Olen ihan hirvittävän väsynyt ja tympääntynyt tähän perhe-elämään:(((
Nyt taas kun 4vrk oltu perheen kesken niin pinna on mielettömän pinkeällä, tympii ja tökkii ja ahdistaa.
Miten noilla 10v ja 8v lapsilla on KOKO ajan tuota energiaa ja miksi ääntä lähtee niin paljon???
Eivät edes ulkona pahemmin viihdy.
Kuvottaa nämä rutiinit, aamupala pöytään, touhuamista/ulkoilua, lounaan laittoa ja lounas pöytään. Kotitöitä ja mitä nyt onkin ja välipala, päivällisen miettimistä ja tekemistä ja sitten hups kohta onkin iltapala-aika ja plaaaah taas arki alkaa, siis kodin ulkopuolsen työnkin merkeissä.
Tökkii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kommentit (9)
rutiinien lisäksi. Ota ipanat mukaan uimahalliin, tee ruuat valmiiksi huomiselle ettei tarvitse olla koko ajan hellan ääressä, pyydä miestä hoitamaan jokn ateria.
Aloita itse kotona jotakin mukavaa, kun lapset ovat jo noin isoja. Tee käsitöitä, askartele joulukortit, kuuntele musiikkia sängylläsi hetki loikoillen... Mistä tykkäät???
Laita lapset viihtymään myös keskenään. Hanki vesivärit, muovailuvahat, legopakki, anna rakentaa maja, anna heidän ystäviensä tulla kyläilemään, paista popcorneja leffailtaa varten.
sun lapsilla ole mitään harrastuksia, missä voisivat energiansa purkaa? Miksi eivät ulkoile? Onko kavereita?
Välillä voisit tehdä kasan voileipiä jääkaappiin, ja vetäistä sitten ne aamupalaksi. Ei ole iso homma.
Menkää lounaalla mäkkäriin tai metsään paistamaan makkaraa.
Rutiinit on luotu rikottaviksi, ei elämä voi mennä kokoajan tietyn käsikirjoituksen mukaan. Hulluksihan siinä tulisi...
Ja juu eilen oltiin uimassa, paitsi minä kun alapää vuotaa.
Mies ei kokkaa ja jos hän hoitaa aterian niin se on ulkoa haettua ja siihen ei ole varaa viikottain.
Ei minua huvita mikään askartelu eikä sängyllä makoilu.
Muksut leikkii kyllä paljon omia leikkejään, siitä ei olekaan kyse!
Kaipaan jotain "extraa", jotakin jännää, jotakin romanttista, JOTAKIN VAIHTELUA tähän kutakuinkin samaan mitä on kuuakudesta ja vuodesta toiseen!!!
ap
rutiinien lisäksi. Ota ipanat mukaan uimahalliin, tee ruuat valmiiksi huomiselle ettei tarvitse olla koko ajan hellan ääressä, pyydä miestä hoitamaan jokn ateria.
Aloita itse kotona jotakin mukavaa, kun lapset ovat jo noin isoja. Tee käsitöitä, askartele joulukortit, kuuntele musiikkia sängylläsi hetki loikoillen... Mistä tykkäät???
Laita lapset viihtymään myös keskenään. Hanki vesivärit, muovailuvahat, legopakki, anna rakentaa maja, anna heidän ystäviensä tulla kyläilemään, paista popcorneja leffailtaa varten.
On kavareita mutta eivät pahemmin kaipaa niitä vkonloppuisin kun arkena niin paljon tekemisissä.
Ulkoilu vähentynyt radikaalisti läheisimmän kaverin muutettua, sitä ennen hyvä kun kävivät sisällä syömässä.
ap
sun lapsilla ole mitään harrastuksia, missä voisivat energiansa purkaa? Miksi eivät ulkoile? Onko kavereita?
Välillä voisit tehdä kasan voileipiä jääkaappiin, ja vetäistä sitten ne aamupalaksi. Ei ole iso homma.
Menkää lounaalla mäkkäriin tai metsään paistamaan makkaraa.Rutiinit on luotu rikottaviksi, ei elämä voi mennä kokoajan tietyn käsikirjoituksen mukaan. Hulluksihan siinä tulisi...
Tuohan on aivan järkyttävän kuuloista! Ei kai tuosta nauti kukaan teidän perheessä. Missä on kaikki yhdessäolo, tekeminen ja vaan oleminen? Onko sinulla omaa aikaa edes joskus? Sitä nyt ei kannata edes miettiä miksi lapset jaksaa kaiken aikaa. Lapset on sellaisia! Meilläkin mennään ja touhutaan heti, kun silmät aamulla aukee siihen asti, kun ne menee illalla kiinni. Mutta ei meillä kyllä keskitytä noiden rutiinien suorittamiseen, vaikka meillä rutiinit onkin. Ei kukaan tuota jaksa. Teidän pitää muuttaa systeemiä ja sinun omaa ajatusmaailmaasi. Sitten ei toivottavasti töki enää.
Mikään ei ole kivaa, mikään ei huvita, mikään ehdotus ei kelpaa, mutta et osaa myöskään nimetä mitä pitäisi olla tilalle.
Olen varmaan kolmenkympin kriisissä ja kohta pitää vaihtaa ukkoa, leikata musta piikkitukka ja ottaa niskaan tatuointi. Ja sittenkään ei ole hyvä.
Koita nyt ensin keksiä mitä haluat ja mieti sitten miten sen saavutat.
Ja ala toteuttaa sitä pikkuhiljaa. Älä elä vain lasten ja perheen kautta, vaan myös omaa elämääsi. Aluksi voi olla vaikeaa, mutta kun saat energiaa ja iloa, alat suhtautua perhettäsikin kohtaan rennommin. Näet siinä muutakin kuin pakkoa, rutiinia, ääntä ja taakkaa :). Älä vaadi muita tekemään sua onnelliseksi, vaan alapa tosiaan itse etsimään sitä.
jotakin romanttista niin onko ongelma enemmänkin parisuhteessa eikä niinkään tuossa perhe-elämässä? Onhan lapsettomillakin paljon rutiineja mitkä pitää vain tehdä ja silloinkin puuduttaa, jos ei mitään muuta niiden lisäksi ole.
miksi sinun pitää se aamupala laittaa pöytään, onko ne kehitysvammaisia lapsia? Tuon ikäiset osaa itse tehdä ruokansa ihan hyvin ja jos ei osaa niin en ihmettele jos vituttaa, seksiä teillä ei varmasti ole ollut pitkään aikaan joten sekin rankaisee, kuulostaa tosi onnettomalta tuo elämä teillä, en tiedä mitä voisi tehdä että olisi parempaa, ehkä päiväkännit?