Egypti vai Tunisia?
Syyslomalla olis tarkoitus lähteä etelään (eurooppa) ja ei taida enää olla välttämättä aurinkoiset ja lämpimät kelit esim turkissa ja kreikassa tohon aikaa syksyä, joten ei taida jäädä muita vaihtoehtoja kuin egypti,tunisia tai kanaria. Kanarialla tullut käytyä sen verran monta kertaa joten sinne en välttämättä haluais tällä kertaa lähteä.
Kommentit (4)
Mieluummin sinne Kanarialle, niin ei tule ongelmia ja pysytte terveinä...
Tai käydä korkeintaan tallinnan&ruotsin laivalla, tosin niissähän saattaa törmätä ylimielisiin hoikkaakin hoikempiin venakoihin..
Ap, Egyptissä Rakastetaan lapsia, ja kunnioitetaan turisteja, he todellakin taitavat mm palvelumentaliteetin ja ovat äärimmäisen ystävällisiä.
Terveysongelmana meillä oli minun ja 8v:n 1vrk vatsakipuilu, hotellin lääkäri oli paikalla 24/7 ja sekin palvelu ensiluokkaista.
miehelle ja 10v:lle ei tullut mitään.
Jostakin syystä mallorcalla tuli ruokamyrkytys..
-2-
Mieluummin sinne Kanarialle, niin ei tule ongelmia ja pysytte terveinä...
Juuri viime syysloman vietimme siellä.
Tosin jos kaipaat +30C niin ei sitte Kreikka käy.
Viime reissulla tosiaan oli 25-27C.
Mukava kohde on myös Lanzarote. Suosittelen lämpimästi.
Vei sydämemme heinäkuussa, uudelleen mahd pian.
Vietimme siellä ikimuistoist 3-vkoa, kouluikäisiä nuo lapsemme.
Ainoa negatiivinen puoli oli se myyntikulttuuri siellä, mutta pitää vaan tiukasti sanoa "no thank you" tai "i am only watching" tai kävellä vaan ohi ja ylipäätään kannattaa suhtautua niin että se vaan on sitä kulttuuria eikä ne pahalla sitä tee.
Tunisiassa kauppaaminen kuulema kymmenkertaisesti aggressiivisempaa..