Somessa huolestuttiin tuhansia pulloja palauttaneesta hyväntekijästä -"törkeä verojen kiertäjä"
Somessa on huolestuttu pullopanttien verotuksesta. Opiskelija Jan Wahlberg palautti maanantaina Enontekiön Hetan kylän ruokakauppaan lähes 7 400 pulloa ja tölkkiä. Palautuksesta saamansa noin 1 120 euroa hän lahjoittaa hyväntekeväisyyteen.
Ylen uutisointi asiasta herätti keskustelua niin sosiaalisessa mediassa kuin uutisen kommenteissa. Wahlberg sai osakseen ihailua ja kehuja ajattelevaisuudestaan ja reippaudestaan, mutta myös pohdintaa verotukseen liittyen.
Kerätyistä pulloista pitää maksaa veroa. Wahlbergin mukaan asia on ollut hänen tiedossaan jo keräystempauksen alusta asti. Verottajan kiinnostus erikseen asiaa kohtaan ei häntä huoleta.
– Tarkoituksenani on ilmoittaa pulloista saadut tuotot veroilmoitukseen ja toimia lain mukaan.
Hän kertoo asioineensa myös pankin kanssa, jotta saa panttirahat tililleen ja eteenpäin lahjoituskohteisiinsa. Jan Wahlberg aikoo lahjoittaa pullorahat Ukrainan humanitääriseen työhön ja ALS-taudin tutkimuksen kehittämiseen sekä kolmanteen, vielä salaisuutena olevaan kohteeseen.