Kelan johtoon hakee eläkeikäinen
Satakunnan Kansa uutisoi:
"Sosiaali- ja terveysministeriön kansliapäällikkönä sekä Satakunnan hyvinvointialueen johtajana toiminut Kirsi Varhila (s. 1961) hakee Kelan johtajan paikkaa."
Siis.... täh? Hänhän on jo 65 -vuotias, eli eläke-ikäinen. Miksi ihmeessä hänet pitäisi/kannattaisi valita Kelan johtajaksi? Kelan johtaja tuntuu muutenkin vaihtuvan todella usein, mutta miksi pitäsi valita joku, joka käytännössä jää saman tien pois ja eläkkeelle?
https://www.satakunnankansa.fi/satakunta/art-2000011973075.html?utm_med…
Kommentit (29)
Uutisen mukaan tuon Kela-johtajuuden pitäisi olla viiden vuoden pesti. Niin muodoin 65-vuotiaana virkaan valittu hakija olisi virassa 70 v saakka.
Ei eläkeikäisiä enää noihin virkoihin. Perustakoon vaikka yrityksiä jos on hinku vielä työskennellä. Nuoremmille tilaa.
Naurettavaa, jos tuon ikäinen valitaan. En toki kannata sitäkään, että esim. joku 35 v valitaan (ei vaan ole työkokemusta tuon tasoiseen virkaan tarpeeksi takana). Mutta 40-55 ikäluokan välillä on paljon valinnan varaa ja sen ikäisillä jo paljon sekä elämän- että työkokemusta.
Vierailija kirjoitti:
Minkäs ikäinen nykyinen on?
Lasse Lehtonen s.1962, SAIKULLA!!!
Kirsi Varhilan eron syyt tarkentuivat – koki saaneensa poliitikoista päällystakin | Satakunta
24.1.2025 — Satakunnan hyvinvointialueen johtajan paikalta tänään eron saanut Kirsi Varhila kiistää tiedot, että hän olisi jättänyt eronpyyntönsä ...
Tuohan on ollut perinteisesti eläkevirka.
Vierailija kirjoitti:
Minkäs ikäinen nykyinen on?
Saikulla.
Nainen tottui Satakunnassa saamaansa soten jättipalkkaan. Haluaa jatkaa tätä linjaa.
Kirsi Varhilalle muhkea erokorvaus sote-pomon paikalta.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/sopimus-paljastaa-varhilalle-jattik…
Enpä tiedä onko hän hyvä ehdokas vai ei, mutta jos hänet valitaan niin on ainakin todiste siitä, että yli 50-vuotiaitakin palkataan uusin tehtäviin.
Ensin valitetaan siitä, että ikääntyneitä ei palkata ja nyt valitetaan että palkataan. Suomalaisille aina kaikki on huonosti.
Mitäs tuo nyt on, kun maailman mahtavinta maata johtaa oranssi pappa, joka täyttää seuraavaksi 80 vuotta.
Onkos tämä Kelajohtajuuskin sellainen virka, johon valitaan poliittisin perustein, ts puolueen jäsenkirjan on oltava oikean värinen?
Nyt haetaan eläkkeelle jäävän Kari-Pekka Mäki-Lohiluoma (s. 1962 Kauhajoki) tilalle johtajaa. Ei siis Lasse Lehtosen tilalle.
Vierailija kirjoitti:
Mitäs tuo nyt on, kun maailman mahtavinta maata johtaa oranssi pappa, joka täyttää seuraavaksi 80 vuotta.
Pitäisi olla joku järkevä yläikäraja noihin virkoihin, joissa kyseessä on kansakunnan tai koko ihmiskunnan turvallisuus.
Mikään ei ole niin vaarallinen kuin vallanhimoinen sekopää - paitsi vanhuudenhöperö vallanhimoinen sekopää.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Minkäs ikäinen nykyinen on?
Lasse Lehtonen s.1962, SAIKULLA!!!
Ja kun PITÄISI YMMÄRTÄÄ ETTEI HAETA PÄÄJOHTAJAA !!!!!!!! Lehtonen on Kelan pääjohtaja
Kyllä Homo Tikkanen hakijoista pitäisi ehdottomasti valita. Paras.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Minkäs ikäinen nykyinen on?
Saikulla.
Eli saikulle jäis heti kun uusi ökypalkka alkais juoksemaan. Ja sit sais kuitattua parinsadantonnin erorahat. perusdemari.
Kaivattaisiin vähän nuorempaa väkeä jo näihin virkoihin, ei tämän maan pitäisi olla mikään eläkeläisten johtama valtio, eläkeläisten edut edellä.