Onko minulla laillisesti uskonnonvapaus olla palkkaamatta yhtäkään muslimia firmaani?
Ei nyt etten keksisi aina muita verukkeita olla palkkaamatta, mutta miten tuon menee lain mukaan?
Minun kristinuskooni kun kuuluu olla palkaamatta yhtäkään jonka uskonto on minun uskontoani vastaan, mutta joku taas voisi sanoa että puutun muitten uskonnonvapauteen. Eli voisiko joku nostaa kanteen, jos vapaasti myönnän etten palkkaa yhtäkään muslimia?
T. Taksifirman omistaja
Kommentit (7)
Sinähän voit palkata tai olla palkkaamatta ketä haluat. Et vaan huutele syytä.
Uskonnonvapaus ei liity tuohon syrjintään millään tavalla.
Ei ole. Mikäli hakija edes kokee, että syy on to, niin syyllistyt rikokseen. Mutta taksikuskin kyllä saat vaikka minusta, ilman julkista hakuu.
Mut sä provoot vaan rasismii, mikä on ok mulle. Mut ajan tuun kyllä, vaikka pimeästi. Jos käy onnettomuus, niin sanot että varastin autos ja sopii mulle.
PerusIncel MTA:n mällikuppi painaa taas näemmä pitkää päivää palstalla. Miksi et ap mene oikeasti töihin?
Jos yritys saa valita asiakkaansa, miksei se saisi valita työntekijöitään.
Toistaiseksi kyllä mutta eiköhän muslimi-ja muut vähemmistökiintiöt tule yksityisillekin elinkeinonharjoittajille lakisääteisiksi kunhan vasemmistovihreät pääsevät vallankahvaan.
Mistä sinä tiedät kuka on muslimi?