3)
En yleensä syö kuin kolme kertaa päivässä, koska minulla ei ole varaa kokata lounasta tai ostaa sitä. Sen takia syön aamiaisen, välipalan ja illalla lämpimän ruoan tai salaattia ja leipää. En ole silti mikään hoikka, vaan normaalipainon ylärajoilla. Ilmeisesti pitäisi jättää ruoka kokonaan tai tukkia verisuonet karppaamalla, jos haluaisin laihtua.
En yleensä syö kuin kolme kertaa päivässä, koska minulla ei ole varaa kokata lounasta tai ostaa sitä. Sen takia syön aamiaisen, välipalan ja illalla lämpimän ruoan tai salaattia ja leipää. En ole silti mikään hoikka, vaan normaalipainon ylärajoilla. Ilmeisesti pitäisi jättää ruoka kokonaan tai tukkia verisuonet karppaamalla, jos haluaisin laihtua.
Ei toki 3 * syöminenkään itsessään mikään takuulääke ole jos syö ihan mielettömästi kaloreita niillä kolmella kerralla. Itselläni se toimi kuitenkin niin että saan syödä aterioilla niin paljon kuin huvittaa (esim. päivällisellä syön PALJON, myös viiniä ja makean jälkiruoan joka päivä, kaloreita tulee yleensä joku 800 kcal siitä ateriasta) ja laihduin vähitellen 51-kiloiseksi.
Ikävää kyllä tuo että syö noin vähän kuin sinä eikä silti laihdu :( Uskon että tuollaisia ihmisiä todellakin on, jotka vaan kuluttaa tosi vähän energiaa jostain syystä. Noissa tapauksissa varmaan olisi mielenkiintoista kirjata johonkin laskuriin päivän syömisiä ja katsoa paljonko oikeasti tulee syötyä kaloreina päivässä, että onko se tosiaan tosi vähän vai ei. Mulla vaihtelee siinä 1500-1800 kcal / päivä rajoittamatta ja sillä minä pysyn nykyisessä painossani vaikka istumatyöläinen olenkin.
t. 2
Ensin se nykytotuus: olen nyt hoikka ja syön vain 2-3 kertaa päivässä, ei välipaloja. Arkisin vain 2 koska aamulla pelkkä kahvi, sitten lounas 12.30 ja päivällinen (päivän pääateria) klo 20. Ei muuta syömistä. Viikonloppuna menee aamulla joku leivos.
Mutta oli aika jolloin olin noin 10 vuottta ylipainoinen, ja ainainen nälkäkurki. Tavoitteeni oli syödä suositusten mukaan 5 kertaa päivässä, mutta kun niidenkin kertojen välillä tuli välillä nälkä, ja toisinaan suorastaan heikotusta, päänsärkyä tms. Pakko oli välillä napostella kun "verensokeri meni alas". Yiritin säätää syömisiäni erilaisten ohjeiden mukaan, esim. lisätä rasvaa ja proteiinia, vähentää hiilareita tms mutta taipumus parin tunnin välein iskevään nälkään oli ja pysyi, söinpä mitä vaan.
No kerran sitten luin jostain terveyslehdestä, olisiko ollut Kotilääkäri tai Hyvä terveys kahden asiantuntijan "väittelyn" jossa he keskustelivat sopivasta ateriarytmistä. Siinä toinen tutkija oli sitä mieltä, ettei aikuisen tarvitse syödä kuin 3 kertaa päivässä, ja mainitsi että esimerkiksi Ranskassa ja Välimeren maissa lapsia ja raskaana olevia lukuun ottamatta näin yleisesti tehdäänkin. Hän sanoi että on tottumuskysymys, totuttaako elimistönsä jatkuvasti ruoasta tulevaan energiaan vai opettaako sen päivittäisiin "paastoihin" jolloin elimistö ottaa energiaa varastoista.
Minuun nuo ajatukset vetosivat ja päätin kokeilla. Päätin että syön vain 3 kertaa päivässä, vaikka kuinka olisi nälkä ja heikottaisi. Alkuun luonnollisesti oli tosi ikävä olo ja napsin päänsärkylääkkeitä kestääkseni aterioiden välisen säryn. Mutta muutamassa viikossa alkoi helpottaa, ja 5 viikon päästä ei enää heikottanut eikä tehnyt yhtään mieli ruokaa 3:n pääaterian välillä. Kroppani oli oppinut ottamaan varastoravinnon nopeasti käyttöön kuten se asiantuntija oli sanonutkin! Tuon jälkeen laihtuminenkin onnistui tosi helposti, kun ei enää ollut erityisiä himoja ruoan suhteen vaan hallitusti söi vain aterioilla.