Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ruokavalion avulla laihdutus, vinkkejä/neuvoja kaipailisin?

Vierailija
25.07.2012 |

Minä olen reilusti ylipainoinen ja aiemmin olen sairastanut masennuksen tai ei se vieläkään kokonaan ole poissa, mutta parempaan suuntaan ollaan menossa. Masentuneena söin paljon ja kaikenlaisia herkkuja ja kiloja tuli ja se sitten taas masensi lisää ja päätin laihduttaa, kunnes hetken päästä taas repsahdin.



Nyt olen yksinkertaisesti saanut tarpeekseni liikakiloistani ja aion ne saada pois, vaikka työtä ja itsekuria se tulee varmasti vaatimaan.



Ongelmanani on se, etten pysty enkä edes saa harrastaa liikuntaa ainakaan puoleen vuoteen, mutta en halua siirtää laihdutusta tuonne vaan aloittaa sen nyt jo, ensin vain katsomalla mitä syön. Liikunta tulee sitten aikanaan, kun sitä saan alkaa harrastamaan.



Olen siis 169cm pitkä ja painoa minulla on 135kg ja iältäni olen 30v.



Osaan kyllä laskea kaloreita, mutta mietin lähinnä sitä, että kuinka paljon minun kannattaisi syödä päivässä, jotta paino siis laskisi?



Laihdutus on kyllä ehkä väärä sana, koska teen enemmänkin elämäntaparemonttia.



Lisäksi kuulisin vinkkejä, että mitä kannattaa syödä, mikä pitää nälän poissa ja mikä taas tuo hetken päästä uudelleen nälän?

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
25.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

että suosittelen, että otat yhteyttä ravintoneuvojaan! Se maksaa, mutta kannattaa. Ammattilainen osaa auttaa, neuvoa ja tukea sinua parhaalla mahdollisella tavalla, voitte tavata säännöllisesti ja sitä kautta joku "valvoo" elämäntaparemonttisi toteutumista. Näin et pääse yhtä helposti repsahtamaan. Sama henkilö voi auttaa myös liikkumaan aloittamisen kanssa sitten, kun se tulee ajankohtaiseksi.



Kysy vaikka paikallisilta kuntosaleilta, niissä työskentelee usein personal trainereita, jotka antavat myös ravintoneuvontaa.

Vierailija
2/12 |
25.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei maksaisi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
25.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

parin kuukauden päästä. Lähinnä mietin, kun syön välillä päivässä vain 1200-1500kcal eikä ole nälkä, vaikka olen syönyt vain tuon verran niin onko se sitten liian vähän?

En siis tosiaan pysty tällä hetkellä tekemään juuri mitään (kipsi jalassa).

ap

Ei maksaisi.

Vierailija
4/12 |
25.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikka täällä aletaankin heti huudella, että kroppa menee säästöliekille alta aikayksikön... itse en siihen säästöliekkiin usko, enkä varsinkaan siinä tapauksessa, että yksi runsaamman energiansaannin päivä pidetään kerran viikossa. tuolloin siis nautitaan noin 2000-2500 kcal, ei mitään alytöntä mässäystä kuitenkaan.

Kaloreiden laskenta ja niiden pitäminen alle 1500:ssa on ainoa tapa jolla minä laihdun. Tosin ne 2-3 kg sitten aina palaavat, kun lopetan kaloreiden laskennan... BMI mulla on tosin 22-22,5 ja lihasta on paljon....

Mikäänhän ei estä sinua kokeilemaan laidutko esim. 2000 kcal/vrk energiansaannilla, ja siitä voit sitten pudottaa lukua sopivalla määrällä, jos huomaat ettet laihdu.

Proteiinia ja hyviä rasvoja on kuitenkin nautittava ja paljon - oli energiansaantisi mikä tahansa - eli omega-3 -rasvahappoja vaikka purkista, jos hyvälaatuiset öljyt ja pähkinät & siemenet eivät maistu.

parin kuukauden päästä. Lähinnä mietin, kun syön välillä päivässä vain 1200-1500kcal eikä ole nälkä, vaikka olen syönyt vain tuon verran niin onko se sitten liian vähän?

En siis tosiaan pysty tällä hetkellä tekemään juuri mitään (kipsi jalassa).

ap

Ei maksaisi.

Vierailija
5/12 |
25.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaloreilla niin suosittelen jatkamaan samaan malliin:) Itse olisinkin ehdottanut 1500 kaloria sulle. Täällä muuten toinen elämäntaparemppaaja, alotin about viikko sitten... Kiinnostaisko joku tsemppausjuttu?:)

Vierailija
6/12 |
25.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta olen pudottanut 10kg melkein pelkästään ruokavalion avulla. Nyt viimeiset 5kg lähtee myös liikunnan avustuksella. Itse olen syönyt n. 1200-1400kcal/vrk. Peruskulutus on minulla n.1700kcal/vrk. Tällä tahdilla lähti n. 500g/viikko joskus enempi. Tasainen tahti siis. Itse koin ainakin jaksavani ihan hyvin, enkä oikein usko mihinkään säästöliekkiin yms. Paino tippui tasaisesti koko ajan ja olo oli hyvä! Kerran kuukaudessa pidin "herkuttelupäivän", jolloin sallin itselleni esim. pizzan, kebabia tai hampparin yms. ja ehkä hiukan suklaata. Seuraavanan päivänä takaisin ruotuun. Näin minä selvisin mieliteoista!



Hyvä, että olet ottanut härkää sarvista. Toivon sinulle paljon motivaatiota!! Muista juoda tarpeeksi vetta, 2litraa päivässä kai on se suositus :) Tsemppiä!!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
25.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pullat, sipsit, karkit, leivonnaiset, pitsat, suklaat, jätskit yms. naposteltava.



Syö kunnon ruokaa, ei eineksiä. Tee ruoka itse. Käytä kermaa ja rasvaa kohtuudella, älä jätä kokonaan pois. Voin voit vaihtaa öljyihin.



Jos sulla on tapana napostella, varaa jääkaappiin esim. kurkku ja porkkanalohkoja, marjoja ja hedelmiä, joita voit sekoittaa rahkaan tai raejuustoon. Esim. ananas-raejuusto on tosi hyvää.



Päivittäin voi syödä puoli kourallista pähkinöitä tai pari palaa tummaa suklaata.



Jos repsahdat, niin jatka ruokavaliota seuraavana päivänä. Satunnaiset herkuttelupäivät eivät haittaa, kunhan homma ei mene täysin överiksi.



Kipsistä huolimatta voit esim nostella pieniä painoja erilaisilla liikkeillä (puolen litran täytetyt vesipullot käyvät hyvin painoiksi), tai jännittää vatsalihaksia vaikka vain istumalla ryhdikkäästi.



Tsemppiä! :)

Vierailija
8/12 |
25.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan sellasta läysää aloitusta paremmasta!



Eli 1500 on liian vähän sulle kun ajattelee että paljonko olet ennen syönyt.



Sun tarttee syödä ihan normaalit 5 kertaa päivässä, syö nyrkillinen heviä jokasella kerralla. Nyrkkiin mahtuu n. 100 g eli puolikiloa alkaa tulla noin täyteen.



Sä voit parantaa ravintoa lisäämällä kuituja hevin lisäksi ottamalla mukaan tummaa viljaa, makaronit ja leivät, valtaosaa parannat muttei sun tartte olla pyhimys ja vetää pelkkää porkkanaa koska se ei auta.



Osta kalaa.

Mieti miten usein olet syönyt kalaa vaikka viimeisen 6 kk aikana sitä ja ajattele että edes söisit kerran kuussa niin se on pois siitä roskaruuasta muttei aiheuta pakon tunnetta ja ahdistusta kun elintavat muuttuu täysin.



Osta välillä pätkis suklaalevyn sijasta.

Osta Oma Vadelma/mansikka Tai puhdas sorbetti kermajäätelön sijasta, tai tofujätskiä tai joku pieni kermainen ison sijasta.



Sä itse tiedät mitä sä syöt, syö sitä välillä ja välillä skarppaat!



Itse laihduin aikanani 30 kiloa tälläin ja lisäsin samaan aikaan (entisestä tupakoivasta sohvaperuna- minästäni) vaan lähtemällä liikkumaan 2 kertaa viikossa.

Laita kalenteriin ylös niin ei jää viikonlopulle molemmat etkä pääse huijaamaan itseäsi.

Samoin kun kunto kasvaa niin näet että tässä voisi lisäystä tehdä, mutta alkuhuumaan liikunnassa riittää että jatkat säännöllisesti etkä liioittele innosta puhkuessasi koska alkuinto lähtee ja sitten koko juttu tökkää niin ettei sua nappaa liikunta vaan oluelle lähteminen, leffat jne.



Liikunnassa kannattaa olla maltillinen. Ota joku hyvä lenkki jota kävelet, sellainen jolla voit sitten myöhemmin ottaa pari juoksuaskelta joita lisäät vähitellen. Tämä on siis ihan kevään juttuja. Syksyllä juokset varmaan ison osan tästä lenkistä.

Määrää voi pidentää, juosta spurtteja, matkaa pidentää.



Kannattaa testata uusia lajeja. Uimisen lisäksi kannattaa kokeilla melomista tai opetella ratsastamaan, lähteä patikoimaan, ottaa kaveri ja lähteä tennistä pelaamaan.

Sun palautumisessa varmaan joku simppeli kuten uimtikin voi olla hyvä laji? Mutta siinäkin voi opetella ihan parempaa tekniikkaa..



Löydä liikunnasta ilo!

Ja ruokailussa kokeilunhalua. Meetwursti-pizzan sijasta jauhelihapizzaa niin kalorit tippuu, ja kohta jauhelihapizzan vaihdat tonnikalapizzaan ja sen vaihdat kasvispizzaan.

Kroppa saa pizzaa ja sulla energian saamiset tippuu.



Usein puhutaan siitä että pitää kuluttaa enempi kuin syö kaloreita mutta kyllä tällä laihtuu että vaan tiputtaa sitä määrää kaloreita ajallaan.

Ne on kaikki pois kuitenkin, kroppa jää kokoajan vähän vajaalle siitä mitä söit eilen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
25.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

www.kiloklubi.fi



sieltä saat tietoa

Vierailija
10/12 |
25.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun sulla on noinkin paljon painoa, älä todellakana ryhdy millekään 1200 kcal / päivä dieetille! Sulle tulee siitä vain ikävä olo ja ahmimishimot, ja lopetat todennäköisesti dieetin muutaman viikon tai kuukauden päästä koska se tuntuu ikävältä!



Ota rauhallisesti, tuo täällä suositeltu Kiloklubi (ilmainen) on hyvä apu, se suosittele järkeviä painoon, ikään ja aktiivisuuteen suhteutettuja kalorimääriä syömiseen. Suosittelen rekisteröitymään sinne, tekemään oman ohjelman ja noudattamaan sitä. Mulla ylipainoa oli vähemmän, mutta rauhallista tahtia pääsin painosta 70 painoon 53 syöden 1800 kcal / päivä :)



Tuo mikä pitää nälän pois on tosi tosi yksilöllistä. Toiset sanoo että rasva, toiset proteiini, toiset että hiilihydraatti. Kokeile ja tee niin kuin kroppasi sanoo. Esim. mulla rasvainen pasta on ehkä paras nälänpitäjä, mutta joillekin se ei toimi vaan pihvi ja salaatti on parempi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
26.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

pidän kerran parissa viikossa ns. herkuttelupäivän, jolloin voin syödä esim. sipsejä, jäätelöä, tai karkkia ja hampparin, pizzaa tai jotain muuta.

Elämäntaparemonttini sisältää sen, että tästä lähtien syön mahdollisimman lisäaineetonta ruokaa. Kokonaan en ole herkkuja karsinut, koska epäilen, että se aiheuttaisi juurikin sen, etten kauaa jaksaisi vaan repsahtaisin.

Ruoan teen siis tosiaankin itse tai tällä hetkellä mies tekee, koska kipsin kanssa ruoan laitto on hankalaa.

ap

Pullat, sipsit, karkit, leivonnaiset, pitsat, suklaat, jätskit yms. naposteltava.

Syö kunnon ruokaa, ei eineksiä. Tee ruoka itse. Käytä kermaa ja rasvaa kohtuudella, älä jätä kokonaan pois. Voin voit vaihtaa öljyihin.

Jos sulla on tapana napostella, varaa jääkaappiin esim. kurkku ja porkkanalohkoja, marjoja ja hedelmiä, joita voit sekoittaa rahkaan tai raejuustoon. Esim. ananas-raejuusto on tosi hyvää.

Päivittäin voi syödä puoli kourallista pähkinöitä tai pari palaa tummaa suklaata.

Jos repsahdat, niin jatka ruokavaliota seuraavana päivänä. Satunnaiset herkuttelupäivät eivät haittaa, kunhan homma ei mene täysin överiksi.

Kipsistä huolimatta voit esim nostella pieniä painoja erilaisilla liikkeillä (puolen litran täytetyt vesipullot käyvät hyvin painoiksi), tai jännittää vatsalihaksia vaikka vain istumalla ryhdikkäästi.

Tsemppiä! :)

Vierailija
12/12 |
26.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei vaan yksinkertaisesti ole ollut nälkä enkä siksi ole syönyt tuon enempää. Nyt olen silti pyrkinyt pitämään kalorit vähintään alle 2000kcal, mutta kun en liiku niin joka päivä en vaan saa syötyä tuota määrää. Nyt kun masennus on paranemaan päin, niin en myöskään koe tarvetta herkutteluun tai siihen, että söisin koko ajan.

ap

Kun sulla on noinkin paljon painoa, älä todellakana ryhdy millekään 1200 kcal / päivä dieetille! Sulle tulee siitä vain ikävä olo ja ahmimishimot, ja lopetat todennäköisesti dieetin muutaman viikon tai kuukauden päästä koska se tuntuu ikävältä!

Ota rauhallisesti, tuo täällä suositeltu Kiloklubi (ilmainen) on hyvä apu, se suosittele järkeviä painoon, ikään ja aktiivisuuteen suhteutettuja kalorimääriä syömiseen. Suosittelen rekisteröitymään sinne, tekemään oman ohjelman ja noudattamaan sitä. Mulla ylipainoa oli vähemmän, mutta rauhallista tahtia pääsin painosta 70 painoon 53 syöden 1800 kcal / päivä :)

Tuo mikä pitää nälän pois on tosi tosi yksilöllistä. Toiset sanoo että rasva, toiset proteiini, toiset että hiilihydraatti. Kokeile ja tee niin kuin kroppasi sanoo. Esim. mulla rasvainen pasta on ehkä paras nälänpitäjä, mutta joillekin se ei toimi vaan pihvi ja salaatti on parempi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän neljä