Millä saa kuriin työntekijän, joka pois töistä jatkuvasti?
Ei varmasti sellaista viikkoa ole, jolloin hän ei olisi pois vähintään yhtä päivää. Vuosikausia on tehnyt tätä ja toiset jo tietävät, että on vain laiska eikä todellisuudessa sairas.
Mutta kun sairaslomatodistus löytyy useimmiten, niin pomo ei voi tehdä asialle mitään.
Tämä henkilö mm. on hakenut terveyskeskuksesta sairaslomatodistusta sitä saamatta, jolloin meni yksityiselle ja taas tuli pari viikkoa sairaslomaa :(
Kommentit (51)
syy voi olla kotona, ongelmia parisuhteessa, masennusta jopa ihan vain laiskuutta.
Alkoholi ongelma vaatii ajoittain rokulipäiviä. Vaikea noita on saada kuriin. En ihmettele jos työkavereista alkaa näkyä asenteessa tälläistä ihmistä kohtaan.
Sitten tälläinen vätys saapuu töihin. Eiliseltä kokemusta omasta aamuvuorosta hoitoalalla. Tämä yksi ei saanut osaston 15 potilaasta pestyä yhtään. Oli petaamassa kolmelle potilaalle sängyn suihkun aikana. Itse olin mukana 9 potilaan pesuissa, åesten puolet (kahden hoidettavia). Viimeisen potilaan kohdalla yllätin tämän hoitajan kylppäristä istumassa!! Viimeisen syötettävän kohdalla hänelle tulee aina pissahätä tms.
Helvetin vätys ja mun puolesta saa tuntea sen nahoissaan, jos ei kerta muuta työntekoaan.
Joskus jos tapaus selvä käy muunkin lääkärin (esim. keskussairaalan)todistus. Ja jos on tuonut muun, pyydän käymään omalla työterveyslääkärillä.
Näin loppuu tuo keinottelu!
yhteiskunta ei sovi kaikille. Osa ihmisistä ei vaan jaksa 8h/päivässä viitenä päivänä viikossa. Omalle elämälle ei jää aikaa. Työviikon pituutta pitäisi lyhentää kaikilta 30 tuntiin, vähenisi saikutkin. Halukkaat voisivat tehdä lisätöitä.
palkkaa saman verran kuin 40 tuntia tekevät, tietysti?
Mikäpä estäisi näitä jaksamattomia pyytämään työnantajalta että saisivat tehdä osa-aikatyöviikkoa. Mutta eivät pyydä koska haluavat palkan 40h:lta viikossa ja sitten saikutetaan jotta voidaan olla kotona.
Työnantaja voi halutessaan sanoa, että nyt menet jollekin tietylle lääkärille. Tuollaisessa tapauksessa meidän työpaikalla työntekijän piti käydä yhdellä nimenomaisella lääkärillä, jolle oli kerrottu, tilanteesta. Sairauslomaa ei hyväksytty keneltäkään muulta. Siihen nimittäin on työnantajalla oikeus. Lääkärin kautta on tietenkin oikeus päästä erikoislääkärille tarvittaessa.
Pian tulikin luvattomia poissaoloja ja ei mennyt montaakaan kuukautta kun tyyppi oli ulkona.
Sen verran annettiin armon käydä oikeudesta, että sai itse irtisanoutua.
Tehkää asioille jotakin ja ottakaa selvää. Ei niitä lusmuja tarvitse katsoa työpaikalla.
siinä kohtaa kun muut joutuvat tekemään omien töiden ohessa tämän sairastajankin työt. Ilmeisesti saamatta edes ylimääräistä korvausta. Kannattaisi ottaa esimiehen asia puheeksi. Tai teidän muidenkin alkaa sairastaa enemmän. Raivostuttaisi tehdä yhden ja saman ihmisen töitä jatkuvasti. Nykyään työelämässä jo niin kireä tahti että jokaisella riittävästi omissakin töissä.
Ei työnantajan ole pakko hyväksyä mitä tahansa sairauslomatodistusta. Voi määrätä käyttämään tiettyä lääkäriä eikä siltikään ole pakko maksaa sairausajalta palkkaa vaikka todistus olisikin.
Työkavereille ei kuulu työkaverin terveydentila tai sairaudet. Ne ovat yksityisasia.
Itse olen usein lyhyillä sairauslomilla pitkäaikaissairauteni vuoksi. Varmaan minuakin pidetään lintsarina, mutta sen kuin pitävät.
Mieluummin olen töissä ja sairauslomilla kuin kokonaan eläkkeellä, mitä minulle on useamman kerran ehdotettukin. Pomo on ainut työpaikallani joka sairauteni tietää ja on hyvin ymmärtäväinen tilanteelleni. Olen myös tullut työpaikka kiusatuksi poissaolojeni vuoksi. Myös minulla on oikeus työntekoon ja mielekkääseen elämään vaikka olenkin perussairas.
työkavereitasi? Esim. sitä että hyvin usein he joutuvat hoitamaan sinunkin työsi kun olet poissa. Ylitöihin eivät saa jäädä, palkkaa ei tule yhtään enempää mutta samassa ajassa on hoidettava sinunkin tonttisi. Nykyään on vielä joka paikassa tehostettu työntekoa niin että hyvä kun omat työt ehtii tehdä työvuoron aikana.
En ihmettele jos muiden suhtautuminen on nuivaa. Kyllä paljon poissaolevan pitää ymmärtää haitta mitä siitä muille aiheutuu ja jäädä kokonaan pois töistä. Mutta eipä taida sinuakaan haitata palkka mitä saat vaikka olet poissa perussairautesi vuoksi. Kyllähän se kummasti "elämän mielekkyyttä" lisää kun on enemmän rahaa käytössä.
Sitä käytettävä ja tarvittaessa kehottaa erikoislääkärille tms. Tämän lisäksi työnantaja voi ehdottaa ns korvaavia töitä jos vähänkin mahdollista sairaudessa. Eli jos et kykene omiin töihisi niin esimies etsii jonkun muun tehtävän. Toki korvaavista töistä voi kieltäytyä mutta haittaa jatkossa... Korvaavien töiden ainut tehtävä on saada tämä sairaslomalainen työpaikalle sillä työn järkevyys usein kovasti kyseenalaista.
Tosin meiltä lähti hänen tilalleen samanlainen "vätys", että tilanne siis molemmilla työpaikoilla säilyi samana.
Tuollainen paitsi kuormittaa muita hoitajia, ihan fyysisesti, myös henkisesti. Hoitotyö on fyysistä työtä, jos potilasmäärä on suuri ja kiire niin ergonomia ei aina onnistu. On raskasta nostaa, käännellä ym vastustelevia potilaita. Tälläisen työntekijän vuoksi niitä tulee 4 sijasta 8 hoidettavaksi. Potilaita ei ennätä hoitaa hyvin, eilen jätettiin kaikilta kainalot pesemättä. Koska yhden työpanos vaikuttaa paljon jo valmiiksi alimitoitetussa työssä. Haavahoitoja lykätään ym, koska eilen sattui sairaskohtaus joka oli myös hoidettava.
Meidän työssäkärsii aina myös potilas! Olen kaupungilla työssä, ei tässä työntekijämäärässä esimiehiä kiinnosta...
Ei auta vaikka kuka tietäisi mitä. Laki antaa suojan ja juuri niin se pitää ollakin.
Mies on yrittäjä ja nähty on tekosairaskin työntekijä. Eikä kyse ollut TODELLAKAAN viihtymättömyydestä/kiusaamisesta vaan on edelleen miehen kaveri ja käyvät jopa perhekylässä meillä. Ongelma oli vain jatkuvat poissaolot kaikenlaisilla sairauksilla. On seurattu tässä jälkikäteen ja jatkaa samaa saikkuiluaan kaikissa työpaikoissa. Naureskellen kertoo olevansa taas sairaslomalla... eikä näy mitään päälle. Kyllä se niin vaan on, että ihmisissä on oikeasti näitä lorvejakin. Ei sille mitään voi. Mukava tyyppi sinänsä, mutta työntekijänä oli meidän perheelle painajainen.
Pikkusiskoni on yksi tälläinen. Sattui nyrjäyttämään nilkkansa, niin haki saikkua varmaan 3kk ties mistä. Aina vaan nilkka sattui... Joopa joo. Viimeksi pari viikkoa sitten sanoi suoraan, että hakee hartiakivuista saikkua viikon, kun tympii työt. Valehtelematta on sairaslomalla 3-4kk vuodesta, perusterve nuori nainen. Jos vaan sattuu saamaan vaikka flunssan, niin voi sairastaa sitä parikin viikkoa kotona. Toisella viikolla ei ole enää oireita paitsi ruikuttaa yksityiselle lääkärille, niin saikku jatkuu vaan.
Työyhteisö on jees, tykkää työkavereistaan. Työnsisältö ei miellytä ja tuskinpa tuo laiskuri mitään mukavaa duunia löytäisi vailla kunnon koulutusta koskaan. Ei kai se työnantajan vika ole, jos neiti ei tykkää työstä? Vai pitääkö teidän mielestä työnantajan sitten järjestää työstä mukavampaa? Jos työ on vaikka tehtaan linjalla olemista, niin se nyt vaan on sitä ja piste. Sitten pitää lopettaa, jos ei homma nappaa. Odotan kauhulla, kun pian alkaa poru, kun heillä tn. tulee yt:t keväällä ja sitä voi arvata, miten käy.
Toki voi vaatia käyttämään tiettyä lääkäriä. Ja teettää työkykyarvion.
Ammattiyhdistysliiton lakimies?
Ainakin voidaan osoittaa uusi työtehtävä ja palkan-alennus. Helposti voi osoittaa, että ei ole kykenevä hoitamaan nykyisiä työtehtäviään.
Pomosi on nössö. Nykyään kuuluu useimpien työpaikkojen vakiotapoihin, että kun poissaoloja kertyy tietty määrä, esim. kolme eri kertaa saman kuukauden aikana tai kaksi viikkoa yhtäjaksoisesti, esimiehen on järjestettävä töihinpaluukeskustelu, josta tehdään pöytäkirja. Siinä käydään läpi sairauslomien syyt ja keinot, joilla niitä voidaan jatkossa ehkäistä.
Jos poissaoloja on noinkin paljon, pitää järjestää työterveyskeskustelu, jossa on mukana työterveyden edustaja ja mahdollisesti työsuojeluvaltuutettu tai luottamusmies. Ja jälleen käsitellään poissaolojen syitä.
Eiköhän nämä keinot saisi työkaverisikin poissaolot kuriin.
Pomollasi on keinot, hän on vain valinnut ola käyttämättä niitä.
Kakkosella oli erittäin pätevät ohjeet.
Ei sairauksille mitään voi. Toiset nyt vaan on terveempiä kuin toiset.
todennäköisesti on. TÄllöin se, mitä te voitte - ja teidän pitää - töissä tehdä, on järjestää työolot sellaisiksi, että hänkin pystyy niissä työskentelemään. Mikä siellä sitten onkin vialla, korjatkaa se. Kyse voi olla jostain huonosta yleisolosuhteesta, jota esim fyysisesti vahvemmat työntekjät kestää, mutta joka ei oikeasti ole kenellekään hyväksi ja josta tämä yksi kärsii muita enemmän. Tämmöinen asia olisi esimerkiksi ilmanvaihto, veto-ongelma, homeongelma, ergonomiset kysymykset (onko kunnon tuolit ja pöydät vai jotain rääpäleitä, huonot näytöt, jne.), työilmapiiri tai vastaava.
Tai kyse voi olla jostain hänen omasta, mahdollisesti vielä diagnosoimattomasta terveysongelmastaan, joka teillä oireilee, esim allergia, selkävaiva tms. Korjaustoimenpiteet kohdistuu kuitenkin noihin yllämainittuihin tietysti sen mahdollisen allergialääkkeen tms. kanssa yhdessä.
Laiskuudeksi leimaaminen on yksinkertaisesti väärä ja tehoton menetelmä.
monessa paikassa puuttuvatkin, mutta teillä vain ei haluta. Tarpeen tullen työnantaja keskustelee asiasta työterveyshuollon kanssa, ja työntekijälle ilmoitetaan, ettei sairaslomatodistusta hyväksytä muualta kuin työterveyshuollosta. Silloin se jää lääkärin arvioitavaksi, onko sairaslomalle kulloinkin todellista tarvetta.
Työkavereille ei kuulu työkaverin terveydentila tai sairaudet. Ne ovat yksityisasia.
Itse olen usein lyhyillä sairauslomilla pitkäaikaissairauteni vuoksi. Varmaan minuakin pidetään lintsarina, mutta sen kuin pitävät.
Mieluummin olen töissä ja sairauslomilla kuin kokonaan eläkkeellä, mitä minulle on useamman kerran ehdotettukin. Pomo on ainut työpaikallani joka sairauteni tietää ja on hyvin ymmärtäväinen tilanteelleni. Olen myös tullut työpaikka kiusatuksi poissaolojeni vuoksi. Myös minulla on oikeus työntekoon ja mielekkääseen elämään vaikka olenkin perussairas.