Kirja vs. leffa: Hohto
https://areena.yle.fi/1-50272629
Olenko ainoa jonka mielestä elokuva on kuitenkin parempi kuin kirja? Ja varsinkin paljon pelottavampi?
Kommentit (13)
Vierailija kirjoitti:
Yhdestäkään Stephen Kingin yliluonnollisia elementtejä sisältävästä kauhukirjasta ei ole tehty hyvää elokuvaa.
Eiköhän tuo kirja muisteta silti nykyään elokuvan takia
Oon vannoutunut King-fani, mutta Kubrick tekee elokuvasta sopivalla tavalla vielä kieroutuneemman kuin kirja on. Ja kun on sen katsonut, kirja tuntuu kieltämättä aika kesyltä.
Osa niistä kuvista ja kohtauksista palaa mieleen vielä vuosien jälkeen elokuvan katsomisesta.
Pitempi Amerikan-versio elokuvasta on myös paljon parempi kuin se mitä täällä on perinteisesti katsottu
Tarinahan kertoo toipuvan alkoholistin mökkihöperyydestä keskellä ei mitään.
En ole koskaan ymmärtänyt tuon elokuvan hohtoa. Pidän kuitenkin erilaisista elokuvista, uusista ja vanhoista joten voisko joku kertoa mikä siinä on hyvää, moni kehuu vain koska joku muukin kehuu.
King on itse vahvistanut ko. tarinan olevan vertauskuvallinen, kun hän itse taisteli oman addiktion kanssa.
Hohto -elokuva on hieman poliittisesti epäkorrekti. Elokuvassa sanotaan n i g g e r sana 3 kertaa ja lopussa Jack Torrence tappaa kirveellä mustan miehen ja lisäksi elokuvassa on naisalastomuutta, joka on poliittisesti epäkorrektia. Mutta jos nämä asiat eivät häiritse, niin voi varmaankin todeta, että Hohto -elokuva on kauhugenren ehdotonta aatelia. Loistava elokuva mielestäni.
Baarimikko ja hovimestari on elokuvassa paljon onnistuneempia hahmoja. Kokki samoin.
Hotellinjohtajalla taas on kirjassa paljon isompi rooli ja Wendyllä huomattava taustatarina sekä on muutenkin ihan erilainen ihminen. Johtaja tuntuu silti ihan turhalta mutta Wendy kirja vs. leffa on enemmän makuasia.
Vierailija kirjoitti:
En ole koskaan ymmärtänyt tuon elokuvan hohtoa. Pidän kuitenkin erilaisista elokuvista, uusista ja vanhoista joten voisko joku kertoa mikä siinä on hyvää, moni kehuu vain koska joku muukin kehuu.
Mielestäni Kingin kirjoissa hyvää on usein hyvin realistinen tapa käsitellä ikäviä asioita siloittelematta, kuten alkoholismi päihteet, kuolemansairaus, koulukiusaus jne. Hän on myös erittäin hyvä liittämään vaivihkaa amerikkalaista kulttuuria kirjoihin mukaan. Esimerkiksi Hohdon jatko-osassa hohtavia ihmisiä vainonnut "True Knot" menehtyi tuhkarokkoon. Idea lienee peräisin Amerikassa vellovasta rokotevastaisuudesta.
Kirjassa paneudutaan enemmän hotellin historiaan ja siihen miten siellä on aiemminkin tapahtunut kauheita asioita, elokuvassa vaikuttaa siltä, että Jack tulee mökkihöperöksi ja siksi yrittää tappaa perheensä. Se hohtaminen ja yliluonnolliset asiat on vähän sivussa ja osa voi jäädä huomaamatta, jos ei ole lukenut kirjaa.
Elokuva on ihan hyvä, mutta niin paljon on jätetty pois, että melkein kuin seuraisi eri tarinaa mikä kirjassa on.
Kirja hyvä mutta elokuva klassikko.
Yhdestäkään Stephen Kingin yliluonnollisia elementtejä sisältävästä kauhukirjasta ei ole tehty hyvää elokuvaa.