olisiko mielestäsi hyvä idea antaa ajokorttilupa vaikkapa 17 vuotiaalle, jos maan syntyvyys on jyrkästi laskusuunnassa?
Ihan vaan vertailun vuoksi vaikkapa sellaiseen tilanteeseen, jossa alkoholiongelmaisten määrä ja kuolemat on lisääntymässä, niin mahdollistetaan Alkojen laajennetut aukioloajat ja kotiinkuljetus?
Joskus mietin että kuka näitä asioita keksii ja miksi olen joutunut johonkin komedia-simulaatiotodellisuuteen
Kommentit (9)
Nykynuorille ei pitäisi antaa yhtään mitään.
Tuo on kuitenkin aika marginaalinen syy lapsikadon aiheuttajaksi. Elinkustannusten nousu samanaikaisten lapsiperheisiin kohdistuneiden leikkausten kanssa on omiaan johtamaan siihen, että tulevaisuudessa ei enää tarvitse pohtia nuorten kuskien ongelmia. Heitä kun ei enää ole.
Vierailija kirjoitti:
Tuo on kuitenkin aika marginaalinen syy lapsikadon aiheuttajaksi. Elinkustannusten nousu samanaikaisten lapsiperheisiin kohdistuneiden leikkausten kanssa on omiaan johtamaan siihen, että tulevaisuudessa ei enää tarvitse pohtia nuorten kuskien ongelmia. Heitä kun ei enää ole.
Taidat olla yksi lakitekstin valmistelijoista, kun sinulta meni koko aloituksen taekoitus ohi.
Ajokortti ikä pitäisi nostaa 21.v jo riitää nuorisokaahailut ja kuolemat, jenkkityylin paskaa joka otettiin suomeen.
Amerikassa tietämissäni osavaltioissa ajokortin saa 16v. Suomi on tämmöinen takapajula, josss koutetaan estää kaikin keinoin nuorten eteenpäin meno.
Pitäisikö rautakauppoja lisätä, ja rakennustarvikeyrityksiä. Kun asuntorakentaminen hiljenee, niin sehän kertoo siitä, että niitä ei ole tarpeeksi.
Syntyvyys laskee sen takia, kun kondoomit on niin halpoja. Jos niitten hintaa nostettas roimasti, niin syntyvyys ampaisisi nousuun. Kausaalio- korrelaatio, kyllähän ton nyt ääliötkin tietää.
Se on erittäin hyvä idea. Eihän se ajokortti niinkään kiinnosta vaan panopaikka. Mikä sen privaatimpi onkaan kuin isän auto. Pääsee nuori "ajeleen" riittävän usein, niin tulee monipuolista kokemusta.
Olen koko aikuisikäni ihmetellyt monia päätöksiä. Ihan kuin olisi hatusta vedetty, ilman että mietitään mitä seurausta noilla päätöksillä on.