Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hälytysjärjestelmä

Vierailija
16.05.2026 |

Miksi hylkäsitte toimivan hälytys järjestelmän käyttöönoton Suomessa ja nyt huutelette sen perään kepulit,näin teitte v2020 tietysti sannukan hallitus asialla.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
16.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kelpaa jo keksitty vaan pitää jakaa rahaa joillekin ja keksiä tuo jo keksitty uudelleen. 

Vierailija
2/2 |
21.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä järjestelmä riippuu aika paljon siitä, onko kyse kodista, mökistä vai pienestä toimistosta.

Itse miettisin ensin, halutaanko vain ilmoitus omaan puhelimeen vai ratkaisu, johon kuuluu myös hälytyskeskus- ja vartiointipalvelu. Lisäksi kannattaa erottaa kamera, hälytysjärjestelmä, paloturva ja vuotovahdit toisistaan – ne ratkaisevat vähän eri ongelmia.

Mökille esimerkiksi kamera voi olla hyvä alku, mutta jos kohde on kaukana, tärkeä kysymys on: kuka reagoi, jos hälytys tulee? Kotiin taas voi olla tärkeää yhdistää murto-, palo- ja vuototurva samaan kokonaisuuteen. Pieneen toimistoon mukaan tulee usein myös kulunhallinta ja vastuu siitä, kuka saa hälytykset.

Kirjoitin aiheesta laajemman vertailuoppaan tänne, tästä voi olla apua päätöksessä:

https://turvavertailu.fi/blogi/halytysjarjestelmien-vertailu-2026/

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kaksi kuusi