Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

lapsimäärä perhepäivähoidossa

Vierailija
12.10.2008 |

jos pph:lla on 3½ lasta hoidossa niin voiko ottaa 2 lasta osapäivähoitoon ?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
12.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli periaatteessa voi, jollein nuo kaksi ole hoidossa samoina päivinä/samoina kellonaikoina



joku viisaampi varmaan tietää tarkemmin

Vierailija
2/5 |
13.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai jopa 8 osa-aikaista kunhan eivät ole yhtäaikaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
13.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Googleta lasten päivähoitolaki.

Vierailija
4/5 |
13.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

pph:lla saa olla korkeintaan 4 kokoaikaista, ja 1 osa-aikainen, JOS on eskarilainen tai ekaluokkalainen. Tilapäisestikään määrä ei saa ylittyä. Meidän pph:lla vain 3 kokoaikaista ja välillä 1 varahoitolapsi.



Mutta veljen lapsen pph:lla muualla on yhteensä 7 lasta, jotka pääsääntöisesti yhtäaikaa (kaikki alle 3-vuotiaita). Löytyiskö keltään lakitietoa?

Vierailija
5/5 |
13.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

lain mukaan pph:lla saa olla 4 kokoaikaista ja lisäksi 1 eskarilainen tai koululainen osa-aikaisena. Kaksi osa-aikaista lasketaan vastaamaan yhtä kokonaista, eli käytännössä lapsia voi olla pph:lla kirjoilla enemmänkin kuin 5, jos oletetaan että nämä osa-aikaiset eivät ole hoidossa yhtä aikaa. meidän kunnassa ainakin vielä sallitaan myös tilapäinen ylitys, joita tällä systeemillä tietysti myös väkisin tulee.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi yksi