SÄILYTTÄÄKÖ KAIKKI PERUNAT JÄÄKAAPISSA?
EN TIENNYTKÄÄN ETTÄ VOISI!
EIKÖ NE PALELLU SIELLÄ?
MUN PERUNOIHIN TULEE AINA NOPEASTI ITUJA!
Kommentit (7)
Et sitten ole koskaan ostanut kaupasta perunapussia, jossa on säilytysohje?
Eikä sinulla ole niin maalaisia tuttuja tai sukulaisia, jotka viljelevät itse pottunsa ja säilyttävät niitä talven KELLARISSA?
Ei ne jääkaapissa palellu, kun ei siellä pitäisi olla pakkasta. Se on PAKASTIN, jossa on jäätä, vaikka sen kaapin nimi JÄÄkaappi onkin.
Ituja tulee juuri siksi, että ovat liian lämpimässä. Tähän aikaan vuodesta ei vielä tule kovin nopeasti, mutta keväällä sitten enemmän.
Kai sinä tiesit edes sen, että perunat pitää säilyttää PIMEÄSSÄ?
Meillä säilytetään kellarissa. Sieltä haetaan aina kerralla tarvittava määrä tai parin päivän annos. Ainakin meillä potut pärjäävät viikonkin keittiön pimeässä alakaapissa. Jääkaappi alkaa haista mullalle, jos ne potut sinne laitan.
MEILLÄ ON IHAN PERNAKELLARI SITÄ VARTEN. ME NUKUTAANKIN SIELLÄ ALASTI ILMAN LAKANOITA.
tällähetkellä kun muuta kaappitilaa on hyvin vähän.
meillä on jääkaappi aina tyhjä. Mielellään säilytän siellä perunapussia, tuntuu että olis enemmän jääkaapissa ruokaa.
Lämpimässä alkavat itää nopeasti ja jääviileän vihanneslaatikossa on juuri sopiva lämpö niille.
jääkaapissa. En tiedä miksi.