Pitäisikö pääministeri Petteri Orpon erota Helsinki Garden hankkeen sotkujen takia?
Jan Vapaavuori kävi vuosina 2024–2025 jopa valtiovarainministeriössä (VM) paikan päällä juttelemassa mahdollisuudesta saada hankkeelle 110 miljoonan euron lainatakaukset. Takausta ei herunut. VM:llä oli tyrmäykselleen useita perusteluita: hankkeen korkea luottotappioriski sekä muut samantyyppiset Helsingissä, Vantaalla ja Turussa kilpailevat hankkeet. Julkisuuteen tulleet asiakirjat osoittavat, että Helsingin Garden-hankkeen takauksen torjuivat loppuvuonna 2024 paitsi VM:n virkamiehet, myös valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) itse.
Viime perjantaina Orpo eduskunnalle antamassa kirjallisessa vastauksessa avustusta pidettiin perusteltuna, koska sillä arvioidaan olevan myönteisiä talous- ja työllisyysvaikutuksia. On epäselvää, kuka tai mikä taho pitää Orpon mukaan avustusta myönteisten talous- ja työllisyysvaikutusten takia perusteltuna. VM:n mukaan hankkeesta ei nimittäin tehty ministeriössä lainkaan vaikutusarviota.
Pitäisikö pääministeri Orpon erota tehtävästään sillä hänen toimintansa perustelut viittaavat vahvasti hyvä veli verkoston kaltaiseen toimintaa tilanteessa, jossa 35 miljoonaa euroa ottaen huomioon valtiontalouden nykyisen tilanteen ja moneen muuhun alaan kohdistuvat leikkaustarveet? Antti Rinne joutui eroamaan pääministerin tehtävästä joulukuussa 2019 häneen kohdistuneen kovan kriitikin seurauksena mm. Postin omistajaohjauksen takia.
Kommentit (12)
Vieläkö Orpolle löytyy kannatusta pääministerinä vai pitäisikö hänet korvata esimerkiksi saman puolueen Elina Valtosella tai Antti Häkkäsellä?
Demarien puoluetoimisto tuuraa hesarin toimittajien kanssa. Kumpi on nyt vetovastuussa, vai onko vihreitten vuoro?
Vierailija kirjoitti:
Demarien puoluetoimisto tuuraa hesarin toimittajien kanssa. Kumpi on nyt vetovastuussa, vai onko vihreitten vuoro?
Vasemmistoliiton veto
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Demarien puoluetoimisto tuuraa hesarin toimittajien kanssa. Kumpi on nyt vetovastuussa, vai onko vihreitten vuoro?
Vasemmistoliiton veto
Kyllä tuo Orpon toiminta haiskahtaa pahasti ns. kaverikapitalismilta ja hyvä veli verkoston toiminnalta ottaen huomioon Vapaavuoren puoluetaustan. Se ei edellytä minkään vasemmistopuolueen kannattamista.
Orpo on korruptoitunut paska, mutta Purra ja moni muu ihan samanlainen ongelmajäte.
Hallituksen pitää erota.
Ei mitään luottamusta näihin korruptoituneisiin köyhien kyykyttäjiin.
Vierailija kirjoitti:
Orpo on korruptoitunut paska, mutta Purra ja moni muu ihan samanlainen ongelmajäte.
Moni muu = kaikki vasemmistolaiset.
Virkamieshallitus eli toimitusministeriö hoitakoon asioita Kokoomus Orpon porvarihallituksen erottua seuraaviin eduskuntavaaleihin asti ensi vuoden huhtikuussa
Orpo ja Purra leikkaavat köyhiltä kylvääkseen miljoonat kokoomuslaisten kaverien leikkeihin.
Vierailija kirjoitti:
Tottakai pitää erota.
Äitis eroaa ei Orpo koska syytä ei ole.Se ei ole syy jos punikit tahtoo sitä samaa on jatkunut jo hallituksen alusta saakka
Tietysti pitäisi, mutta kun yritystukien ja verohelpotusten jakaminen yrityksille, sekä varattomien riistäminen on vielä pahasti kesken, niin ei voi erota.