Äitini oli lukenut Myyrmäen pommisurmaajan isän kirjoittaman kirjan.
Siinä kirjassa isä kertoi, kuinka poika oli ekaluokasta lähtien kiusattu ja syrjitty. Ei ollut kavereita, kukaan ei huolinut joukkoonsa. Kaikki ryhmätyöt teki aina yksin kun kukaan ei huolinut ryhmään.
Nyt tähän hätään en muista kirjan nimeä mutta täytynee lukea tuo.
Kommentit (4)
oli kirjan nimi. Mäkin oon lukenut, oli hyvä mutta pelottavaa että oli totta. Muistan jonkin verran tuosta tapahtuneesta, oon kuitenkin sitä ikäpolvea joka on ollut tolloin teini enkä oo niin uutisia silloin kuunnellut.
Mun mielestä on turhaa kaikkea pistää kiusaamisen piikkiin, jotain muutakin täytyy olla ihmisellä silti "vialla". Useita ihmisiä kiusataan ja vain murto-osa tekee tälläistä. Ei silti, en missään tapauksessa hyväksy kiusaamista!
oli kirjan nimi. Mäkin oon lukenut, oli hyvä mutta pelottavaa että oli totta. Muistan jonkin verran tuosta tapahtuneesta, oon kuitenkin sitä ikäpolvea joka on ollut tolloin teini enkä oo niin uutisia silloin kuunnellut. Mun mielestä on turhaa kaikkea pistää kiusaamisen piikkiin, jotain muutakin täytyy olla ihmisellä silti "vialla". Useita ihmisiä kiusataan ja vain murto-osa tekee tälläistä. Ei silti, en missään tapauksessa hyväksy kiusaamista!
siis olis ollu ajastin mukana, ja tarkotus oli että yöllä räjähtäis. En sitte tiiä miten se loppujenlopuksi olis ollu, vai jäikö se auki.
http://www.tiede.fi/artikkeli/1295/kuinka_myyrmannin_tapaus_tutkittiin
Tarkoituksena oli, että pommi olisi räjähtänyt vasta sulkemisjan jälkeen, mutta kokematon pommintekijä ei osannutkaan. Ajastimen olemassaolo kuitenkin puhuu tämän olettaman puolesta.
Olihan nämä molemmat koulusurmaajatkin koulukiusattuja vuosien ajalta, kuten myös tämä viimeisin puukottaja. Kyllä se voi laittaa pään vinksalleen jos aina kiusataan ja jatkuvasti syrjitään. Mitään läheisiä kaverikontakteja ei ole. Todella kurjaa.
Tätä olen yrittänyt selittää pojalleni (12-v.) joka on ollut koulukiusaaja. Hänen luokallaan on poika, jota on kiusattu AINA. Päiväkodista lähtien. Poikani on sanonut kuinka hän VIHAA tätä poikaa. Mun mielestä se on ihan järkyttävää. Onneksi tilanne on luokalla rauhoittunut, mutta pojan kertoman mukaan tätä kiusattua poikaa kiusataan nykyisin tosi paljon muiden luokkalaisten taholta. Jopa 2. luokkalaiset kiusaa poikaa, joka on siis 6. luokalla!
Järkyttäää miten joku lapsi profiloituu kiusattavaksi, ja tästä on lähes mahdotonta päästä eroon. Kuten on myös kiusaajan ja häirikön roolista.