Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Papin aamen avioliittoon vihkimisessä ei ole edes raamatullinen rituaali vaan katolisen kirkon keksintöä!

Vierailija
12.05.2026 |

Jännä muuten, että ei Vanhassa eikä Uudessa liitossa ollut mitään pappia vihkimässä ihmisiä avioliittoon. Eli mitään papin siunausta ei ollut. Se tuli katolisessa kirkossa sitten myöhemmin ja "pakolliseksi" eli sakramentaaliseksi toimitukseksi vasta 1500-luvulla. Eli kirkkohäät =katolista hapatusta #

Raamatussa (Vanhassa tai Uudessa testamentissa) ei ole nykyisenkaltaista kirkollista avioliittoon vihkimistä, jossa pappi tai muu uskonnollinen auktoriteetti suorittaisi virallisen toimituksen. Avioliitto ymmärrettiin Raamatun aikoina ensisijaisesti perheiden ja sukujen väliseksi sopimukseksi ja yhteiskunnalliseksi järjestelyksi.

Tässä on tiivistettynä, miten avioliitto solmittiin Raamatun aikana:

Jumala asettajana: Raamatullisen tulkinnan mukaan Jumala itse asetti avioliiton luomalla miehen ja naisen toisilleen (Sley). Esimerkiksi Aatamin ja Eevan kohdalla ei ollut ulkopuolista vihkijää, vaan heistä tuli pari Jumalan tahdosta.

Vanha testamentti: Avioliitto solmittiin yleensä sopimuksella, johon kuului kihlaus ja usein myötäjäisten tai kapiolahjan maksaminen. Itse liitto astui voimaan, kun sulhanen nouti morsiamen tämän kotoa juhlallisessa kulueessa ja vei hänet omaan kotiinsa (tai isänsä kotiin), mitä seurasi hääjuhla.

Uusi testamentti: Avioliittoa kunnioitettiin suuresti (esim. Hebr. 13:4), ja Jeesus osallistui hääjuhliin (Kaanan häät), mutta tekstien perusteella hän ei toiminut "vihkijänä" vaan vieraana (Suomen Tunnustuksellinen Luterilainen Kirkko).

Vihkimisen kehittyminen: Nykyinen tapa, jossa pappi vihkii parin, alkoi vakiintua vasta vuosisatoja Raamatun aikojen jälkeen. Keskiajalla kirkko otti avioliitot vahvemmin hallintaansa, ja vasta tuolloin vihkimisestä tuli sakramentti tai kirkollinen toimitus (Tieteen termipankki).

Tiivistettynä: Raamatussa avioliitto oli perhetapahtuma, jonka laillisuus perustui suvun hyväksyntään ja julkiseen yhdessä asumisen aloittamiseen (usein juhlien saattelemana), ei papin suorittamaan seremoniaan. 

Kommentit (31)

Vierailija
21/31 |
12.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ilmestyskirjassa puhutaan morsiamesta ja sulhasesta ja hääjuhlasta. Myös evankeliumeissa kerrotaan Jeesuksen olleen Kaanaassa hääjuhlassa. Avioliitto ja hääjuhla ovat raamatullisia, kun taas avoliitto oli jo siihen aikaan syntiä ja siitä rangaistiin ankarasti.

Avoliittoa ei ollut olemassakasn, oltiin joko kihloissa ja silloin ei nuoripari ollut vielä ollut sängyssä yhdessä tai sitten avioliitossa joka ninen omaan alkaa makuuhuoneesta. Mitään seurusteluja fwb tai avoliittoja ei raamattu tunne. Jos useamman kanssa makaa niin että edellinen on vielä elossa on se poikkeuksetta huo rin te ke mistä. 

Höpönpöpön. Raamattu puhuu avioliitosta Ensimmäisestä Mooseksen kirjasta alkaen. Vanha Testamentti mainitsee kaikki avioliittoa kuvaavat termit; morsiamen ja sulhasen, aviovaimon ja aviomiehen, aviorikoksen jne. 

Kihlapari "seurusteli" kokonaisen vuoden ajan, ennen kuin pari vasta pääsi saman katon alle ja samaan sänkyyn. Morisan eli tämän vuoden lapsuudenkodissaan.

Sellaista avoliittoa jossa maataan yhdessä mutta ollaan avoliitossa, raamattu ei tunne. Jos kaksi tulee yhdeksi on se avioliitto. 

Vierailija
22/31 |
12.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

mitä esiaviollinen seksi sitten on raamatullisesti, kun kerta liitto on kahden ihmisen välinen eikä siihen tarvitakaan pappia`?

Esiaviollista seksiä ei ole olemassakaan kun avioliitto alkaa siitä seksistä. Esiaviollinen seksi on kirkon höpötystä eikä mitään muuta. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/31 |
12.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Efesolaiskirje 5:22-33 

Vaimot, olkaa alamaisia omille miehillenne, siten kuin Herralle. 

Mitäs miesten piti tehdä?

Antaa tarvittaessa vaikka henki vaimon puolesta. 

Vierailija
24/31 |
12.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

mitä esiaviollinen seksi sitten on raamatullisesti, kun kerta liitto on kahden ihmisen välinen eikä siihen tarvitakaan pappia`?

Esiaviollinen seksi on sitä, että naidaan semmoisen kanssa, jonka kanssa ei aiota perustaa perhettä.  Kutsutaan myös haureudeksi. Myöhemmin nimitys on aviorikos, jos olet jo varattu eli toisen puoliso. 

Vierailija
25/31 |
12.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kirkon avioliitto- ja vihkiperinne on peräisin juutalaisesta perinteestä, josta kristillinen käsitys kihlauksesta ja avioliitosta kehittyi.

Eikö tuossa aiemmassa lähteessä juuri kerrottu, että juutalaisuudessa pappi ei vihkinyt paria synagogassa avioliittoon. Avioliitto oli perheiden välinen siviilioikeudellinen sopimus, johon liittyi edeltävä kihlaus, myötäjäiset, hääjuhlat jne. Tämä on se juutalainen perinne. 

Vierailija
26/31 |
12.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Efesolaiskirje 5:22-33 

Vaimot, olkaa alamaisia omille miehillenne, siten kuin Herralle. 

Mitäs miesten piti tehdä?

Antaa tarvittaessa vaikka henki vaimon puolesta. 

Ei äkkiä tule mieleen yhtään kohtaa Raamatusta, missä näin tapahtuisi.  Tosin Kuningas Daavid lähetti tarkoituksella Uurian eturintamaan sotimaan, että saisi tämän vaimon, siis tulevan lesken, itselleen.  Ne piirtää joilla on liitua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/31 |
12.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

"mitä esiaviollinen seksi sitten on raamatullisesti, kun kerta liitto on kahden ihmisen välinen eikä siihen tarvitakaan pappia`?"

Esiaviollinen seksi tarkoittaa seksin harrastamista sellaisen kanssa, jonka kanssa ei ole laillisesti naimisissa. Raamattu tuomitsee siveettömyyden, rivoudet, typerät jutut ja kaksimieliset puheet Efesolaiskirjeen 5. luvussa, jakeissa 3 ja 4.  Toisen korinttolaiskirjeen luvussa 6, jakeessa 9 sanotaan, että siveettömyyden harjoittajat ja avionrikkojat eivät ole Jumalan valtakunnan perillisiä. Toistuvasti Raamatussa puhutaan avioliitosta hyväksyvään sävyyn, mutta avioliiton ulkopuolisesta seksistä tuomitsevaan sävyyn.

Vierailija
28/31 |
12.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin tuo on siis naiseen kohdistuvaa ihmiskauppaa. Sama perinne edelleen käytössä jossain kiinan maaseudulla. Ei liity mitenkään nykyaikaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
29/31 |
12.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Mitäs miesten piti tehdä?"

Efesolaisille 5: 25, 28, 31, 32 "Miehet, rakastakaa vaimoanne niin kuin Kristuskin rakasti seurakuntaa ja antoi henkensä sen puolesta pyhittääkseen sen. -- Samoin aviomiehenkin velvollisuus on rakastaa vaimoaan niin kuin omaa ruumistaan. Joka rakastaa vaimoaan, rakastaa itseään. -- Mies jättää isänsä ja äitinsä liittyy vaimoonsa, niin että nämä kaksi tulevat yhdeksi lihaksi. -- Jokaisen tulee rakastaa vaimoaan niin kuin itseään, ja vaimon tulee kunnioittaa miestään."

Vierailija
30/31 |
12.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

bastard= ä p ä r ä ei p a s k ia i nen eli käännetty teko p a s k a älyllä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
31/31 |
12.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

kirkko alkoi sotkeutua vasta 1200-luvula avioliittoon. monessa maassa on vielä ihan laissa ns.kansanavioliitto ( ei muuten tarkoita avoliittoa)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi kahdeksan