kysymys teille, joilla on ollut rippi- tai ylioppilasjuhlat tms. kotona
otitteko kaikki matot pois lattioilta, jolloin koti on vähän ankean näköinen, vai pesittekö kaikki matot juhlien jälkeen? Kun on paljon väkeä, huomaako mattojen puuttumista edes?
Kommentit (11)
sateisen sään sattuessa ainakin kaikki lattiat ovat kurassa. ap
kengät jalassa.
Miksi matot pitää viedä pois? Oliko teillä ohjelmassa tanssia?
Eikä ollut tarvetta pestä juhlien jälkeen. Kaikki vieraat olivat kengät jalassa.
jolla olisi sattunut sateinen sää juhlien aikaan? ap
Sää oli sateinen, mutta juhlissa matot pysyivät lattialla. Kaikki pyyhkivät kenkänsä ovella, joten mattoja ei edes tarvinnut pestä. Tosin kaikki meidän matot ovat tummia; likaa ei huomaa.
ja matot olleet paikoillaan ja puhtoisia juhlien jälkeen
jos sataa, joudun pesemään juhlien jälkeen parikymmentä mattoa. Ottaisitko ne pois kaikki, osan vai ei ollenkaan? ap
nykyaikaan ei osata edes tällaista päätöstä tehdä ilman palstatukea:=P
Miehen suvun juhlissa aina sisälle mennessä riisutaan kengät eteiseen (korkkaritkin ja ollaan sukkahoususillaan, mihin minun oli alkuun vaikea tottua). Oman suvun juhlissa aikuiset ovat kengillä ja lapset riisuvat ne, mutta matot ovat silti olleet lattialla.
Jos sinulla on jokin matto, jota on kallis pesettää tai pelkäät jäävän näkyviä tahroja pesusta huolimatta niin ehkä sellaiset kannattaa kerätä varastoon ja järjestää helpommin pestävät/turvallisemman väriset matot siten, ettei asunto näytä ankealta. Jos esim pelkäät olohuoneen maton puolesta, saisitko siirrettyä sinne maton vaikka jonkun lapsen huoneesta ja lapsen huoneeseen taas jonkun perus "räsymaton"? Silloin ei tulisi mattojen puuttumisesta seuraavaa ankeutta, mutta ei myöskään pesemisestä ongelmaa.
Nurmikkoa ei tietenkään kannata leikata juuri ennen juhlapäivää, jolloin siitä kulkeutuisi roskaa sisään. Kulkureitti pitäisi olla sellainen,että vieraiden ei tarvitse tarpoa kurassa.
Matto kuistilla ja eteisessä vähentää kovasti sisään tulevaa likaa - luulisin, sillä ei meillä ollut tarvetta pestä mattoja juhlien jälkeen.
Sateistakin on ollut, mutta jostakin syystä meillä ei ole ollut mitään ongelmaa mattojen kanssa. Toisaalta, ei meillä ole muutenkaan niin erinomaisten siistiä ja hygieenistä. Jos matolle on sattunut tipahtamaan jotain sellaista, että on jäänyt tahra, se on käännetty ensin toisin päin ja pesty sitten joskus myöhemmin.